Сторінка
2

Коли скінчиться чорнозем?

Щоб правильно визначити оптимальну вологість та потребу в поливанні, візьміть субстрат у руку й стисніть його, якщо при цьому між пальцями волога виступає, але не капає, вологість оптимальна.

Грядки треба вкривати матами (з соломи), щоб зменшити випаровування та створити комфортніші умови для вермикультури, яка працює в умовах темряви. Оптимальна температура розвитку й життєдіяльності — 20 .25°С. У міру переробки органічних відходів у біогумус на поверхню “старого” шару накладають новий. Так можна робити до висоти одного метра.

Раз за три тижні потрібно зменшувати щільність грядки, відхиляючи субстрат по вертикалі, але не перемішувати. Цюоперацію здійснюють вилами із затупленими кінцями. Вона особливо важлива для відтворення нових популяцій черв’яків.

Оптимальна структура популяції складається: з 30% черв’яків у тримісячному віці; близько 40% — віком один — три місяці, 30% — кокони та черв’яки віком до одного місяця.

За такого розрахунку, за сезон можна мати від 0,8 до 1 т/м2 вермикомпосту. Одну тонну органіки вермикультура перетворює на 400–600 кг вермикомпосту. Кінцева кількість залежить від складу органічної маси. За сезон кількість черв’яків на квадратний метр може сягати 40–50 кг.

Після закінчення процесу переробки вермикомпост потрібно відокремити від черв’яків. Це найскладніша робота з усього технологічного процесу. Для якісного відокремлення біогумусу від черв’яків останнє підживлення (накладення свіжого шару органіки) затримують на один тиждень. Потім на поверхні грядки в носилки з отворами розкладають органіку для підживлення. За добу 80–85% черв’яків переходять із грядки в носилки. Зазвичай, в основній масі грядки залишаться 15–20% черв’яків, які хворі та неактивні.

Після цього починають процес доробки біогумусу.

Доробка. Для власних потреб господарства, з поправкою на вологість, біогумус без просіювання можна вносити в грунт. У разі підготовки до продажу його потрібно підсушити та просіяти. Готову масу просушують за температури не вище 40°С. Тільки за такої умови буде збережено найголовнішу перевагу біогумусу — високу мікробіологічну активність, яка, власне, й стимулює процеси грунтоутворення.

Найцінніша фракція біогумусу за мікробіологічними та хімічними показниками має розміри 1–3 мм.

Варто знати, що, навіть за оптимальних умов зберігання, якість гумусу погіршується. Тому закуповувати у виробників треба найсвіжіший біогумус, який вироблено протягом останнього півріччя.

Для того щоб розпочати виробництво біогумусу, потрібно мати 1 млн особин (20 тис. шт/м2) черв’яків.

Такої кількості вистачить для грядки розміром 50 м2. За сезон можна виробити 40–50 т біогумусу та використати для цього 80–100 т органіки.

Мікрофлора біогумусу близька до грунтової. Тож після внесення його в грунт не виникає конкуренції з останнім, на відміну від гною, який має велику кількість мікроорганізмів травного походження. Поживні речовини в біогумусі перебувають у доступнішому мінералізованому стані. Тому рослини й засвоюють елементи краще, ніж із гною. Насіння бур’янів у ньому немає.

Виробництво й використання біогумусу суттєво збагатить грунти вашої сівозміни елементами живлення та збільшить активність грунтової мікрофлори. А це — неабияка запорука для подальшого зростання родючості, а, значить, врожаїв!

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: