Сторінка
1
Тема: Вишивання рушничка “хрестиком”
Мета: продовжувати вчити учнів вишивати “хрестиком”; поглибити знання про український вишитий рушник”.
Обладнання: Вишиті рушники, зразок рушничка, тканина, голки, кольорові нитки, аркуш паперу, ножиці, грамзапис пісні:
План і хід заняття
І.Організаційна частина
Добрий день, діти! Сідайте. Підготуйтеся до заняття.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вступна бесіда вчителя.
З історії вишивки відомо, що шов “хрестик” поширився в Україні дуже давно, більше 100 років тому. Вишивкою хрестиком прикрашали і зараз прикрашають блузи, сукні, серветки, рушники, фартушки, сумки та багато інших необхідних у побуті речей.
Оголошення теми і мети заняття.
- Звучить грамзапис “Пісня про рушник”.
- Про що співається у пісні?
- Хто раніше чув цю пісню, а може співав сам?
- Хто уважно прислухався до слів пісні, то дізнався, яку роль відіграє рушник у житті людини. Отже, про це ми сьогодні будемо говорити на занятті.
І ще ви самі попробуєте створити такий символ, такий оберіг – вишитий рушничок.
І сучасну, й традиційну оселю в Україні важко уявити без рушників. Їх вишивають і досі. Для краси в долі, на щастя в ньому, просто так, для душі.
- А де вішали рушники? (Над вікнами, над дверима, на покутті)
- Це обереги від всього злого, що може зайти в дім.
- А де колись люди використовували вишиті рушники? (На щастя-долю давала його мати, коли виряджала сина в дорогу).
Як знак згоди на шлюб дівчина подарувала їх старостам. У нього загортали дитинку, яка з’являлася на світ. На рушниках опускали в яму домовину.
- А де зараз використовують вишиті рушники? (Для окраси хати, хлібом – сіллю на вишитому рушнику зустрічають дорогих гостей, в день весілля наречені стають на вишитий рушник).
“Хай стелиться вам доля рушниками” кажуть, бажаючи людині щастя.
Пояснення нового матеріалу.
А тепер будь-ласка розгляньте ці рушники.
- Пригадайте, що означають кривульки, квадратики і кружечки, прямі лінії, вишиті на рушнику.
А ось Дерево Життя – найпоширеніший і найдавніший орнамент українського рушника (учитель демонструє).
Це прекрасна квітка - її верхня частинка – то сфера Бога, нижче – життя людей і всього сущого на землі, а внизу – коріння, першооснова і початки цілого світу.
На рушникові можна побачити соняшник і китиці винограду, рожу і барвінок, дубові листочки й жолуді, вишню і вербове листя.
Калина на рушникові – символ дівочої вроди. А калина з дубом – поєднання краси і сили.
З квітами переплітався пташиний світ. Тому можна побачити на рушниках півника і зозулю, голуба і сороку, солов’я та різних фантастичних птахів.
Бачите, як цікаво “читати” рушники. Віднині ви знатимете, як добре мати їх у світлиці.
Практична робота.
Отже, давайте сьогодні почнемо вишивати свій перший рушничок. Спочатку викроюють рушничок з допомогою шаблону прямокутного паперу розміром 20х50 см.)
З двох кінців рушничка відступіть по 3 см для бахроми (витягніть ниточку) і ще по 2 см для початку візерунка (проведіть простим олівцем легеньку лінію).
Фізкультхвилинка.
Продовження практичної роботи.
(Учні вишивають за зразком. За бажанням створюють візерунок на середині рушника).
ІІІ. Узагальнення і систематизація набутих знань.
ІV. Домашнє завдання.
Дошити рушнички дома.
Тема: Вишивання низинкою. Вишивання манижки.
Мета: Ознайомити учнів зі швом “низинка”, викликати у дітей бажання створювати своїми руками елементи національного костюма; удосконалювати навички користування голками.
Обладнання: Зразок вишивки, тканина для вишиття. Зразки української костюмів; грамзапис музики для фізкультхвилинки.
Тип заняття: Вивчення нового матеріалу.
План і хід заняття
І. Організаційна частина
Добрий, день діти! Сьогодні у нас заняття з української народної вишивки.
Ми з вами ознайомимось з новою темою заняття.
ІІ.Вивчення нового матеріалу.
Вступна бесіда вчителя.
Кожен народ має свій національний одяг. Крім практичних функцій захисту тіла від зовнішніх дій природи, він відображає художній смак та уподобання народу у даний час. Український костюм має свою історію. Він розвивався і вдосконалювався протягом століть, вбираючи багатовіковий досвід. Засвоюючи кращі традиції народу.
- Розгляньте зразки українських костюмів. Український костюм відзначається простотою, стрункістю силуету, багатством в різноманітністю орнаментів. Насиченими кольорами.
- Назвіть складові частини костюма для дівчинки.
- З чого складається костюм для хлопчиків?
Основною складовою народного костюма є біла сорочка, оздоблена вишивкою на рукавах, комірці і вишита маниша.
- Хто пам’ятає, що символізує вишивка на сорочках, яку функцію відіграє?
(Розміщення вишивки а рукавах пов’язане із побажання їй сили і вправності, а також вишивка захищає від злого і недоброго).
- У кого з вас є вишиті сорочки?
- Хто їх вишивав?
- Чи хотіли б ви самі вишити сорочку?
Оголошення теми і мети заняття.
Тож, давайте на сьогоднішньому занятті ми ознайомимося з новим швом, який називається “низинка”.
Розгляньте свої вишивки і скажіть, яким швом вишиті узори.
- Якими кольорами? (червоним і чорним).
- Який це узор? (геометричний).
Назва шва пішла від способу вишивання. Вишивається низинка знизу, з вивороту. Лицьова сторона узору – це виворіт вишивки.
Пояснення нового матеріалу.
Низинкою вишивають геометричні орнаменти чорними або червоними нитками. Шов виконується справа наліво.
Робочу нитку закріплюємо петлею на одній з ниток тканини справа, внизу, біля початку вишивки. І знизу вверх виконуємо перший рядок узору. Голку вводимо вниз, рахуємо з виворітного боку з клітинки, проколюємо вверх. Потім знову проколюємо внизу. Так виконуємо перший ряд. Тоді роботу перекручуємо і знову знизу вверх через ниточку виконуємо другий ряд узору. Знову перекручуємо і виконуємо третій ряд. І так щоразу , щоб вишити знизу вверх.
1 2