Сторінка
2

Податок на додану вартість

Для товарів, які ввозяться на митну територію України, база опо­даткування включає митну вартість, вартість митних процедур, вві­зне мито, акцизний збір.

Певні особливості оподаткування підприємницької діяльності зв'язані з комісійною торгівлею. Щодо товарів, котрі були в користу­ванні та отримані в осіб, що не зареєстровані як платники податків, базою оподаткування є сума комісійної винагороди платника податку.

Вартість тари, що згідно з договором (контрактом) є поворот­ною, у базу оподаткування не включається. Однак якщо протягом встановленого законодавством терміну тара не повертається відпра­внику, її вартість включається в базу оподаткування покупця товару.

Операції, звільнені від оподаткування. Сфера і види діяльнос­ті суб'єктів господарювання дуже різноманітні. Тому в процесі їх­ньої діяльності важливо враховувати, які операції звільнено від податку на додану вартість. Згідно з чинним законодавством від ПДВ звільнено такі операції суб'єктів господарювання. /. Операції з продажу:

— вітчизняних продуктів дитячого харчування молочними кух­нями і спеціалізованими магазинами;

— товарів спеціального призначення для інвалідів (відповідно переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України);

—лікарських засобів і виробів медичного призначення, шо за,к єстровані в Україні в установленому порядку (в тому числі надання послуг з їх продажу аптечними закладами);

— книг вітчизняного виробництва, періодичних видань, друкова­них засобів масової інформації вітчизняного виробництва (вклю­чаючи їх доставку), учнівських зошитів, підручників та інших навчальних посібників;

— путівок для санаторно-курортного лікування та відпочинку дітей;

— товарів, робіт, послуг для власних потреб дипломатичних пред­ставництв, консульських установ і представництв міжнародних орга­нізацій в Україні;

—товарів, робіт, послуг (за винятком підакцизних товарів, грального бізнесу) підприємствами, що засновані всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів. На цих підприємствах інвалі­дів має бути не менше 50% від загальної кількості працівників, а фонд оплати їхньої праці має становити не менше 25% суми загаль­них витрат на оплату праці.

2. Операції з надання послуг:

— перевезення пасажирів міським транспортом (за умови, що та­рифи на такі перевезення регулюються законодавче);

— ремонт шкіл, дошкільних установ, інтернатів, установ охорони здоров'я (в сільській місцевості);

— обробка землі сільськогосподарськими виробниками багатодіт­ним сім'ям, інвалідам, ветеранам, самотнім особам і особам, що по­страждали від Чорнобильської катастрофи, школам, дошкільним уста­новам, інтернатам, установам охорони здоров'я в сільській місцевості;

— послуги освіти, які надаються установами освіти, що мають відповідний дозвіл;

— послуги, що надаються установами охорони здоров'я, які ма­ють спеціальний дозвіл на надання таких послуг;

—доставка пенсій і грошової допомоги населенню.

3. Операції з виконання робіт:

— будівництво за рахунок коштів інвесторів житла для військо­вослужбовців, ветеранів війни, членів сімей військовослужбовців, що загинули, виконуючи службові обов'язки;

— будівництво житла, що здійснюється за рахунок коштів фізичних осіб за умови передачі його у власність тим самим фізичним особам.

4. Операції з передачі:

—земельних ділянок під об'єктами нерухомості або незабудова-ної землі;

— безкоштовної передачі рухомого складу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту іншим залізницям або підприємствам залізничного транспорту загального користування державної форми власності.

5. Операції завезення на митну територію України продуктів морського

промислу, виловлених суднами України.

Як уже зазначалося, на фінансовий стан суб'єктів господарюван­ня справляє вплив сплата ПДВ у зв'язку з придбанням товарів (ро­біт, послуг). При цьому важливим для покупця — суб'єкта господа­рювання є визначення джерела сплати і наступного відшкодування ПДВ (вхідного ПДВ}, включеного в ціну.

Установлені такі джерела відшкодування вхідного ПДВ.

1. Для придбаних товарів (робіт, послуг), вартість яких відносить­ся до складу валових витрат виробництва, вхідний ПДВ відшкодовує­ться за рахунок сум ПДВ, які надходять від реалізації продукції (ро­біт, послуг) суб'єктом господарювання, а також із коштів державного бюджету.

Такий самий порядок відшкодування вхідного ПДВ встановле­ний щодо придбаних основних фондів і нематеріальних активів, ко­трі підлягають амортизації. Сплачений вхідний ПДВ включається в податковий кредит. В обліку суми вхідного ПДВ відносять на дебет 68 рахунка «Розрахунки з бюджетом (субрахунок — розрахунки з бю­джетом за ПДВ)» (рис. 1).

2. Інше джерело відшкодування ПДВ встановлено для суб'єктів господарювання, що здійснюють операції з продажу товарів (робіт, послуг), звільнених від оподаткування. У цьому разі суми ПДВ, сплачені у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких включається до складу валових витрат виробництва, також включаються до складу валових витрат виробництва. У цієї групи суб'єктів господарювання ПДВ, сплачений під час придбання осно­вних засобів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, не відшкодовується, а відноситься на збільшення вартості основних засобів і нематеріальних активів. Отже, у таких підприємств вхід­ний ПДВ не включається в податковий кредит.

Рис. 1 Структурно-логічна схема функціонування рахунка 68 (субрахунок – розрахунки з бюджетом)

3. Якщо суб'єкт господарювання — платник податку — купує товари (роботи, послуги), вартість яких не відноситься до складу валових витрат виробництва і не підлягає амортизації, вхідний ПДВ відшкодовується за рахунок відповідних джерел придбання товарів (робіт, послуг) і до складу податкового кредиту не включається.

Таким чином, при стягненні ПДВ істотний вплив на фінансову діяльність суб'єктів господарювання справляє надання і погашення податкового кредиту.

Податковий кредит складається із сум ПДВ, сплачених плат­ником цього податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням: то­варів (робіт, послуг), вартість яких відносять до складу валових ви­трат виробництва (обігу); основних фондів і нематеріальних акти­вів, що підлягають амортизації. Податковий кредит дає підприємст­ву право на відшкодування сплаченого ПДВ у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), тобто вхідного ПДВ. Тому важливе значення мають умови і час виникнення податкового кредиту, а також джере­ла і час його погашення.

Податковий кредит виникає (формується) в суб 'єктів господа­рювання, що здійснюють операції з продажу товарів (робіт, по­слуг), які обкладаються ПДВ. При цьому в суму податкового кре­диту включається та частина сплаченого ПДВ, що має відношення до придбаних товарів (робіт, послуг), які використані для реалізації оподаткованих ПДВ товарів (робіт, послуг).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: