Сторінка
5

Художній розпис тканин

Розпис олійними фарбами

Цим способом можна розписувати всі види тканин. Після розпису цими фарбами виріб не потребує ніяких спеціальних обробок для закріплення фарб на волокні. Для виготовлення фарби олійну фарбу спочатку знежирюють. Для цього її витискають з тюбика на любий гігроскопічний папір і залишають на 2 . 3 год. Фарба після цього робиться сухішою. Її розмішують приблизно з такою самою кількістю розчинника, як і у масляному живописі (пінне) і застосовують для розпису. Розпис виконують щетинними або колонковими пензлями. Після кожного змочування пензля фарбою слід робити спочатку пробу на папері, щоб мазок на тканині був чистим. Ці фарби для збагачення кольорів можна змішувати і накладати одна на іншу. Після закінчення роботи виробу дають висохнути протягом 3-4 днів. Добре висушений виріб можна прати у теплому розчині миючого препарату.

Розписувати тканини можна й олійними фарбами, розмішаними з клеєм ВФ-6, олійним лаком або оліфою. Олійна фарба розмішується лише з клеєм ВФ-6, або з добавками масляного лаку або оліфи до однорідної консистенції. Співвідношення між цими компонентами визначається їх густотою. Розчинником клею ВФ-6 є спирт. Готову фарбу зберігають у щільно закритому посуді.

Розписують цими фарбами щетинними колонковими пензлями вільними мазками або через трафарет. Трафарет вирізають з картону, просочивши його оліфою, або з клейонки. Якщо рисунок наносять через трафарет, застосовують підрізані малярні пензлі або одежні щітки. Затирають фарбу через трафарет від країв до центра, щоб не кошлатився трафарет і краще лягала фарба. Наносять її дуже тонким шаром, щоб не втрачався характерний для тканини гриф. Розписані вироби висушують протягом доби.

2.2. Технологічні особливості

Ручний художній розпис тканини, як своєрідний вид оформлення текстильних виробів, має багатовікову історію. Найпоширенішим є спосіб оформлення тканин за допомогою резервуючи сумішей (резервів), відомий під назвою батик. Суть цього способу полягає в тому, що ділянки тканини, які не мають бути зафарбовані, покривають резервом (бджолиний віск, парафін, різні смоли), які, просочуючи тканину, захищають її від фарби. Підготовлену таким чином тканину опускають у фарбу і зафарбовують, а потім видаляють з неї резерв. Внаслідок цього на тканині дістаємо білий рисунок на зафарбованому фоні.

Ручні способи розпису тканини вміщують так званий холодний батик, гарячий батик і вільний розпис тканини. Кожний з них має свої особливості.

Розпис способом холодний батик

Особливістю рисунків холодного батику є їх чітко виражений графічний характер. Рисунки ці наносять на тканину спеціальними резервними сумішами (резервами) у вигляді замкнутих контурів і вже у їх межах фарбами розписують виріб. Резерви для холодного й гарячого батику відрізняються між собою.

За розпису скляною трубочкою до складу резервуючи сумішей для холодного батику входять гумовий клей, бензин, віск, парафін, вазелін і каніфоль. Існує кілька рецептів для холодного батику.

Холодні резерви для батику, г

1

2

3

4

5

Гумовий клей

200

200

200

200

215

Бензин

250

250

250

250

200

Парафін

50

25

-

50

-

Віск бджолиний

-

25

50

-

-

Каніфоль

-

-

-

2

-

Вазелін

-

-

-

-

85

 

500

500

500

502

500

За виготовлення резерву для холодного батику слід строго дотримуватись правил пожежної безпеки. Варити резерв необхідно у добре вентильованому приміщені на закритому вогні (електроплитка із закритою спіраллю) на водяній бані.

У скляну або металеву банку насипають подрібнений парафін і розплавляють на водяній бані. Після цього вливають гумовий клей, розміщують і поступово вливають бензин. Суміш нагрівають на киплячій водяній бані до отримання однорідної маси. Такий резерв готовий до вживання. його слід зберігати у щільно закритому посуді. За зберігання резерву парафін, віск випадають в осад, бензин випаровується. Тому перед вживанням його слід розігріти на водяній бані, якщо надто густий – долити трохи бензину.

В процесі виготовлення резерву бензин потрібно вливати не весь одразу, а поступово і за цього робити проби на тканині, що підлягає розпису. У холодному батику зарезервовані контури назавжди залишаються на тканині.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Народознавство»: