Сторінка
3
Якщо монополіст виступає в особі держави (наприклад, при визначенні цін, ціна проїзду в метрополітені, на комунальні послуги), підходи до ціноутворення інші. Це встановлення цін:
- нижче собівартості ( з орієнтацією на ті групи населення, які не можуть сплатити повну вартість товару);
- на рівні, який покриває витрати;
- високі ціни (з метою обмеження споживання продукту).
Можна зробити стислі висновки щодо впливу конкуренції на ціноутворення в різних конкурентних ситуаціях: цінова незалежність фірми в умовах монополії – велика, в умовах олігополії та монополістичної конкуренції – часткова, а в умовах чистої конкуренції - мінімальна.
Конкуренція впливає на ціни на трьох рівнях:
Перший рівень конкуренції – конкуренція між фірмами, які виготовляють подібні товари (наприклад, компакт-диски виробництва різних фірм).
Другий рівень включає несхожі товари – замінники, які вирішують проблему споживачів аналогічним способом (аудіо-касети, компакт-диски).
Третій рівень конкуренції охоплює товари, які вирішують ту саму проблему, але іншим способом ( С-файли, які мають те ж призначення що і компакт-диски, але передбачають не купівлю товару, а права послухати музику).
Інший приклад. Фірма-виробник фільтрів для очищення води має взяти не тільки витрати та попит на товари безпосередніх конкурентів (виробників фільтрів Brita , „Бар’єр” та ін.), а й існування таких альтернативних форм задоволення потреби у чистій питній воді, як артезіанська вода, стаціонарні установки для очищення води тощо.
Таким чином, визначаючи ціни, слід враховувати три рівні конкуренції:
- конкуренцію між фірмами однієї галузі;
- конкуренцію між товарами-замінниками;
- міжгалузеву конкуренцію.