Сторінка
4
Україні є умови для оптимального використання трудових ресурсів. Розглянемо головні з них.
Україна має нерозвинену сферу побутового обслуговування. Для її активізації потрібні відповідні кадри. На багатьох підприємствах можна підвищити коефіцієнт змінності. При цьому мова йде про збільшення виробництва вкрай потрібних товарів і послуг.
Виникає потреба у розвитку нових галузей виробництва.
Треба правильно використовувати сезонні роботи. Наприклад, до цього часу гострою проблемою є збирання врожаю. Через відсутність робочої сили тут трапляються великі втрати. Потрібна гнучка система використання тимчасово вільних працівників, пенсіонерів, домашніх господарок.
Мають бути створені сприятливі умови для зайнятості жінок-матерів (скорочення робочого дня, надомна праця).
Для використання резервних трудових ресурсів важливе значення має організація громадських робіт, що оплачуються. Цією справою займаються місцеві органи влади за участю державної служби чайнятості. До громадських робіт залучаються передусім особи, що зареєстровані як безробітні. Роботи здійснюються на підприємствах, установах і в організаціях комунальної власності та за договорами на інших підприємствах, в установах і організаціях.
Оплата праці осіб, що зайняті на громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу і не може бути меншою, ніж мінімальний розмір заробітної плати. Безумовно, при цьому враховують якість виконання роботи.
На осіб, зайнятих на громадських роботах, поширюються соціальні гарантії, включаючи право на пенсійне забезпечення, виплату допомоги з тимчасової непрацездатності.
Громадські роботи фінансуються за рахунок місцевого бюджету з залученням коштів державного фонду сприяння зайнятості населення. Залучаються також кошти підприємств, установ і організацій, для яких ця робота виконується за договорами.
Вирішувати проблему зайнятості можна не тільки в межах країни. Слід ширше використовувати право громадян на професійну діяльність за кордоном (зокрема в період тимчасового перебування там).
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Загальна економічна теорія / під заг. ред. Буяна., І ч. –Тернопіль, 1999.
2. Загальна економічна теорія. Підручник у 2-х частинах. / За ред. І.В. Буяна, В.М. Ковальчука – Тернопіль: Астон, 1999.
3. КлимкоН.Г., Несторенко В.П., Каніщенко Л.О. Основи економічної теорії. – К., 2000.
4. Макконел, Брю Экономикс. Пер. с англ. 11-го изд. К.: Хагар Демос, 1993.
5. Макроекономіка. Підручник. / За ред. Ковальчука К.М. – Харків, 1999.
6. Основи економічної теорії. / С.В. Мочерний, С.А. Єрохін, Л.О, Каніщенко та ін. За ред. С.В. Мочерного. – К.: ВЦ “Академія”, 1997.
7. Статистичний збірник за 2003 рік. – К., 2004.