Сторінка
7

Макіавелі

Подібно «Государю» , «Міркування про першу декаду Тита Лівія» були не просто творами гуманістичної суспільно-політичної думки, але і чудовим пам'ятником художньої літератури італійського Відродження в пору її найвищої зрілості. Подібно всім справді великим письменникам, Макіавелі писав так, немов літературної форми до нього взагалі не існувало. Форма створювалася їм наново. Його проза цілком вільна від умовностей і «літературності». Мова і стиль «Государя» відтворює прямування нічим не пов'язаної гуманістичної думки, точної, дуже раціоналістичної. Водночас думка в Макіавелі ще не відособлена від мислячої людини. От чому логіка розуму в його творах не виключає ірраціональності пристрастей. Проза його суха, лаконічна, «речова», але вона ніколи не безкровна і холодна. Говорячи про стиль Макіавелі, Фр. Де Санктис дуже правильно відзначив: «Тут перед нами насамперед людина, а не письменник, вірніше, письменник лише остільки, оскільки він людина . Головне в ньому - людина. Те, що він пише, є безпосереднім плодом його міркувань, факти і враження, нерідко сконцентровані в однім слові, як би вириваються з його душі».

От чому проза Макіавелі по-ренессансному поетична. Для наступного розвитку італійської національної літератури мова і стиль «Государя» зіграли не менш значну роль, чим мова і стиль «Декамерона» для італійської новелістики XVI-XVIII сторіч.

ВИСНОВОК.

Сила емоційного впливу «Государя» навіть на теперішнього читача пояснюється органічним, гармонічним сполученням у ньому політичного реалізму, поезії, гуманізму і народності.

Більше усього гуманістична народність «Государя» проявилася в його художній формі. У присвяченій Лоренцо Медічі книзі Макіавеллі обертався не до вузького кола політиканів, а до самого широкого читача свого часу, тобто до народу, причому робив це так, що відстані між ним і народом здавалася зведеною до мінімуму. «Макіавеллі,- як дуже тонко помітив Антоніо Грамші,- присвячує всю книжечку тому, яким повинний бути государ, щоб призвести народ до створення нової держави; виклад ведеться з логічною строгістю і науковою відчуженістю, а на закінчення сам Макіавеллі стає народом, зливається з народом, але не з народом «узагалі», а з народом, що Макіавеллі переконав своїм попереднім викладом; у Макіавеллі знаходить своє вираження свідомість цього народу, він розуміє цю свою роль, він відчуває свою тотожність із народом. Здається, що уся «логічна» побудова є не що інше, як рефлексія самого народу, відверта бесіда із самим собою, що відбувається в його свідомості і завершується мимовільним жагучим лементом. Пристрасть, породжена міркуванням про самого себе, знову стає «афектом», лихоманкою, фанатичною спрагою діяльності. От чому епілог «Государя» не є щось зовнішнє, «нав'язане» із боку, риторичне; він повинний бути витлумачений як необхідний елемент твору, навіть як такий елемент, що проливає яскраве світло на весь твір і надає йому вид політичного маніфесту».

ЛІТЕРАТУРА.

1. Баткин. Итальянское возрождение в поисках индивидуальности, - М., 1989

2. Ліндсей Д.Короткая історія культури. - К., 1995

3. Макіавелі Н. Избранное. - М., 1999

4. Українська та зарубіжна культура. - К.,1999

5. Хлодовский Р. О Николо Макіавелі, секретаре Флорентийской республики, гуманисте, историке, - М., 1999

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Література світова»: