Сторінка
4

Зарубіжна література Франції

Роботу над романом А.Камю розпочав 1941 р., коли вчителював в Орані. Після того, як 1943 р. було завершено перший варіант, автор продовжив роботу над текстом, додаючи новий матеріал. Друком роман вийшов 1947 р. і був певним продовженням і розвитком ідей та роздумів, що охоплювали Камю від початку його діяльності. Ставлячи цей твір поряд зі своїм романом 1942 р. "Сторонній", автор писав, що "Чума", безперечно, знаменує перехід від самотнього бунтарства до визнання спільноти, чию боротьбу необхідно поділяти. І якщо існує еволюція від "Стороннього" до "Чуми", то вона відбувається в напрямку до солідарності й співучасті".

Роман "Чума" не варто читати як твір реалістичний. Це не просто історія про жахливу хворобу, яка охопила місто Оран і знищила юрби людські.

Хроніка зачумленого міста може прочитуватися як у плані метафоричному, так і в плані символічному.

Якщо перед нами метафоричне відтворення подій Другої світової війни, тоді текст зберігає очевидний зв'язок із конкретними соціальними реаліями. За словами самого письменника, "явний зміст "Чуми" - це боротьба європейського руху Опору проти фашизму". Війна, яка встановлює свої права в місті, впливає на свідомість, вчинки його мешканців. Вона визначає їхній побут: доречно згадати про нестачу харчів, довжелезні черги, обмеження в постачанні електроенергії, запровадження комендантської години тощо. З цього погляду можна було б тлумачити образи героїв роману як такі, що підкоряються війні, утікають або борються з нею. Відтак персонажі стають прибічниками колабораціоналізму або представниками руху Опору.

Проте очевидно, що таке трактування роману не враховує і не вичерпує всього, про що в ньому мовиться. Існує відоме твердження А.Камю: якщо хочеш бути філософом, пиши роман. А перед нами не просто твір, а роман філософа-екзистенціаліста. Проблеми, які в ньому порушуються, - філософські. Думки, ідеї, підходи - все це пов'язано з філософією А.Камю, що унаочнювалося в його попередніх творах.

У романі чума є образом-символом для означення чогось, що для А.Камю є цілком реальним. Чума - це темрява, яка огорнула невеличкий острівець світла, в якому живе людина, озброєна розумом. Світло - це певні істини, уявлення, поняття, яких дотримується людина і які є для неї аксіоматичними. Коли ж світло гасне, людей огортає цілковита темрява. Весь світ виявляється незбагненним, несталим, безглуздим, ворожим, злим, чужим, абсурдним.

Отже, роман "Чума" містить думки автора про людське І буття. Ірраціональність, жорстокість, незбагненність, нудота, зло - все це відкривається в якісь періоди людській свідомості. Людина або позбувається абсурду в смерті, або підкоряється пошесті абсурду. Окремі особистості намагаються будь-яким чином упоратися з чумом (абсурдом): діяльністю, націленою на пошуки гармонії, впорядкованості; щастям спілкування з близькими людьми і з природою тощо. Це не допомагає людині знищити чуму, але дає змогу опиратися пошесті, противитися тотальному впливові хвороби, зберігати надію і власне "Я".

Література

1. Камю А. Чума. Міф про Сізіфа. Сторонній. – К., 1989.

2. Великовский С. Грани “несчастного сознания”. – М., 1979.

3. Попович М. Бунтівливий Камю// Зарубіжна літературв. – 1998. - № 20.

4. Кобасенко Ю. Альбер Камю// Тема. – 2002. - № 2. – С. 118-121.

5. История зарубежной литературы/ Под ред. Гражданской. – М., 1992.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Література світова»: