Сторінка
6

Поняття і класифікація функцій держави

Для України зовнішні функції і їх характеристика не є виключенням з загального трактування. Сучасна українська держава має досить багато функцій, котрі виконує як у самій державі, так і за її кордонами. Внутрішні – це напрямки і сторони діяльності держави, в яких конкретизується її внутрішня політика щодо економічних, ідеологічних, екологічних, культурних та інших сторін жяття громадянського суспільства.

Розрізняють наступні види внутрішніх функцій Української держави залежно від сфери суспільного життя:

У гуманітарній сфері:

– гуманітарна (забезпечення, охорона і захист основних прав людини);

– екологічна (забезпечення екологічної безпеки особи, захист навколишнього природного середовища);

– соціальна (соціальний захист особи, охорона і відновлення здоров’я, соціальне забезпечення);

– культурно-виховна (організація освіти, виховання, підтримка і розвиток науки, культури).

В економічній сфері:

– господарсько-стимулююча (створення умов для розвитку виробництва, захист різних форм власності);

– господарсько-організаційна (забезпечення права громадян на підприємницьку діяльність);

– науково-організаторська.

У політичній сфері:

– демократизаторська функція;

– національно-забезпечувальна функція;

– охоронна функція.

Зовнішні функції – це основні напрями діяльності Української держави за її межами у хносинах з іншими державами, світовими громадськими організаціями і світовим суспільством у цілому.

Зовнішні функції Української держави такі:

þ організація співробітництва з іншими державами, окремими органами, світовими громадськими організаціями і світовим суспільством у цілому;

þ захиствід нападу ззовні, охорона державних кордонів;

þ підтримування миру і мирного співіснування всього світового суспільства, запобігання війнам, ліквідація зброї масового знищення;

þ правоохоронна;

þ екологічна;

þ участь у вирішенні інших світових глобальних проблем сучасності.

Основні методи здійснення функцій держави:

1. Переконання – метод, суть якого зводиться до правового виховання населення.

2. Заохочення – метод, суть якого зводиться до пропаганди позитивного досвіду здійснення функцій держави та надання певних переваг колективам і особам, які не допускають правопорушень.

3. Примус – метод, що полягає у можливості застосування або у реальному застосуванні до правопорушників заходів щодо притягнення їх до відповідальності.

Висновки

Функції держави багатогранні, їх формування проходить в процесі становлення та розвитку держави. В різні історичні періоди пріоритетне занчення набувають ті чи інші завдання та цілі держави, а відповідно й різні її функції. На одних етапах центр уваги переноситься на сферу економіки, тому в діяльності держави головне місце зацмає економічна функція, на інших – в область політики, звідси – підвищена увага до ролі державної влади тощо. Тому, класифікація функцій, яка наведена в нашій курсовій роботі не є кінцевою для Української держави.

Діяльність держави дуже різнобічна та всеохоплююча. З моменту виникнення держави й до теперішнього часу завдання держави не залишаються незмінними. Деякі здійснюються до кінця, на зміну їм приходять інші, більш складні. Але в основу будь-якої діяльності завжди покладена ідея. Розглядаючи діяльність держави не можна не брати до уваги сучасну українську національну ідею, в центрі якої “стоїть особистість, її життя, добробут, культура, все з чим пов’язане життя людини, її щастя, благополуччя. Саме для людини, в ім’я людини існують суспільство і держава, діють різні громадські структури. Ця ідея домінує і в сфері правового регулювання, де особливе місце займають права людини і громадянина, що повністю відповідає демократичним світовим стандартам.”(6,с.308). Ця ідея закріплена в основному законі нашої держави (стаття 3 Конституції України).

На нашу думку, різноманітні функції держави, які виникають як необхідність суспільства під час його розвитку, характеризують державу, як розвинуту чи ту що розвивається, в залежності від свого виконання.

Після зробленого аналізу і дослідження такої категорії, як функції держави, ми вважаємо, що поставлені нами завдання виконані, мета роботи досягнута, а саме – ми спромоглися дослідити розвиток функцій держави під час історичного становлення власне держави, розвиток і виконання функцій в нашій країні і на сучасному етапі, а також визначити і обгрунтувати за допомогою наукових джерел цю правову категорію.

Отже, беручи до уваги вищенаведене, можна твердо казати, що така тема як “функції держави” буде актуальною й через декілька десятків років, поки існує такий інститут як ДЕРЖАВА.

Використана література

1. Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року.

2. Алексєєв С.С. Держава і право.–М.,1996.

3. Венгров А.Б. Теория государства и права. – М.,2000.

4. Волинка К.Г. Теорія держави і права.– К.: МАУП, 2003 – 232с.

5. Кельман М.С. Загальна теорія держави і права.–Львів, 1997.

6. Кельман М.С. Словник термінів та визначень з курсу «правознавства».–Львів,1997.

7. Комаров С.А. Теория государства и права. – М.,1999.

8. Копєйчиков В.В. Загальна теорія держави і права.–К.: «Юрінком», 1997.

9. Котюк В.О. Основи держави і права.–К.: «Вентурі», 1998.

10. Лазарев В.В. Общая теория права ы государства.–М.: «Юристь», 1997.

11. Скакун О.Ф. Теорія держави і права.–Х., 2000.

12. Спиридонов Л.И. Теория государства и права. Учебник –М.: «Проспект», 1999,– 304с.

13. Сурилов А.В. Теория государства и права.– К.; Одесса, 1989.

14. Теория государства и права. Учебник для юридических факультетов и вузов. Под ред. В.М. Копельского и перевалова – М.: Издательская группа НОРМА-ИНФРА, 1998,– 570 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Історія, теорія держави і права»: