Сторінка
3
Двонародженні отримували право вивчати веди і покладати, на себе «священний шнур», у той час як четвертий стан, шудры, цього права були позбавлені. Долею, цих останніх стало служіння трьом вищим варнам, як і рабів найманих робітників.
Посилення майнової диференціації в другій половині 1 тисячоріччя до н.е. усі частіше стало виявлятися в розбіжності варнового статусу і фактично займаного людиною місця в суспільстві. У Законах Ману можна знайти згадування про брахманів, що пасуть худобу, брахманах-ремісниках, акторах, слугах, до яких пропонується відноситися «як до шудр».
У буддійській і джайнистской літературі стародавності описується високе положення багатих купців, що, усупереч розпорядженням дхармашастр, зараховувалися до варни кшатриєв, користалися великою владою, у тому числі й у суді.
Люди нижчих варн не можуть свідчити проти людей вищих варн. Показання «рабів, родичів і дітей» «ненадійні», і тому краще до них не прибігати. При розбіжності між відмінним і гарним свідком перевага повинна бути віддана показанням відмінного і т.д.
В оцінці показань свідка панує критерій якості свідка. Це неминуче для суспільства, розділеного на різко відмежовані касти. Свідка собі ніхто не готує: їм стають випадково. Але щоб шудра був свідком у справі «вищого», вважалося неприпустимим. Звідси формальна оцінка доказів. Важливо не стільки те, що говориться, скільки те, хто говорить.
Пізніше, унаслідок падіння ролі вільних общинників у суспільному житті вайш’ї стали мало відрізнятися від шудр і лінія роздягнула стала проходити вже між знаттю - брахманами і кшатриями, з одного боку, і простолюдом - вайшьями і шудрами - з іншої.
Традиційне індуське право розглядало варни як ендогамні групи, при цьому допускалися шлюби, коли чоловік належав до більш високої варни, чим жінка. Анулома - шлюб чоловіка більш високої чи касти варни з жінкою більш низької чи касти варни - був одним з найважливіших елементів у системі варн і пізнішій системі кастового суспільства. Визнання шлюбів анулома приводило до визнання правом «змішаних каст», таких, як амбаштха, нишада, угра. У процесі свого розвитку індуське право змінювало відношення до шлюбів анулома. Ранні дхармашастры більш ліберально відносилися до шлюбів чоловіків вищих варн із жінками нижчих, чим пізніші. Грубим порушенням правил варнового суспільства завжди вважалися шлюби пратилома, коли чоловік з більш низької чи варни касти, женився на жінці більш високої варни чи касти.
По «Законах Ману» вайшьям і шудрам, не повинне було дозволяти відхилятися від запропонованих їм функцій, тому що в противному випадку у світі запанував би хаос. Звідси в древніх текстах робився природний висновок про те, що кшатрии не можуть благоденствувати без підтримки брахманів, а брахмани - без підтримки кшатриєв. Тільки в союзі один з одним можуть вони процвітати і правити світом.
Таким чином, усередині кожної варни розвивалася соціальна нерівність, розподіл на експлуатованих і визискувачів, але кастові, общинні, великородинні границі, скріплені правом, релігією, стримували їхнє злиття в єдину класову спільність. Це і створювало особливу строкатість станово-класової соціальної структури Древньої Індії.
Ослаблення варнової замкнутості в цілому всієї системи і спроби зміцнити варнові перегородки в пізніх дхармашастрах були наслідком перебудови станово-класового розподілу раннє середньовічного суспільства в Індії. У цій перебудові не останнє місце зайняла нова соціальна форма, що розвивається - каста. В одній з пізніх глав «Законів Ману» згадується 61 каста, а в «Брахмавайварта -пуране» - більш ста. На думку деяких авторів усе це були головним чином племена, перетворені в касти.
Використана література:
- Шевченко О.О. Історія держави і права зарубіжних країн. К.: Вен турі, 1995. стр. 92-95
- Федоров К.Г. Історія держави і права зарубіжних країн. К.:1994 стр. 8-29.
- Черниловский З.М. Всеобщая история государства и права. М.: Юристъ, 1995, стр. 23-58.
- Макарчик В.С. Історія держави і права зарубіжних країн. К.:2000, стр. 19-25.
- Мудрак І.Д. Історія держави і права зарубіжних країн. Ірпінь, 2001. Ч.1. стр. 18-69.