Сторінка
4

Мальтус Томас та його теорії

Водночас незаперечною на сьогодні є наукова заслуга Т. Мальтуса у виявленні взаємозв’язку соціально-економічних і демографічних процесів, у постановці проблеми стабілізації людського розвитку з урахуванням обмеженості ресурсів Землі, поза як сучасні тенденції глобалізації економіки та нарощування антропогенного навантаження на довкілля наближають світове співтовариство до критичної межі, вимагаючи об’єднання зусиль та ресурсів людства на шляху сталого розвитку.

Теорія реалізації(недоспоживання) та дослідження проблем ефективного попиту, які сприяли розвиткові макроекономічних досліджень відтворювального процесу. Відомий англійський економіст XX ст. Дж. М. Кейнс високо оцінив ідею ефективного попиту Т. Мальтуса за започаткований вченим аналіз оптимального співвідношення споживання та нагромадження, заощаджень та інвестицій тощо.

На думку більшості дослідників, теорія „третіх осіб” Мальтуса має важливе місце для аналізу механізмів, які діють в економіці, що перебуває у стані „перегріву”. За цих умов зниження норми нагромадження та перерозподіл доходів на користь третіх осіб, які забезпечуються непродуктивне споживання, виступають важливим засобом „охолодження” кон’юнктури. У цьому контексті заслуговують на увагу ідеї вченого щодо підвищення ставок оподаткування з метою зменшення нагромадження капіталів, а також організації громадських робіт як тимчасового заходу обмеження безробіття. На думку Т. Мальтуса, тенденція до зменшення обсягу продуктивного капіталу не може слугувати запереченнями громадських робіт, що вимагають залучення значних сум за рахунок податків, оскільки певною мірою це саме те, що потрібно.

Ідеї Мальтуса надали позитивний вплив на розвиток біології, по-перше, через їх вплив на Дарвіна, а по-друге, через розвиток на їх основі математичних моделей популяційної біології, починаючи з логічної моделі Ферхюльста.

Застосування до людського суспільства думки Мальтуса про те, що зменшення чисельності населення веде до збільшення середнього доходу на душу населення, стало поштовхом теорії оптимальної чисельності населення, при якій дохід на душу населення максимальний. Однак, на даний момент теорія малозастосовна в розв’язання реальних соціально-економічних задач, але хороша в аналітиці, так як дозволяє бачити недонаселення чи перенаселення.

Сучасні послідовними Мальтуса неомальтузіанці, так і говорять про малорозвинені країни: „народжуваність в них висока, як в аграрних країнах, а смертність низька, як в індустріальних із-за медичної допомоги більш розвинених країн. Вважають, що перед тим як допомагати, потрібно розв’язати проблему контролю народжуваності.

Загалом, теорія Мальтуса продемонструвала свою високу пояснювальну здатність застосовувану до доіндустріального суспільства, хоча ніхто не ставить під сумнів той факт, що для ефективного використання її для пояснення динаміки сучасних суспільств( навіть в країнах Третього світу), вона потребує самих серйозних модифікацій; однак, з іншої сторони, теорія Мальтуса продемонструвала саму високу здатність адаптуватися до подібних модифікацій і вбудовуватися в них.

Список використаної літератури

1. Історія економічних учень:підручник: У 2 ч./за ред. В.Д. Базидевича., К.: Знання, 2005р.

2. Історія економічних учень. Підручник / Л. Я. Корнійчук, H. О. Та­таренко, А. M. Поручник та ін.; За ред. Л. Я. Корнійчук, H. 0. Та­таренко. — К.: КНЕУ, 1999

3. Блауг М. Экономическая мысль в ретроспективе. М.,1994

Агапова И.И. История экономичес

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Історія економічних вчень»: