Сторінка
2
Поява мідних знарядь сприяла вироблення нових способів обробки каменя, кістки і дерева, а отже, значному підвищенню продуктивності праці і рівня майстерності. Особливо збільшилася кількість і якість знарядь землеробської праці, які дозволили населенню осушити болота і створити систему басейнового зрошування, що значно розширило площу орних земель. Розвиток землеробства, заснованого на іригації, і скотарства привело до надлишку продуктів сільського господарства, який населення змогло спожити на зміст ремісників, жерців і представників влади. Таким чином, поява мідних знарядь праці викликала значний прогрес в розвитку продуктивних сил і створила умови для відділення ремесла від сільського господарства і виникнення раннекласового| міста як його центру.
РЕМЕСЛО І ЙОГО ТЕХНІКА
ГОНЧАРНЕ
Одним з якнайдавніших виробництв в Єгипті було гончарне: глиняні горщики з грубої глини, що погано перемісила, дійшли до нас від епохи неоліту (VI-V тисячоліття до н.е.). Виготовлення керамічного посуду почалося, як і в сучасному Єгипті, з розмішування ногами глини, политою водою, до якої іноді додавали подрібнену солому – для зменшення в'язкості глини, швидкого висихання і запобігання при цьому надмірної усадки судини.
Формування судин в неолітичний і додинастичний| періоди проводилося уручну, пізніше як підставка, що обертається, стали застосовувати круглу рогожу – попередницю гончарного круга. Процес роботи на гончарному крузі зображений на розписі в гробниці Середнього царства в Бені-Хасане. Під спритними пальцями формувальника глиняна маса приймала форми горщиків, мисок, чаш, глеків кубків, великих судин із загостреним або закругленим дном. У розписі нового царства збереглося зображення великого глиняного конуса, сформованого| на гончарному крузі, - судину роблять з його верхньої частини, яку відокремлюють від конуса мотузкою. При виготовленні великих горщиків формували спочатку нижню його частину, а потім верхню. Після того, як судина був сформований|, його спочатку сушили, а потім обпалювали. Первинне це робили, ймовірно, прямо на землі - на багатті. На рельєфі в гробниці Тії ми бачимо зображення гончарної печі з глини, що нагадує трубу, що розширюється догори; дверці печі, через яку завантажували паливо, розташована внизу. Висота печі на розписі Нового царства в два рази більше людського зростання, а оскільки судини в неї завантажували зверху, то гончарю доводилося підніматися по сходах.
Єгипетська кераміка в художньому відношенні не може порівнятися з грецькою. Але для різних періодів можна виділити ведучі і в той же час найбільш витончені форми судин, особливо для додинастичного| періоду. Для тасийской| культури характерні келихоподібні судини, що розширюються чашоподібно у верхній частині, чорного або коричнево-чорного кольору з дряпнутим орнаментом, залитим білою пастою, для бадарийскої| – кераміка багатообразних форм, покрита коричневою або червоною глазур'ю, з чорними внутрішніми стінками і краєм. Судини культури Нагада I – темного кольору з білим орнаментом, Нагада II – світлі з червоним орнаментом. Разом з геометричним білим орнаментом на судинах Нагада I з'являються зображення фігур тварин і людей. За часів Нагада II віддавали перевагу спіралеподібному орнаменту і зображенням тварин, людей і човнів. За часів Нового царства гончарі навчилися розписувати глеки і судини різними сценами, запозиченими іноді у різьбярів по каменю і дереву, але частіше породжувані власною фантазією, - зустрічаються геометричний і квітковий орнаменти, зображення виноградних ліз і дерев, птахів, що пожирають рибу, тварин, що біжать.
Колір кераміки залежав від сорту глини, облицювання (ангоба) і випалення. Для її виготовлення вживали глину в основному двох сортів: коричнево-сірого кольору з досить великою кількістю домішок (органічних, залізистих і піску), яка при випаленні набувала коричнево-червоного кольору, і сіру вапняну майже без органічних домішок, що набуває після випалення різні відтінки сірого кольору, буре і жовтувате забарвлення. Перший сорт глини зустрічається всюди в долині і Дельті Нила, другій – лише в небагатьох місцях, перш за все в сучасних центрах гончарного виробництва – в Кенне і Белласе.
Найпримітивніша коричнева кераміка, часто з темними плямами в результаті поганого випалення, виготовлялася у всі періоди. Хорошого червоного тону судин досягали високою температурою при бездимному випаленні в завершальне стадії або облицюванням з рідкої червоної ( залізистої) глини. Чорні судини одержували, зариваючи їх розжареними після випалення в полову, яка тліла від зіткнення з ними і сильно диміла. Щоб зробити у червоних судин чорний верх або внутрішні стінки, половою, що коптить, покривали тільки ці частини. До випалення на судини могли накладати світлу глину, розведену водою, яка не тільки підвищувала водонепроникність, але і додавала їм після випалення жовтуватий тон. Врізний орнамент, заповнений білою глиною, і розпис червонувато-коричневою фарбою (окисли заліза) на тонкому облицюванні білою глиною наносилися до випалення. З часів Нового царства ясно-жовтий грунт розписували фарбами після випалення.
СКЛО
Як самостійний матеріал скло стали використовувати з часу XVII династії. Особливо поширене воно було в подальшу, XVIII династію. Від часу Нового царства дошли скляні вази, що свідчать про зародження виробництва скляної мозаїки. Склад скла був близький сучасному (силікат натрію і кальцію), але воно містило мало кремнезему і вапно, більше луги і окисли заліза, дякуючи чому могло плавитися при нижчій температурі, що полегшувало виготовлення скляних виробів. На відміну від сучасного воно переважно зовсім не пропускало світла, іноді просвічувало, ще рідше – було прозорим.