Сторінка
5
1Для розрахунків використано обмінний курс НБУ на 01.02.2001 (1 ЕUR – 5,04 грн.).
2Ввізне мито за пільговою (повною) ставкою.
3За умови сплати ввізного мита за пільговою (повною) ставкою.
4Усі розрахунки – за 1 шт.
Методом розкладання роздрібної ціни, що склалася на українському ринку, було визначено контрактну ціну для резидента. При розрахунках виходили з припущення, що прибутковість торгової операції становить 20 % як для імпортера, так і в цілому для гуртової та роздрібної торгівлі.
Після проведення аналізу можна зробити висновок: за такого рівня роздрібних цін, що склався на українському ринку, за умови сплати усіх необхідних при імпорті платежів контрактна ціна окремих товарів (наприклад, яловичини та картоплі) повинна бути від’ємною, а для інших – на рівні, набагато нижчому від світової ціни, для того щоб їх імпорт в Україну був взагалі можливим. Тому імпорт таких товарів, як картопля та яловичина, при сплаті митних платежів не був би економічно доцільним. Щодо інших товарів, імпорт яких є суттєвим (частини тушок домашньої птиці заморожені, оселедці, троянди та ін.), то цілком логічним є висновок, що частина їх імпорту в Україну здійснюється без сплати ввізного мита.
Проблему детінізації зовнішньоекономічної діяльності в Україні можна розв’язати як зміною економічних відносин (формуванням нового податкового механізму), так і посиленням контролю за сплатою податків, боротьби з незаконним ввезенням на її територію контрабандних товарів. Детінізація зовнішньоекономічної діяльності пов’язується у першу чергу з розробкою механізму, у межах якого експортно-імпортні операції стають невразливими з погляду відмивання коштів.
Одним із напрямів підвищення ефективності ведення зовнішньоекономічної діяльності є вирішення проблеми її „тінізації”. Враховуючи, що вирішення проблеми боротьби з тіньовою зовнішньоекономічною діяльністю багато в чому залежить від досконалості законодавчої бази, обґрунтовано положення, що формування законодавчої бази в Україні повинно охоплювати як міжнародний аспект, так і національні особливості протидіїтіньовій економіці.
На етапі переходу до ринкової економіки пріоритетне значення повинно надаватися державному регулюванню економіки, зокрема зовнішньо економічної діяльності, оскільки обсяг лише імпорту сільськогосподарської продукції та продукції харчової промисловості за останні роки в 3,5 раза перевищує бюджетне фінансування сільського господарства в Україні. Тому його оптимальне поєднання з ринковими регуляторами в сучасних умовах зможе забезпечити найбільш прискорений вихід аграрного сектора з кризи та підвищення ефективності аграрного виробництва та зовнішньоекономічної діяльності в АПК.
У процесі формування системи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності в АПК України можна виділити чотири основні етапи: перший – становлення законодавчої бази щодо ЗЕД (1991–1992 рр.), другий – період лібералізації зовнішньоекономічної діяльності (1993–1995 рр.), третій – період застосування обмежень щодо імпорту та захисту національного виробника (1996–1998 рр.) та четвертий – удосконалення системи державного регулювання ЗЕД відповідно до вимог СОТ (починаючи з кінця 1998 року і понині). На кожному з етапів держава використовувала різні інструменти регулювання, однак перевага надавалася заходам митно-тарифного регулювання імпорту аграрних товарів. Останнім часом основна тенденція зміни мита полягала у формуванні світової думки щодо ліберальності державного регулювання в Україні з посиленням тенденцій до захисту вітчизняного товаровиробника нетарифними методами.
Ми завжди готові вислухати зауваження, пропозиції, взяти участь у подальших дискусіях з розглянутих питань, оскільки робота над їх подальшим розв’язанням продовжується.
Література:
1. Налоговая реформа и направления налоговой политики // ЗКО. – 1999. – № 1. – С. 157.
2. Регуляторна політика держави в сфері підприємництва: Аналітична доповідь / Міжнародна спілка українських підприємств. – К., 2000. – 52 с. – С. 13.
3. Кваша С.М. Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності в АПК України // Агроінком. – 2001. – № 7. – С. 53–58.
4. Ющенко В.А. Програма дії Уряду // Урядовий кур’єр . – 2000. – С. 4–8.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Деякі проблеми зайнятості перехідного періоду в Україні (на прикладі Ірпінського регіону)
Особливості функціонування страхових компаній на фінансовому ринку України
Методичні підходи до оцінки потенціалу підприємства
Еволюція та сучасний стан гендерних відносин: економічний аспект
Фінансова глобалізація: загрози і переваги для інвестиційної безпеки України