Сторінка
2
Метою даної статті є визначення системи управлінських заходів інноваційного характеру щодо моделювання діяльності з планування, обліку та оцінювання роботи професорсько-викладацького складу, спрямованих на підвищення ефективності функціонування ВНЗ.
Наказом Міністерства освіти і науки України [8] не повною мірою регламентовані норми часу для планування та обліку основних видів навчальної, методичної, наукової й організаційної роботи, з багатьох напрямів (методичного, наукового, організаційного) надається лише перелік робіт, ще й недостатньо повний. Вдосконалення планування та обліку роботи викладача, по-перше, потребує систематичного визначення повного та докладного переліку робіт за основними напрямами діяльності з урахуванням специфіки навчального закладу, необхідності впровадження нових форм навчання тощо, та його нормативного закріплення. Можливо, доцільно для певних видів робіт використання інтервалів, що визначатимуть найменше та найбільше значення нормативів часу, залишити встановлення конкретних нормативів на розсуд вченої ради навчального закладу з урахуванням пріоритетів діяльності.
Наступний етап – науково-обґрунтоване визначення потреб у підготовці навчально-методичних матеріалів, проведення інших видів робіт, встановлення їх черговості, необхідних для цього трудових ресурсів. На підставі визначених потреб у виконанні певних видів робіт та з урахуванням наявної штатної чисельності професорсько-викладацького складу формуються індивідуальні плани роботи викладача. За наявності потреб у виконанні робіт, що не увійшли у індивідуальні плани роботи викладачів, та певних обсягів фінансування складається перелік позапланових робіт із зазначенням “вартості” кожної роботи (тобто суми, яку отримає виконавець за виконання цієї роботи). Розподіл робіт із додаткового переліку між професорсько-викладацьким складом для виконання позапланових робіт повинен здійснюватися на конкурсній основі. На основі регулярного аналізу змін внутрішніх і зовнішніх факторів, перспективних пріоритетів діяльності навчального закладу потрібно щорічно корегувати норми часу на виконання окремих видів робіт.
Оцінювання ефективності діяльності науково-педагогічних працівників пропонується проводити на підставі рейтингової системи – організаційно-методичної форми контролю на основі розрахунку індивідуального числового показника (рейтингу) залежно від результатів роботи. Основними завданнями оцінювання є контроль результатів виконання службових обов’язків на основі об’єктивних та обґрунтованих критеріїв, представлення науково-педагогічним працівникам зворотного зв’язку про рівень відповідності їх робочих показників вимогам, що ставляться, створення можливостей для самоконтролю та самооцінки, забезпечення керівництва навчального закладу інформацією про наявний стан кадрового потенціалу для прийняття обґрунтованих адміністративних рішень, визначення потреб працівників у навчанні та розвитку.
При розрахунку рейтингу вважаємо доцільним виокремлювати дві категорії показників – перша має на меті відображати обсяг конкретної роботи, яка виконується викладачем, і, в більшості випадків, може слугувати як основний показник при визначенні варіативної частини матеріального заохочення. Друга відображатиме потенційні та „брендоутворюючі” можливості науково-педагогічного працівника, які необхідно враховувати при розстановці кадрів, підвищенні їх кваліфікації, встановленні постійних надбавок до посадових окладів.
Розрахунок рейтингу повинен проводитись на підставі затвердженого вченою радою ВНЗ переліку показників і ступенів їх значущості шляхом заповнення індивідуальних оціночних листів науково-педагогічних працівників та оціночних листів кафедр. Абсолютний рейтинг відповідно визначається як сума добутків кількісних значень показників на відповідні ступені їх значущості. Відносні індивідуальні рейтинги науково-педагогічних працівників розраховуються шляхом нормування абсолютних індивідуальних рейтингів на середній рейтинг по ВНЗ та приведення їх до 100-бальної шкали. Оцінювання результативності роботи науково-педагогічних працівників проводиться залежно від чисельного значення відносного індивідуального рейтингу.
Доведення результатів рейтингового оцінювання до професорсько-викладацького складу ВНЗ є ефективним засобом організації зворотного зв’язку “адміністрація-співробітник”. Результати рейтингу повинні враховуватися перш за все при розробці та впровадженні загальних програм підвищення кваліфікації кадрів та індивідуальних планів саморозвитку працівників.
Застосування системи рейтингових оцінок дозволить, з одного боку, відобразити індивідуальні здібності викладачів, а з іншого – збільшити змагальність при виконанні планових робіт, зробити оцінювання більш об’єктивним, систематичним і відкритим, розвинути самоконтроль та ініціативу працівників.
Нові методи управління та реорганізація бізнес-процесів у сфері планування, обліку та оцінювання роботи науково-педагогічних працівників повинні забезпечити одержання значного економічного ефекту від їх запровадження за рахунок підвищення прозорості діяльності працівників, їх виконавчої дисципліни та відповідальності за доручену роботу, покращання керованості персоналу шляхом організації ефективного зворотного зв’язку, створення умов для розвитку кадрового потенціалу, підвищення іміджу ВНЗ.
Реалізувати описаний алгоритм діяльності можна шляхом створення автоматизованої системи планування, обліку та оцінювання роботи професорсько-викладацького складу, що значно полегшить здійснення регулярного контролю за виконанням навчального навантаження та професійними досягненнями викладачів.
Перспективним дослідженням у даному напрямі є подальше нарощування додаткових можливостей системи з оцінки персоналу на оцінювання якісних характеристик діяльності викладачів (наприклад, ефективність навчання студентів з конкретного предмета), їх кваліфікаційного потенціалу (володіння сучасними інформаційними технологіями, комунікаційні здібності, професійна підготовка, знання іноземної мови, принциповість, вимогливість та ін.). Актуальним питанням також є побудова моделі оцінки діяльності професорсько-викладацького складу на підставі зворотного зв’язку із працедавцями випускників, за допомогою якої з’явиться можливість своєчасно виявляти причини і відповідальних за недостатній рівень підготовки та вживати відповідні заходи. Кінцевим результатом наукових досліджень у галузі управління освітою повинна стати комплексна автоматизована система науково-технічного супроводження управлінських рішень з питань підбору, розстановки, планування та обліку роботи професорсько-викладацького складу, його матеріального стимулювання та підвищення кваліфікації.
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Оцінка вкладу малого бізнесу у розвиток національної економіки
Економіко-правові основи державного регулювання управління охороною природного середовища України
Підвіщення ефектівності управління інвестиційною діяльністю на підпріємствах транспортої галузі
Управління оборотним капіталом
Застосування циклічних мережних моделей у проектному менеджменті