Сторінка
3
Якщо є конкретне завдання, роботу з вирішення проблеми мож-на організувати у п’ять етапів.
На першому етапі доцільно використовувати закони формуючої теорії розвитку технічних систем (ТРТС), якщо це технічне завдання, а також функціональний та системний підходи, методику діагностики недоліків і форми організації збирання та аналізу інформації з ФВА (функціонально-вартісний аналіз організаційних структур).
На другому етапі пошуку ідей для простих завдань можливе за-стосування одного з окремих методів творчості (ОМТ), наприклад морфологічного аналізу чи мозкового штурму, а для більшості твор-чих завдань ефективнішим є комплекс інструментів ТВВЗ. Причому доцільно використати тільки прийоми боротьби з психологічною інерцією, елементи першої частини методики (у тому числі формулювання суперечностей) чи типові прийоми, стандарти, фізичні ефекти для розв’язання суперечностей.
Третій етап - розвиток ідеї у вирішенні - необхідний тому, що у багатьох випадках ідея не містить розв’язку у формі, яка була б прийнятною для розробки проекту (чи хоча б ескізу), або ж вона викликає сумніви. З ТВВЗ на цьому етапі може бути застосовано блок аналізу можливостей використання речових і польових ресурсів (РПР), а також друга частина методики АВВЗ. Тут же при роботі з САПР (системи автоматизації проектних робіт) можуть бути застосовані також елементи методики пошукового конструювання (МІЖ), наприклад інструменти синтезу та оптимізації технічного рішення, а також вартісна оцінка функцій з ФВА. Слід зазначити, що роботи на третьому етапі, якщо вони невеликі, можуть бути повністю розподілені між суміжними етапами.
На четвертому етапі, якщо необхідна розробка повного проекту (для складних завдань, розв’язання яких потребує значної за обсягами технічної та іншої документації), можуть бути використані елементи інших методик функціонально-вартісного проектування та ФВА, а також оптимізація рішень на основі методів математики та пошукового конструювання.
На п'ятому, заключному етапі рекомендовано застосовувати детально розроблені у ФВА форми організації розгляду рішень та підготовки до впровадження.
Прийоми індивідуальної роботи з розв'язання раціоналізаторських завдань
Пошук проблеми можна уявити як необхідність послідовного проникнення в неї. Китайський філософ Сунь-цзи зазначив: “Що одне —роз'єднай”. Отже, чим більше складників проблеми ви визначите, тим більше її характеристик зможете покращити чи змінити. Намагайтеся скласти вичерпний опис, нічого не проґавити — потім навряд чи ви пригадаєте те, що випустили з поля зору. На цьому етапі кількість важливіша за якість. Інколи різні люди звертають увагу на різні аспекти проблеми, тому, складаючи її опис, не тур-буйтеся, якщо він відрізнятиметься від інших. Прислухаючись вик-лючно до себе, ви зможете знайти унікальне рішення чи висунути не-звичайну ідею [19].
Складаючи опис проблеми, зазначають такі характерні ознаки:
• фізичні - зміст, структура, будова, колір, форма, смак, запах, щільність, габарити;
• функціональні - маркетинг, виробництво, реалізація товару і тривалість цих процесів;
• соціальні - соціальна політика, практика договірних відносин, обмеження, пов’язані із законами та етикою;
• екологічні - позитивний чи негативний вплив на оточуюче се-редовище;
• цінові - собівартість, оптові та роздрібні ціни. Наприклад, про олівець можна сказати, що він жовтий, виготовлений з деревини, гострий, шестигранний, з написом на поверхні.
Найвідомішою вітчизняною системою в галузі раціоналізації технічних засобів є система ТВВЗ (теорія вирішення винахідницьких завдань).
Система ТВВЗ розроблена близько 50 років тому бакинським інженером Г. С. Альтшуллером.
Основні її ідеї полягають у такому:
• навчити раціоналізму можна будь-яку людину;
• техніка розвивається не хаотично, а за властивими їй законами;
• завдання повинні розв’язуватися не шляхом численних спроб та помилок, а шляхом виконання таких дій чи кроків, які ведуть до мети;
• не можна уникати сміливих, несподіваних ідей, раціоналізатор повинен розвивати власні творчі якості.
За минулі десятиріччя створено могутній інформаційний фонд АВВЗ — алгоритми вирішення винахідницьких завдань, стандарти, збірки фізичних, хімічних та математичних ефектів.
Окрім знань, творчої уяви необхідний набір прийомів і методів, що сприятимуть розв’язанню того чи іншого завдання.
Нині відомо близько 50 методів різної складності, розроблених в Україні і за кордоном.
Інформаційне забезпечення методу АВВЗ містить майже 40 способів розв’язання технічних завдань, що були виявлені на основі аналізу 40 тисяч винаходів. Наприклад, для отримання позитивного результату у розв’язанні завдання зі змінення кольору рекомендовано:
а) змінити колір об’єкта чи навколишнього середовища;
б) змінити ступінь прозорості об’єкта чи зовнішнього середовища;
в) використовувати фарбуючі суміші для спостереження за неви-димими об’єктами та об’єктами, видимість яких недостатня.
За допомогою цього способу можна, наприклад, раціоналізувати класну дошку.
Завдання для раціоналізації, розв’язання яких матиме найбільший ефект, слід шукати у сферах:
• де є шкідливі фактори, які впливають на людину, природу, ме-ханізми тощо;
• де передбачаються великі витрати, низька продуктивність, збої;
• де довгий час все лишається незмінним, стає традиційним. Якщо розглядати раціоналізацію як процес прийняття рішення,
Інші реферати на тему «Економіка підприємства»:
Формування показників праці та заробітної плати і методика їх аналізу на підприємстві
Аналіз господарської діяльності підрозділу ВАТ Київська поліграфічна фабрика “Зоря”
Ринкові економічні відносини і товарно-грошовий фетишизм. Шляхи його подолання
Методи оптимізації грошових потоків підприємства
Основні поняття про право інтелектуальної власності