Сторінка
2
Забруднюють природне середовище АТ «Дружба народів» /тваринницький комплекс по відгодівлі ВРХ, який розміщено в водоохоронній зоні р. Случ/ , НВО «Еліта» с.Самчики – стоками з ферми, через очисні споруди. В незначній мірі забруднюють поверхневі водойми, землю жителі міста і сіл району.( М.Волколуп « Джерела нашого життя » // Наше місто, 2004 рік 25 березня).
Стан природного середовища , використання і охорона природних ресурсів ( станом на 2004 рік).
І. Земельні ресурси та ґрунти, охорона надр.
Земельні ресурси району станом на І.0І.2004 року становлять 124960 га. Зокрема землі сільськогосподарського призначення становлять 105230 га, з них рілля 810099 га.
Слід відмітити, що ступінь розораності земель високий, що підсилює дію водної, повітряної ерозії і вимагає більш ощадливого ставлення до збереження родючості ґрунтів, незважаючи на це, за останні 8 років проведено залуження крутосхилів більш 7%, а також, водоохоронні зони річок і малих водойм.
Площа еродованих земель становить біля 43 тис. га, кислих земель 23,2 тис. га .Проте в цьому році розкислення земель зовсім не проводилось , заболочені землі – 783 га . Під водою – 2350 га, в т.ч. під річками – 549 га, міліоративними канавами – 407 га.
На сьогодні в сільських господарствах району проведено розпайовування 66,4 тис. га землі, створено 43 фермерських господарства, площа їх становить 972 га.
Лісистість району становить 6,5%, що також надто низька. Площа лісів становить 8159 га. За 2003 рік виділення земель під не сільськогосподарські потреби не виділялись.
В районі нараховується порушених земель 1797 га , з них під кар’єрами 96 га.
Рекультивація вироблених кар’єрів за відповідний період не проводилась. На порушених землях висаджено 32,2 га деревних насаджень ,залужено 234 га .
Аналізуючи стан земельних ресурсів в районі велику стурбованість викликається незадовільною охороною ,збереженням родючості ґрунтів .
Родючі землі району до 60 % охоплені ерозією .Із врожайністю щорічно виноситься значна кількість поживних речовин .Ці витрати не компенсуються ,причому щорічно катастрофічно зменшується вміст гумусу .
Починаючи з 2005 року внесення мінеральних добрив в діючій речовині на кожен гектар посівних площ зменшився із 157 ц. до 21 кг (це при тому , що удобрено в 2003 році лише 46 % посівних площ.)
Найгірші справи по окремих сільськогосподарських підприємствах.
Так по Капустину на 14% удобрених площ внесено по 3.7 кг д.р. По Радківцях на 18% посівних площ внесено по 9 кг, по Черні – на 11% площ внесено 11,2 кг, Мацевичах - 5,8 кг, по Губинському – 0.4кг.
Не компенсується дефіцит поживи і внесенням органічних добрив. Лише 46% посівних площ удобрено органічними добривами , де внесено на кожен гектар по 12 тонн з яких окремі господарства взагалі не вносити органічні. Це радгосп «Хмельницький» КСП «Заготівельник» , а частина з господарств внесено менше ніж по району. По Капустну внесено на 14% площі по 2 тонни, по Немринцях – І тонну, Старий Остропіль, Сковород-
ки - по 5 тонн на 32% площ. Черна на ІІ% площі.
При нестачі у власників і землекористувачів ресурсів для охорони і раціонального використання земель кошти, що надходять від сплати земельного податку направляється на поповнення місцевих бюджетів, а не на охорону і збереження земельних ресурсів.
Ще гірші справи на землях фермерських господарств. Практично тут проходить інтенсивне викачування із землі поживних речовин, не даючи їй поповнення.
В районі надься 86 га землі під кар’єрами. Половина з якої вироблено, але за поточний рік не культивовано на І га. У господарствах відсутні кошти, а держава на ці цілі не виділила жодного гривня.
Для зменшення забруднення н. п. середовища в господарствах району починаючи з 2001року впроваджується комплекс заходів які базуються на раціональному застосування хімічних методів захисту рослин від шкідників та хвороб.
Це пов’язано не тільки зі зменшенням навантаження на навколишнє середовище, а тому, що немає коштів для закупівлі хімічної продукції.
В боротьбі з хворобами та шкідниками с/г культур витрачено на 15 тонн хімічної продукції менше до м.р. На І га оброблених площ витрачено 1,5 кг отрутохімікатів, хоч площа оброблених культур і збільшилась на 7129 га.
Однак було б краще, якби в районі застосовували б єдиний екологічно чистий метод боротьби із шкідниками с-г культур-біологічний.
Проте, протягом останніх трьох років ним не оброблено жодного гектара. На кінець року в складах району зберігається біля 100т. мінеральних добрив, що значно менше до минулого року.
За останні два роки в районі не збудовано жодного складу для зберігання хімічної продукції ,хоч потреба в цьому є в 13 господарствах району. Зовсім відсутні склади в селах Губин, Мартнівка, Іршики, Вишнопіль, Сковородки, Баглаї. Із наявних 35 складних приміщень в районі не паспортизовані 15.
Станом на 2004 рік в складах сільськогосподарських підприємств зберігається 19,3 тонн заборонених та неопізнаних отрутохімікатів, які зберігаються із значним порушенням і являються постійним джерелом забруднення навколишнього середовища. Найбільша кількість їх знаходиться в Ілляшівці 2,8 т., Баглаях 3,4 т., Немиринці 2 т., Самчинці 4 т., Іршиках 0,9 тонн.
Починаючи з 2005 року в районі впроваджується контурно-меліоративна система організації територій . На сьогодні не можна назвати жодного господарства , де б вона була впроваджена .
Крім щорічної посадки високо регулюючих полезахисних лісосмуг , ця вся робота і закінчується. Слід відмітити, що в окремих господарствах проекти були винесені в натуру,проте на сьогодні з них не залишилося нічого. Розорені вали на межах технологічних груп. Пошкодження стокорегулюючих смуг відмічено в Немиринцях, Старому Острополі.
Інші реферати на тему «Екологія»:
Екологічний стан літосфери
Забруднення атмосферного повітря: характеристика джерел природного і антропогенного походження. Основні забруднювачі
Біоценоз – компонент екосистеми
Санітарні вимоги до одержання, транспортування і зберігання води очищеної та води для ін’єкцій в умовах аптеки
Особливості водопостачання окремих приміщень у разі відсутності водогону (сільська школа, лікарні)