Сторінка
5
Формування екологічної культури, як цілісного процесу, включає правовий, моральний, духовний, етичний та естетичний компоненти.
Цікавою по екологічному вихованню є робота районної бібліотеки. У квітні 2005 року проведений районний семінар «Екологія і здоров’я людини» з виїздом в сільські бібліотеки – філії. Вся робота бібліотек районну спрямована на екологічну просвіту населення, в бібліотеках – філіях планується проведення вечора «Збережемо нашу землю блакитною і зеленою», подорож – експедиція «Легенди і бувальщини про корисні рослини краю», планується екологічна конференція «Природа України в далекому минулому», подорож екологічною стежиною «Вода найсмачніша в рідному краю».
В роботі бібліотек є також не вирішене питання. Вивчення читацького попиту на літературу з екології показало, що в бібліотеках дуже мало книг про конкретні події після Чорнобильської аварії, про необхідні заходи захисту від підвищення радіаційного фону, про програми підприємств з природоохоронної діяльності. Головна причина – обмаль коштів на поновлення фондів.
В свою чергу, у школах вчителями як молодших класів так і старших з 1 вересня 2005року проводяться бесіди на тему «Людина - частина природи».З цією метою, крім традиційних бесід , враховуючи вікові і психологічні особливості дітей молодшого шкільного віку, активно використовують ігрові форми роботи . Так, цікаво проводиться екологічна казка «Подорож Екоколобка». Тут діти разом з героєм Екоколобком здійснюють захоплюючі подорожі у світ природи . А така форма роботи як «жива газета» «Світ навколо тебе» знайомить дітей з оточуючим світом, розповідає про недбале ставлення людей до природи. Діти разом з вчителями шукають шляхи збереження природи, висловлюють своє ставлення до проблем.
Великою популярністю користуються у молодших школярів екологічні ігри, лото, вікторини, екологічний млин та цикл екомандрівок «В гостях у мудрого Лісовичка ».
Елементарні наукові знання про природу, навички природокористування, які б поглиблювали екологічну культуру школяра, несуть екологічні читання «Природа і ми», «Перлини природи Старакостянтинівщини», зустрічі з краєзнавцями та екологами, екопанорама «Людина і природа», районна екокраєзнавча мандрівка «Знай.Люби.Бережи природу рідного краю».
Основи екологічної культури закладаються в процесі популяризації науково – природничої літератури та наукового підґрунтя навчальних курсів у школі «Природознавство», «Рідний край», «Охорона здоров’я», та «Валеологія».
Учні старшого шкільного віку, підлітки, у яких не тільки формуються погляди, а і переконання, правова грамотність, знайомляться з Конституцією України (ст.16), яка передбачає забезпечення екологічної безпеки на території України, іншими правовими документами, що регулюють використання природних ресурсів та охорону навколишнього середовища.
Особливу роль у формуванні позитивного відношення до природи відіграють знання народної метеорології, народних прикмет та передбачень, пов’язані з ними прислів’я і приказки, які дають певні знання про оточуюче середовище.
Під час проведення народних свят «Покрівонько, Покрівонько, покрий мою голівоньку», «Андрію, Андрію, я тобі коноплі сію» школярі дізнаються про прикмети і відповідні ритуали, що пов’язані з шанобливим ставленням до природи наших предків.
Спільна робота шкіл з бібліотеками, екологічною організацією, краєзнавчим музеєм дає можливість формувати екологічну культуру підлітків.( на основі статті Г.Радецької «Джерела нашого міста» // Наше місто, 2004 рік 12 грудня).
Але нажаль сформувати екологічну культуру дорослого населення міста та району екологічній організації не вдається. Значна частина порушень природоохоронного законодавства здійснюється свідомо , як керівниками, так і населенням міста та сіл району, особливо це забруднення поверхневих водойм, землі різними смітниками. В свою чергу надмірна вологість , зумовлена поверхневим заляганням вод, надто шкідлива. Адже за таких умов не можна планувати багатоповерхового будівництва, що в майбутньому негативно вплине на розвиток міста, його розбудову.
Великою проблемою в нашому місті, районі, країні та в усьому світі є ставлення до природи. Люди вже не помічають навколо себе природи, вони вирубують ліси, вбивають звірів, будують підприємства і забруднюють природу. У багатьох містах створено організації захисту природи, але нажаль у нашому районні така організація практично не існує , не вистачає коштів для існування. Постає питання, чому суспільство не розуміє, що природа – наше життя! Адже вони продовжують жорстоко знищувати красу довкілля, не усвідомлюючи того, що роблять.
Не буде природи - не буде нас. Можливо, з часом люди зрозуміють, але вже буде пізно, і ніхто не поверне нам чистого повітря, звірів, ліси, нашу рідну дорогу природу.
Як шкода, що жага збагачення затьмарює здоровий глузд. Людина забруднюючи навколишнє середовище впевнена, що саме вона не постраждає від наслідків, а захворівши починає згадувати свої дії, а зарадити скоєному не може.
Література
1. Екологічний звіт Старокостянтинівської держінспекції екобезпеки за 2004 рік.
2. М. Волколуп «Джерела нашого міста» // Наше місто, 2004р. 25 березня.
3. Г. Радецька «Джерела нашого міста» // Наше місто, 2004р. 12 грудня.
4. Звіт статистичних даних захворюваності Центральної Районної Лікарні , за 2004 рік.
Інші реферати на тему «Екологія»:
Карпатський біосферний заповідник
Охорона водного середовища
Господарська діяльність людини та її вплив на довкілля. Класифікація забруднення довкілля
Компоненти екосистеми, біоценоз і біотоп. Парниковий ефект, його суть і причини виникнення. Основні заходи щодо охорони і збереження тваринного світу
Напрямки запобігання забрудненню атмосфери