Сторінка
2
До групи іноземних валют з обмеженою конвертацією на лежать: чілійські песо, китайські юані, чеські крони, словацькі крони, єгипетські фунти, гонконзькі долари, сингапурські до лари, угорські форінти, індійські рупії, ізраїльські шекелі, корейські вони, польські злоті, румунські леї, реали Саудівське Аравії, тайванські долари, турецькі ліри, кувейтські динари новозеландські долари, мальтійські ліри, російські рублі, болгарські леви, хорватські куни та деякі інші.
До групи неконвертованих валют у класифікаторі НБТ відносяться усі інші валюти, які не включені до першої т другої груп валюті.
2. Валютний ринок
Валютний ринок — це: 1) підсистема валютних відносин у ході операцій купівлі-продажу іноземних валют і платіжних документів в іноземних валютах; 2) інституціональний механізм (сукупність установ і організацій — банки, валютні біржі, інші фінансові інститути), що забезпечує функціонування валютних ринкових механізмів.
Валютний ринок в Україні — це переважно міжбанківський ринок, адже саме в ході міжбанківських операцій здійснюється основний обсяг угод з купівлі-продажу іноземних валют. Шляхом проведення міжбанківських операцій на валютному ринку забезпечується обслуговування міжнародного обороту товарів, послуг і капіталів (міжнародних платежів).
Суб'єктами валютного ринку є:
– продавці валюти;
– покупці валюти;
– посередники.
Операції з продажу-купівлі іноземної валюти здійснюються уповноваженими банками за письмовими дорученнями клієнтів з оплатою комісійної винагороди на умовах домовленості.
Будь-яка операція уповноваженого банку із купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України, в тому числі через інший уповноважений банк, у якому відкриті кореспондентські рахунки як у гривнях, так і в іноземній валюті, має бути в обов'язковому порядку відображена у балансі банку. Для комерційних банків України запроваджена звітність про здійснення валютних операцій на міжбанківському валютному ринку в розрізі продажу та валютних надходжень на користь резидентів, а також про здійснення операцій з рахунку “лоро”.
Важливим напрямом становлення і подальшого розвитку внутрішнього валютного ринку в Україні є його лібералізація га децентралізація. Поки що валютний ринок в Україні за багатьма позиціями монополізований УМВБ.
3. Валютний курс
Валютний курс за своїм економічним змістом є ціною грошової одиниці даної країни, яка виражена в грошових одиницях іншої країни; це співвідношення між грошовими одиницями двох країн, яке фіксується для обміну валют при здійсненні валютних, і в цілому зовнішньоекономічних операцій.
Курси іноземних валют встановлюються шляхом їх котирування відповідно до діючих законодавчих норм та практики, яка склалася.
У банківській практиці встановлюється курс продавця, за яким банки продають валюту, й курс покупця, за яким банки купують валюту. Повне котирування включає курс покупця і курс продавця. Різниця між курсами продавця (продажа) і покупця (купівля) – маржа – є для банків джерелом прибутку.
У реальній практиці валютних відносин використовують такі види валютних курсів:
2) плаваючі (гнучкі);
3) змішані.
Фіксований валютний курс передбачає наявність певного зареєстрованого (офіційного) паритету, який підтримується державними валютними органами. При змішаному валютному курсі держава вибирає валютний режим з урахуванням конкретної економічної ситуації, намагаючись подолати абсолютизацію жорсткого фіксування чи вільного плавання. Змішаний валютний курс іншими словами можна охарактеризувати як контрольований плаваючий курс. Однією з форм такого контролю є введення так званого “курсового валютного коридора” – встановлення мінімального і максимального значення відхилення валютного курсу.
Важливу роль у встановленні валютного курсу гривні мають результати торгів валютними цінностями на Українській міжбанківській валютній біржі (УМВБ). Використання уповноваженими банками на міжбанківському валютному ринку курсу останніх біржових торгів формально настає після закриття торгів на УМВБ.
Повідомлення про офіційний курс гривні надсилається регіональним управлінням НБУ після проведення біржових торгів.
Офіційний курс гривні використовується при здійсненні всіх операцій продажу та купівлі іноземної валюти, в бухгалтерському обліку всіх операцій в іноземній валюті, розрахунків з бюджетом і митницею, при плануванні та аналізі зовнішньоекономічної діяльності, ціноутворенні, складанні оперативної, бухгалтерської та статистичної звітності, для міждержавних розрахунків. Офіційний курс використовують усі резиденти України та нерезиденти.
Валютні відділи установ банків зобов'язані здійснювати постійний контроль за змінами у валютних курсах шляхом введення всіх необхідних даних у комп'ютерну мережу.
4. Особливості функціонування валютної системи України.
Механізм валютного регулювання в Україні включає сукупність заходів, які проводяться НБУ, Міністерством фінансів, Державною податковою адміністрацією, іншими органами валютного контролю у сфері валютних відносин.
Конкретний зміст валютного регулювання визначається чинним законодавством і правовими нормами держави. Він має враховувати досягнутий рівень розвитку валютного ринку з Україні і особливості здійснення валютних операцій на ньому.
Головним виконавчим органом управління валютной: сферою в Україні є НБУ. У його компетенції: визначення сфери і порядку обігу на території держави іноземної валюти, встановлення правил і видача ліцензій комерційним банкам на здійснення ними банківських операцій з валютними цінностями, забезпечення виконання уповноваженими банками функцій щодо здійснення валютного контролю тощо.
Інші реферати на тему «Гроші і кредит»:
Фінансово-кредитна система. Фінанси в системі економічних відносин. Суть фінансів
Види банківських операцій
Грошовий обіг, його закони та методи регулювання. Суть грошового обігу
Пропозиція грошей на фінансовому ринку. Основні види небанківських фінансових посередників. Методи банківського кредитування
Форми грошей та їх еволюція