Сторінка
2
До недоліків методичного плану при використанні (16) слід віднести й те, що при tp®0, маємо невизначеність у вигляді 0/0. Крім того, у структурному відношенні рівняння (16) не відображає основних факторів трансформації паводків. Тому автори пропонують відозмінити базове рівняння (16), надавши йому операторний вигляд. З цією метою в (16) підставляються алгебраїчні значення j та kг [1]. Тоді:
, (17)
де - трансформаційна функція, яка обумовлена, головним чином, русловим добігання паводків:
а) за tp<To
, (18)
m – показник степені в рівнянні кривої ізохрон;
б) за tp³To
, (19)
r – коефіцієнт зарегулювання паводків ставками, озерами, водосховищами.
Спроби реалізувати схему руслових ізохрон відносно максимальних витрат води робились і раніше. З них найбільш відомі авторські пропозиції П.Ф.Вишневського [2], В.І.Мокляка [8] та Й.А.Железняка [5]. Зокрема, П.Ф.Вишневський і В.І.Мокляк, використавши за вихідне рівняння (10), представили його у вигляді:
, (20)
де аm – максимальна середня інтенсивність припливу води за 10 хв. (по П.Ф.Вишневському) або за 1 год. (по В.І.Мокляку), j1 – редукційний коефіцієнт, який у розрахунковому варіанті залежить від співвідношення між tp i To, а в загалі
, (21)
де а1, а2 … - ординати графіків схилового припливу.
Відзначимо, що така інтерпретація моделі руслових ізохрон є дещо вільною трактовкою основних її положень в залежності від співвідношення між tp i To. Незалежно від розрахункового кроку в часі (тобто 10 хв., 1 годин чи щось інше) рішення моделі ізохрон повинно збігатися з виразами (11) або (14).
По іншому до моделі руслових ізохрон підійшов Й.А.Железняк. Він замість двох функцій fi та ei, які до того ж з великими труднощами піддаються визначенню, запровадив один - їх добуток під назвою “функція впливу” Pi.
Результатом розгляду цього варіанту моделі ізохрон стало рівняння
, (22)
де - метеоролого-гідравліко-морфометричний параметр
. (23)
У такому записі (23) відповідає коефіцієнту повноти схилового припливу j помноженому на Рср, тобто
. (24)
Приблизно [6]
. (25)
Тоді, з урахуванням (24) і (25), формула (22) запишеться у вигляді
. (26)
Порівняння (16) і (26) свідчить про те, що формула Й.А.Железняка відповідає лише одному випадку, коли tp<To і крім того вона відноситься тільки до малих водозборів, які можна моделювати у вигляді прямокутника з одним водотоком посередині.
Запропонована авторами для нормування характеристик максимального стоку формула (17) перевірена на даних по паводках і повенях декількох регіонів України. Результати в цілому задовільні. Позитивними сторонами (17) є те, що:
1.Формула годиться в рівній мірі як для паводків, так і для повеней.
2.Вона охоплює весь діапазон водозбірних площ – від окремих схилів до разгалужених річкових систем, причому у випадку розрахунків схилового стоку
; ,
а максимальний модуль
. (27)
3. Є можливість оцінити вклад в загальну редукцію qm/q¢m окремих її складових - y(tp/To) та eF.
4. Через параметри q¢m i y(tp/To) представляється можливим враховувати вплив на характеристики максимального стоку залісеності, закарстованості, заболоченості та інш.
Автори вважають, що настав той час і можливість, коли є всі підстави для розробки в Україні нового нормативного документу замість БНіПу 2.01.14-83. Це тим більш важливо, що прийняті й урядові рішення по здійсненню протипаводкових заходів захисту населення.
Список літератури
1.Бефани А.Н. Основы теории ливневого стока // Труды ОГМИ, 1958. –Вып.14.-Ч.2.- 302 с. 2.Вишневський П.Ф. Зливи та зливовий стік. – Київ, “Наукова думка”, 1964. – 291 с. 3.Гопченко Е.Д. Некоторые проблемные вопросы расчета максимального паводочного стока. – ДАН СССР, 1988. – Т.302.-№4.-С.955-957. 4. Гопченко Є.Д., Гушля О.В. Гідрологія суші з основами меліорації. – Київ, 1994. – 195 с. 5. Железняк И.А. К расчету характеристик паводочного стока на основе функции влияния // Труды УкрНИГМИ, 1984. – Вып.200. – с.12-25. 6.Овчарук В.А. Исследование структуры формулы максимального стока весеннего половодья И.А.Железняка // Метеорология, климатология и гидрология, 2000. – Вып.40. –С.137-142. 7.Пособие по определению расчетных гидрологических характеристик. – Л.: Гидрометеоиздат, 1984. – 447 с. 8.Ресурсы поверхностных вод СССР. Западная Украина и Молдавия. – Т.6. –Вып.1.- Л.: Гидрометеоиздат, 1969. – 884 с.
Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»:
Водна проблема на землi і в Україні
Рекультивація порушених земель на кар'єрах
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні планів в масштабі 1:2000 на Івано-Франківському об’єкті
Розвиток гідрохіміхімічних і гідроекологічних досліджень в Україні
Кримські гори, рослинність Кримських гір