Сторінка
2

Україна у складі СРСР: 1917 – 1991 роки

Як і будь-які революційні пе­ретворення, в гострій боротьбі проходила в Україні колекти­візація сільського господарства. У 1927 р. був взятий курс на даль­ший розвиток усіх форм коопе­рації, що відповідало потребам радянського суспільства, інтере­сам робітничого класу і трудово­го селянства. Передбачався пос­туповий перехід до колективної обробки землі. Однак у 1929 р. керівництво партії і держави на чолі Й. Сталіним відкидають цей курс, що приводить до ви­никнення труднощів, перегинів, помилок у колгоспному будівництві і в Україні. Автор повністю погоджується, з тією критикою цих помилок і зловживань, яка була на сторінках дру­кованих органів. Разом з тим слід сказати, що завдяки конкретній роботі зі зміцнення колгоспів, підвищення їх ефективності було створено потужну матеріально-технічну базу колгоспного ладу. Досить сказати, що в 1940 р. на озброєнні колгоспів, радгоспів, МТС було близько 100 тисяч тракторів, більше 33тїїсяч-комбайнів, майже 35 тисяч ватажних автомашин.

У ході здійснення культурної революції необхідно було ліквідувати неписьменність, яка складала в Україні високий відсоток, особливо у сільській місцевості. На кінець другої п'ятирічки неписьменність в Україні практично була ліквідована, у вузах навчалось більше 100 тисяч студентів, відкривались нові школи, клуби, бібліотеки, працювало більше 200 науково-дослідницьких установ.

Наприкінці сорокових років Українська РС° у складі Радянсь­кого Союзу за своїми еконо­мічним, технічним, науковим потенціалами вважалася однією з найбільш розвинутих країн Європи. У цей час 92% всієї промис­лової продукції України виробля­лось на нових і реконструйованих підприємствах. Виробництво електроенергії збільшилось у 24 ризи, а випуск машин – у 42 рази у порівнянні з 19І7 раком. З виробництва металу і машин Україна перевершила такі розвинені держави як Франція і Італія, з виплавки чавуну - всі країни Європи, за винятком Німеччини.

Є над чим поміркувати, чи не так?

Міфи націонал-демократів про те, що Радянська Росія «гра­бувала» Україну, не витримують ніякої критики. Цих величезних успіхів Українська РСР досягла у складі Союзу РСР завдяки героїчній праці народу республіки, йдучи шляхом Жовтня й соціалізму.

ІІІ.

Сила єдності братських народів не раз виявлялась на крути* поворотах історії. З особ­ливою переконливістю це показа­ла Велика Вітчизняна війна.

З боку фашистської Німеч­чини та її союзників війна мала несправедливий, загарбницький характер, з боку Радянського Со­юзу вона була оборонною, анти­фашистською, найбільш справед­ливою зі всіх воєн, які знала історія. Ця війна була серйозним екзаменом на життєздатність соціалістичного ладу, на міцність багатонаціональної держави. На їх захист піднялись усі. Вперше у бій пішло й покоління, народжене Жовтнем і виховане радянським ладом.

Український народ пам'ятає страхіття цієї жахливої війни, жорстокий окупаційний фашис­тський режим. Доля України вирішувалась біля стін Москви, І на берегах Волги й Дніпра, на Курській дузі . Запеклі битви за ^визволення України почались восени 1943 р. на Луганщині. А 8 жовтня І944 р. був визволений останній населений пункт - село Лавочне Львівської області. 2.8 жовтня 1944 р. завершилось виз­волення Від гітлерівців Закарпат­тя, населення якого висловилось за возз’єднання з Радянською Україною. Цим актом, як і повер­ненням в лоно вітчизни Західної України в 1939 р. і Північної Буко­вини в 1940 р., український народ здійснив свою вікову мрію І про возз'єднання всіх своїх споконвічних земель у єдиній Українській державі. Саме таку територію успадкувала незалежна Україна, і цей Історичний факт слід пам'ятати всім нинішнім політикам різних орієнтацій, перш за все західного регіону.

Історичний досвід переконли­во показав, що тільки спільними зусиллями народи колишнього Радянського Союзу змогли відстояти від гітлерівських загарбників свою свободу і незалежність, право на життя. Натхненником і організатором перемоги у Великій Вітчизняній війні була партія комуністів.

Величезна сила радянського патріотизму і дружби народів на­очно виявилась в період відбудови зруйнованого народно­го господарства республіки. Рани війни були настільки тяжкі, що, здавалось, потрібні десятки літ, щоб їх вилікувати. Адже в руїнах лежало 714 міст, 28тисяч сіл, були знищені тисячі промислових підприємств, близько 40% жилих будівель. На допомогу Україні прийшла вся країна. Тільки в 1946-1948 рр. з Російської Феде­рації й інших братських республік надійшло більше 45 тис, верстатів і обладнання, десятки тисяч тонн металу і т. д. З 6.2 тис. крупних підприємств, побу­дованих, відбудованих і введених в дію в ці роки на території Європейської частини СРСР, 4,1 тис. були зведені у нашій республіці. Разом з відновленням економічного потенціалу України зростав добробут народних мас. Так, уже в грудні І947 р. була відмінена карткова система, проведена грошова реформа. У дальшому І РИЧІ проводилось зниження цін на товари масового вжитку. Здійснений був перехід робітників і службовців на робітничий тиждень з вихідним днем, що відповідало умовам мирного часу, і т.д.

IV.

Проблеми неухильного ро­звитку економіки України, підвищення життєвого рівня народу вирішувались у всіх післявоєнних п'ятирічках.

Уже в 1984 р. промисловість республіки випускала продукції в 16 разів більше порівняно з 1940 р. Промисловість Української РСР нараховувала більш як 150 галузей. Всебічний розвиток одержа­ли створені за роки Радянської влади авіаційна, суднобудівна, автомобільна, тракторна, радіотехнічна, приладобудівна, космонавтики та ін. До речі, Українська РСР запустила у космос 400 супутників.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: