Сторінка
5

Класифікація організаційних форм і видів економічного контролю

Аудиторський контроль здійснюють не лише незалежні аудитори, фірми, а й аудиторські підрозділи державних по­даткових адміністрацій. Функції цих підрозділів визнача­ються податковими органами щодо повноти нарахування і своєчасності сплати податків підприємцями і фізичними осо­бами.

Економічний контроль власника включає в себе внут-рішньосистемний і внутрішньогосподарський.

Внутрішньосистемний економічний контроль здійснюють міністерства, державні комітети, концерни, асоціації, акціо­нерні виробничі об'єднання відповідно до законодавчих та інших нормативних актів, якими передбачено, що комплексні ревізії і контрольні перевірки фінансово-господарської діяль­ності підприємства провадяться за ініціативою власника, тобто органом, якому підпорядковане підприємство на пра­вах власності.

Основним завданням внутрішньосистемного контролю є:

контроль виконання планових завдань із виробничої і фі­нансово-господарської діяльності, використання матеріаль­них і фінансових ресурсів, недопущення фактів безгоспо­дарності і марнотратства; забезпечення збереження власності, правильної постановки бухгалтерського обліку і контроль­но-ревізійної роботи; додержання чинного законодавства з виробничої і фінансово-господарської діяльності.

Внутрішньогосподарський економічний контроль включає контрольні функції, які здійснюються власниками під­приємств, комбінатів, організацій і установ, концернів, асо­ціацій відповідно до чинного законодавства. Завданням внут­рішньогосподарського контролю є перевірка господарських операцій у виробничих одиницях із метою недопущення перевитрат матеріальних і фінансових ресурсів, виконання виробничих і фінансових планів, раціонального використання робочої сили, впровадження нових методів праці і прогресив­ної технології в бригадах, дільницях, цехах та інших вироб­ничих підрозділах, забезпечення збереження коштів і товар­но-матеріальних цінностей, економного витрачання сировини і паливно-енергетичних ресурсів, випуску продукції високої якості, яка має попит на ринку.

Організація внутрішньогосподарського контролю відпо­відно до Закону України "Про підприємства в Україні" покла­дена на керівника підприємства. Іноді для виконання цих функцій на підприємствах створюються спеціальні ауди­торські підрозділи. Згідно із затвердженим планом праців­ники, зайняті управлінням, здійснюють систематичний та оперативний поточний контроль за виробничою і фінансо­во-господарською діяльністю підрозділів підприємства. За результатами контрольних перевірок керівництво підпри­ємства приймає управлінські рішення з усунення причин, які негативно впливають на діяльність підприємства.

У здійсненні внутрішньогосподарського контролю на під­приємствах провідне місце займають працівники бухгалтерії, зокрема головні бухгалтери. Відповідно до нормативних документів головний бухгалтер підприємства разом із ке­рівниками відповідних підрозділів і служб зобов'язаний кон­тролювати оформлення, приймання і відпуск товарно-матеріальних цінностей, витрачання заробітної плати, додержання штатної, фінансової, касової і платіжної дисципліни, закон­ності списання з бухгалтерського балансу нестач, проведен­ня інвентаризації цінностей, стягнення у встановлені строки дебіторської і погашення кредиторської заборгованості та інших операцій. Крім того, головний бухгалтер несе на рівні з керівником об'єднання, підприємства, організації, устано­ви відповідальність за порушення правил і положень, які регламентують ведення обліку і складання звітності.

Функції контролю головний бухгалтер здійснює особисто і через апарат бухгалтерії. На великих підприємствах є спе­ціалісти, на яких покладені обов'язки контролерів (еко­номісти-ревізори, бухгалтери-інвентаризатори та ін.).

Отже, організаційні форми і види економічного контролю за своїми функціями між собою взаємопов'язані, охоплюють усі стадії розширеного відтворення суспільна необхідного про­дукту і таким чином утворюють систему економічного кон­тролю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Бухгалтерський облік, податки»: