Сторінка
3
Оплата рахунків розпорядників бюджетних коштів здійснюється лише за наявності в обліку органів Державного казначейства їх зобов'язань та залишків коштів на рахунках розпорядників коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків. Підставою для здійснення видатків є платіжні доручення з розрахунковими документами розпорядників коштів і зареєстровані в органах Державного казначейства зобов'язання та фінансові зобов'язання, які підтверджують цільове спрямування коштів.
Для контролю цільового спрямування бюджетних коштів при виконанні місцевих бюджетів за видатками органи Державного казначейства здійснюють:
• попередній контроль — на етапі реєстрації зобов'язань розпорядників бюджетних коштів, у тому числі фінансових. При цьому перевіряється підстава для здійснення платежів, відповідність платежів вимогам обліку і контролю за зобов'язаннями, а також правильність оформлення розрахункових документів;
• поточний контроль — у процесі оплати рахунків розпорядників бюджетних коштів. Перевірка документів на оплату рахунків розпорядників коштів місцевих бюджетів здійснюється в органах Державного казначейства України за наявності:
— залишків коштів на відповідних рахунках у розрізі кодів економічної класифікації видатків за коштами загального та/або спеціального фонду місцевих бюджетів;
— зареєстрованих зобов'язань;
— відповідності змісту операцій, наведених у документах, кодам економічної класифікації видатків, зазначених у призначенні платежу.
Відмови в оплаті рахунків розпорядників бюджетних коштів можуть надаватися:
— у разі відсутності затверджених кошторисів та помісячних планів асигнувань;
— за відсутності або недостатності бюджетних і кошторисних призначень;
— за відсутності або недостатності коштів на відповідних рахунках;
— у разі неподання необхідних документів для підтвердження оплати рахунків (рахунків, рахунків-фактур, накладних, товаротранспортних накладних, трудових угод, договорів на виконання робіт, актів виконаних робіт, звітів про результати здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти тощо);
— у разі недотримання або порушення встановленого порядку використання коштів загального та/або спеціального фондів бюджету;
— за відсутності в бухгалтерському обліку виконання місцевих бюджетів прийнятих розпорядниками бюджетних коштів зобов'язань;
— якщо документи на оплату видатків оформлені неправильно та/або не підтверджують цільового направлення коштів;
— у разі неподання розпорядниками бюджетних коштів фінансової звітності.
У разі невиконання однієї з цих вимог органи Державного казначейства України відмовляють в оплаті та повертають документи для усунення причин, через які було відмовлено в оплаті.
Усі операції органів Державного казначейства України мають оформлятися відповідними документами, які містять інформацію про характер операції та є підставою для відображення в обліку.
Відповідно до Бюджетного кодексу України Рада міністрів АРК, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за рішенням Верховної Ради АРК чи відповідної ради можуть отримувати:
— короткострокові позички на покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду місцевих бюджетів. Вони зараховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3252 «Рахунок для зарахування до загального фонду місцевих бюджетів інших кредитів». Потім на підставі меморіальних документів у регламентований час засобами програмного забезпечення ці кошти перераховуються (списуються) на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3142 «Кошти загального фонду місцевих бюджетів». Повернення позичок за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету здійснюється управлінням Державного казначейства України з окремого рахунка, відкритого за балансовим рахунком 3252;
— запозичення до бюджету розвитку місцевих бюджетів, що зараховуються на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3254 «Рахунок для зарахування до спеціального фонду місцевих бюджетів інших кредитів». У регламентований час засобами програмного забезпечення на підставі меморіальних документів кошти перераховуються (списуються) на рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3152 «Кошти спеціального фонду місцевих бюджетів, які направляються на спеціальні видатки». Повернення запозичень до бюджету розвитку місцевих бюджетів здійснюється управлінням Державного казначейства України з окремого рахунка, відкритого за балансовим рахунком 3254, за рахунок коштів спеціального фонду місцевого бюджету.
Рахунки та бухгалтерські проведення. Облік асигнувань і видатків бюджету ведеться на різних рахунках. Переказування асигнувань на рахунки розпорядникам коштів по Державному і місцевих бюджетах характеризує рух грошових коштів, а використання зарахованих коштів — видатки бюджету. Для обліку видатків бюджету використовуються активні рахунки: 71 «Видатки Державного бюджету», 72 «Видатки місцевого бюджету», 79 «Контррахунок за операціями за видатками бюджету».
Рахунок 71 містить такі рахунки III порядку:
711 — «Видатки загального фонду Державного бюджету»;
712 — «Видатки спеціального фонду Державного бюджету»;
713 — «Кредитування Державного бюджету за вирахуванням погашення».
Рахунок 72 містить такі рахунки III порядку:
721 — «Видатки загального фонду місцевого бюджету»;
622 — «Видатки спеціального фонду місцевого бюджету»;
624 — «Кредитування місцевого бюджету за вирахуванням погашення».
Операції з обліку асигнувань і видатків Державного і місцевих бюджетів оформляють проведеннями, які наведені в практикумі з бюджетного менеджменту.
Рахунок 79 містить такі рахунки третього порядку:
791 — «Контррахунок за видатковими операціями»;
792 — «Контррахунок за операціями з кредитування за вирахуванням погашення».
Проведення, якими оформляють операції щодо видатків та їх оплати за рахунок коштів спеціального фонду бюджету, здійснюють із використанням відповідних рахунків за подвійною системою бухгалтерського обліку.
У 9-му класі плану рахунків «Позабалансовий облік» передбачені такі рахунки другого порядку: 90 «Тимчасові планові показники, пропозиції та інші планові показники», 91 «Кошторисні призначення», 92 «Асигнування», 93 «Планові показники за доходами бюджету», 94 «Зобов'язання розпорядників бюджетних коштів», 95 «Розрахункові документи, не оплачені в строк», 96 «Нараховані доходи і витрати», 98 «Зобов'язання і вимоги за кредитуванням, усіма видами гарантій та цінними паперами, емітованими державою», 99 «Контррахунки до рахунків 90—98 розділів».
Аналітичний облік асигнувань і видатків бюджету ведеться за головними розпорядниками коштів окремо за видатками безпосередньо головного розпорядника коштів, розпорядників коштів другого і третього ступенів, одержувачів коштів та на централізовані заходи.
Для ведення аналітичного обліку операцій з виконання місцевих бюджетів відкриваються особові картки для кожного рахунка (див. табл. 17—18, 39—44). Відображені в них облікові дані повинні відповідати аналогічним даним оборотно-сальдової відомості (див. табл. 15) і сальдової відомості (див. табл. 16). Дані оборотно-сальдової і сальдової відомостей мають бути тотожними даним щоденного оборотно-сальдового балансу, що є підставою для складання щоденних форм звіту «Звіт про виконання місцевих бюджетів за видатками» (табл. 56), які складаються органами Державного казначейства України в розрізі місцевих бюджетів. Зазначений звіт передається фінансовим органам до 12-ї години робочого дня, наступного за звітним, у встановленому порядку. Дані звітів за останній робочий день місяця є підставою для складання звітності про виконання відповідних місцевих бюджетів.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Операції нд міжнародному валютному ринку. Світові ринки золота
Нормування оборотних коштів для створення виробничих запасів
Валютна система України. Проблемні аспектами функціонування у міжнародних валютних відносинах
Лізингові операції
Сутність і склад державних фінансів, організація фінансової діяльності держави