Сторінка
3
Важливим елементом пропонованої трансакційної автоматизованої системи казначейства є те, що кожна операція, здійснювана учасником бюджетного процесу, реєструється в цій системі в момент її здійснення. Це дає картину операцій, яка безперервно відновляється. Є важливі переваги використання бухгалтерського обліку в якості основи для такої реєстрації:
- система бухгалтерського обліку (якщо вона базується на веденні бухгалтерського обліку операцій методом подвійного запису) забезпечує автоматичні механізми контролю за відповідністю записів за дебетом та кредитом;
- не відбувається дублювання обліку, що мало б місце, якби система бухгалтерського обліку була відділена від інформаційної системи.
Оскільки бухгалтерський облік покладено в основу архітектури комп’ютерно-інформаційної системи, що створюється, вірне формулювання методів бухгалтерського обліку операцій є необхідною умовою ефективного функціонування системи. Слід відзначити декілька основних питань.
- Перш за все, система повинна носити універсальний характер. Це означає, що будь-яка господарська операція, пов’язана зі змінами бюджетних повноважень, платежами, надходженнями, зобов’язаннями або вимогами, пов’язаними з казначейським виконанням бюджетів, кошторисів і спеціальних та інших власних коштів розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, що здійснюється учасником бюджетного процесу, повинна реєструватися системою бухгалтерського обліку.
- Іншим основоположним моментом є система подвійного бухгалтерського запису, яка має певні переваги по відношенню до інших систем. Однією з таких переваг є те, що вона забезпечує автоматичні механізми контролю, обумовлені саме тим фактом, що кожна операція реєструється за дебетом одного та кредитом іншого рахунку одночасно. Основною умовою такого запису є те, що сума за дебетом завжди повинна дорівнювати сумі за кредитом. Разом з цим, існують такі операції, які в бухгалтерському обліку відображаються за дебетом одного рахунку, а за кредитом двох або декількох рахунків (або навпаки). Але і в таких випадках вказана вище рівність повинна дотримуватись.
- Слід також уважно підходити до підготовки плану рахунків. Він повинен бути складений таким чином, щоб забезпечити проведення кожної операції по відповідному рахунку. Відсутність рахунку для реєстрації будь-яких операцій (наприклад, введення лімітів на здійснення видатків) призведе до відсутності відповідної інформації у системі і, тим самим, ускладнить відслідковування і контроль за операціями. Також необхідною умовою функціонування системи є те, що вона повинна дозволяти, при необхідності, вводити до плану рахунків нові рахунки.
-Також важливе значення має правильне визначення процесу бухгалтерського обліку, тобто набір звітності по різних етапах даної операції. Невірне визначення процесів бухгалтерського обліку може призвести до відсутності інформації, необхідної для відслідковування і контролю за операціями, здійснюваними учасниками бюджетного процесу.
- Основна інформація по кожній конкретній бюджетній одиниці – тобто дані, на яких базуються всі бухгалтерські облікові дані – повинна реєструватися в системі лише один раз. Це не означає, що повинна бути лише одна база даних, а означає скоріше те, що інформація по даній одиниці не повинна реєструватися окремо в кожній базі даних, з тим, щоб уникнути невідповідностей або необхідності подвійного оновлення даних.
- Система повинна бути побудована таким чином, щоб забезпечувати автоматичну реєстрацію операцій по мірі їх здійснення, з тим, щоб уникнути дублювання записів в операційній і бухгалтерській системах і забезпечити узгодженість даних, що надходять користувачам системи.
Список використаної літератури
1. Конституція України. – К., 1996.
2. Наказ Міністерства фінансів України № 10 від 21.01.2000 р. “Про затвердження документів , що застосовуються в процесі виконання бюджету“.
3. Інструкція про порядок складання звітності органами Держказначейства у 2000 році, затверджена наказом Державного казначейства України від 24.03.2000р. № 25.
4. Василик О. Д. Державні фінанси України: Навч. пос. – К.: Вища школа. – 1997. – 383 с.
5. Василик О. Д. Теорія фінансів: Підручник. – К.: НІОС. – 2000. – 416 с.
6. Копитов С. М. Функції казначейства з виконання державного та місцевих бюджетів // Фінанси України. – 2001. - №5. – с. 45.
7. Кухарець Л.В. “ З історії бюджету “.Журнал “ Фінанси України “, № 2 , 2001, стор.113-116.
8. Ламинога В. “ Казначейство України – сьогодення й стратегія розвитку “ .Газета “Праця і зарплата “ , № 18 , 2003 ,стор.30.
9. Павлюк Н.В.”Організація виконання Державного бюджету “.Журнал “Фінанси України “, №3 , 2002 ,стор.37-45.
10. Паламарчук В.О.”Фінансові підвалини держави “.Журнал “Фінанси України”, №2 , 2003 , стор.97-104.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Джерела формування фінансових ресурсів, чинники, що впливають на їх динаміку
Особливості організації та функціонування інфраструктури ринку цінних паперів
Інфляційні очікування
Облік власного капіталу
Прагматизм бюджетного процесу на локальному рівні. 1. Аналіз діючого порядку складання, розгляду і затвердження бюджетів органів місцевого самоврядування