Сторінка
2
Здійснення видатків установ без затверджених у встановленому порядку кошторисів і планів асигнувань припиняється через 30 календарних днів після затвердження річного розпису призначень та помісячного розпису асигнувань загального фонду відповідних бюджетів.
Після закінчення цього терміну органи Державного казначейства здійснюють операції з виконання видатків розпорядників коштів державного бюджету тільки відповідно до затверджених кошторисів і планів асигнувань, узятих на казначейський облік. У разі коли розпис бюджету на наступний рік не затверджено у зв’язку з неприйняттям проекту бюджету до початку року, затверджуються в обов’язковому порядку тимчасовий розпис бюджету на І квартал наступного року, а тимчасові кошториси за спеціальним фондом бюджету . Якщо не затверджено бюджет у І кварталі, затверджується тимчасовий розпис бюджету та тимчасові кошториси за спеціальним фондом бюджету на наступний квартал наростаючим підсумком.
2. Облік і звітність у системі казначейства –
як елементи контролю
Здійснення бухгалтерського обліку операцій, що здійснюються учасниками бюджетного процесу, є ще однією важливою функцією Державного казначейства. При цьому важливо забезпечити, щоб бухгалтерський облік був не самоціллю, а інструментом державного фінансового управління.
Бухгалтерський облік операцій по виконанню державного бюджету здійснюється згідно плану рахунків, затвердженого наказом Головного управління Державного казначейства України № 137 від 24.12.1998 року зі змінами і доповненнями.
При виконанні державного бюджету складаються основні бухгалтерські проведення :
За доходами :
1. Надійшли доходи до бюджету
Дебет 11101.1 “ Рахунки по держвних доходах “
Кредит 511.1 “Податкові надходження “
512.1”Неподаткові надходження “
513.1”Доходи від операцій з капіталом “
2. Надійшли нез*ясовані надходження
Дебет 11101.1 “Рахунки по державних доходах “
кредит 53.1”Нез*ясовані надходження “
3. Віднесені на доходи бюджету нез*ясовані надходження.
Дебет 53.1”Нез*ясовані надходження”
Кредит 511.1 “ Податкові надходження “
512.1 ”Неподаткові надходження “
513.1 “ Доходи від операцій з капіталом “
4. Надійшли кошти до державних цільових фондів.
Дебет 11105.1 “Кошти на рахунках державних цільових фондів “
Кредит 515.1 “ Державні цільові фонди “
За видатками:
У відділеннях Державного казначейства складаються такі проведення .
1. Надійшли кошти від обласного управління Держказначейства для подальшого здійснення видатків та оплати витрат.
Дебет 11103.1 “ Для подальшого переведення бюджетних коштів їх розпорядникам та здійснення оплати рахунків "“
Кредит 31402.1 “Розрахунки управлінь Держказначейства з відділеннями Держказначейства по асигнуваннях”
2. Перераховані кошти на рахунок по оплаті рахунків.
Дебет 11104.1 “ Для здійснення оплати рахунків розпорядників бюджетних коштів”
Кредит 11103.1 “ Для подальшого переведення бюджетних коштів їх розпорядн кам та здійснення оплати рахунків “
3. На суму здійсненої оплати витрат через органи Держказначейства безпосередньо на користь суб*єктів діяльності, які надали послуги або виконали роботи.
Дебет 31503.1 “ Розрахунки з розпорядниками бюджетних коштів по оплаті рахунків “
Кредит 11104.1 “ Для здійснення оплати рахунків розпорядників бюджетних коштів”
Одночасно проводиться запис.
Дебет 611.1 “ Поточні видатки “
612.1 “ Капітальні видатки “
613.1 “ Нерозподілені видатки “
Кредит 11303.1” Реєстраційні рахунки розпорядників бюджетних коштів”
Після одержання виписки уповноваженого банку та додатків до неї по операціях на бюджетному рахунку органу Державного казначейства операційно – контрольне управління (відділ бухгалтерського обліку ) перевіряє повноту проведених витрат, відображає їх на реєстраційних рахунках розпорядників коштів і їх особових картках та складає відомість обігу грошових коштів на бюджетному рахунку.
На реєстраційних рахунках розпорядника коштів відображаються всі суми, що повертаються на них . Записи проведених операцій здійснюються в закодованому вигляді. За результатами кожного окремого дня в реєстраційних рахунках підсумовуються загальні обороти по дебету і кредиту та виводиться залишок коштів. Реєстраційні рахунки складаються в двох примірниках .Другий примірник, який разом з додатками передається розпоряднику коштів є випискою з реєстраційного рахунка .Перші примірники реєстраційних рахунків та платіжних доручень та заявка на отримання грошової готівки залишаються в операційному відділі, де вони брошуруються та передаються до поточного архіву в кінці кожного місяця.
В кінці робочого дня складається відомість обігу коштів на реєстраційних рахунках, дані якої звіряються з випискою банку з бюджетного рахунку .
Помилки в записах на реєстраційних рахунках виправляються шляхом проведення на них зворотних записів, в зв’язку з чим виписуються виправні меморіальні ордери .Проведення таких операцій здійснюється позачергово, без погодження з розпорядником коштів.
Після проведення витрат операційно - контрольне управління проводить необхідні записи в особових картках розпорядників коштів.
Після закінчення місяця, на підставі даних по особових картках до управління бухгалтерського обліку і звітності відповідного органу Державного казначейства подається звіт про використання бюджетних коштів , який звіряється зі звітами розпорядників коштів про виконання кошторису видатків і подається до вищестоящого органу Державного казначейства.
Для забезпечення функціонування Єдиного казначейського рахунку та роботи Державного казначейства України через систему електронних платежів (СЕП), а також для організації ведення аналітичного обліку і формування звітності по виконанню Державного бюджету органи Державного казначейства мають використовувати параметри, що деталізують інформацію за видами доходів загального та спеціального фондів державного бюджету, за видами податків і зборів (обов’язкових платежів), за видами видатків розпорядників бюджетних коштів, передбачених бюджетною класифікацією України, за операціями по коштах розпорядників бюджетних коштів, тощо . Для цього Державним казначейством України розроблено ряд методологічних проектів.