Сторінка
2

Державне казначейство України, казначейська система

Подпись: 25Казначейство – це фінансовий орган, на який покладаються функції по касовому виконанню Державного бюджету України. Раніше в системі державної виконавчої влади нічого подібного не було. Казначейства існували в Росії до 1918 року. Нині ж вони покликані до життя самою ситуацією . Адже діюча система виконання Державного бюджету не забезпечує системного контролю, як за проходженням державних ресурсів через комерційні банки, так і за використанням цих коштів розпорядниками кредитів на місцях.

Державні фінансові ресурси розпорошені по численних поточних рахунках міністерств та відомств, їх установах. Отож, щоб навести порядок, забезпечити ефективне управління коштами Державного бюджету, підвищити оперативність у фінансуванні видатків, 27 квітня 1995 року Президент України видав Указ №335/95 “Про Державне казначейство України” , згідно якому при Міністерстві фінансів створено Державне Казначейство України. А вже своєю постановою від 31 липня 1995 року за № 590 Кабінет Міністрів України затвердив “Положення про Головне управління Державного казначейства і його територіальні органи управління в областях і відділеннях у містах і районах”.

Казначейство є спеціальним урядовим фінансовим органом, що відає касовим виконання Державного бюджету. Для забезпечення діяльності Державного казначейства у повному обсязі є впровадження єдиного казначейського рахунку в Національному Банку України, що дає змогу мати вичерпну інформацію про щоденний стан руху коштів по доходах і видатках Державного бюджету, результати виконання бюджету, незалежність держави від банківської системи у справі контролю та обліку доходів і платежів, дотримання принципу цільового використання бюджетних коштів завдяки здійсненню попереднього контролю.

За цих умов за банківською системою залишається здійснення функцій акумуляції коштів Державного бюджету України, їх зберігання та перерахування за дорученням органів Державного казначейства, а також прийняття, зберігання й видача готівки. А за Міністерствами і відомствами залишається право розподілу асигнувань за напрямками видатків коштів, затвердженими Державним бюджетом України.

Як переконує світовий досвід, такий розподіл функцій по касовому виконанню Державного бюджету між фінансовою та банківською системами є найефективнішим, бо дає змогу зосередити всі важелі управління Державним бюджетом у руках Міністерства фінансів України в особі Державного казначейства.

Отже, Державне казначейство є тим органом державної виконавчої влади, що вирішує весь комплекс питань, пов’язаних з виконанням Державного бюджету України в умовах переходу економіки до ринкових відносин. Також, функціонування даного органу є важливим фактором у збалансуванні і вирішенні основних питань економіки, тому що чим раніше держава візьме під контроль витрачання коштів, тим швидше економіка почне виходити з кризи.

Державне казначейство складається з Головного управління та його територіальних органів, управлінь Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з відділеннями у районах, містах і районах у містах.

Державне казначейство у своїй діяльності керується Конституцією України, Конституційним договором, між Верховною Радою України та Президентом України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а також наказами Міністерства фінансів.

Державне казначейство :

1. організовує виконання Державного бюджету України і здійснює контроль за цим;

2. здійснює управління наявними коштами Державного бюджету, в тому числі в іноземній валюті та коштами державних позабюджетних фондів у межах видатків, установлених на відповідний період;

3. здійснює фінансування видатків Державного бюджету;

4. веде облік касового виконання Державного бюджету, складає

звітність про стан виконання Державного та зведеного бюджетів;

5. здійснює управління внутрішнім та зовнішнім боргом згідно

чинного законодавства;

6.розподіляє між Державним бюджетом та бюджетами Автономної

Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя відрахування від

загальнодержавних податків, зборів і обов’язкових платежів за

нормативами затвердженими Верховною Радою України;

7.здійснює контроль за надходженням і використанням коштів

державних позабюджетних фондів;

8. розробляє та затверджує нормативно-методичні документи з питань

бухгалтерського обліку, звітності та організації виконання бюджетів

усіх рівні.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31 липня 1995 року №590 було створено управління Державного казначейства в області з наступною структурою.

Рис. 2.1 Структура та підпорядкованість органів Державного казначейства

Головні завдання, функції відділу та його склад визначає і конкретизує положення про відділ управління та відділення Державного казначейства. Права, функціональні обов’язки та відповідальність працівників відділу визначаються посадовими інструкціями.

Головне управління Державного казначейства та його територіальні органи у своїй діяльності взаємодіють з міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: