Сторінка
4
Як бачимо, в Росії досягнуто суттєвого прогресу у запровадженні біржового електронного трейдингу, чого не можна сказати про Україну. Біржі України практично не використовують системи електронного трейдингу.
Як було зазначено вище, у цьому аспекті вони програють ринок позабіржовим торговельним системам комп'ютерного котирування, представником яких є ПФТС (Перша фондова торговельна система) - асоціація, саморегулівна організація (СРО) професійних учасників фондового ринку України. ПФТС є електронною біржею цінних паперів України, яка охоплює усі найбільші регіони України та підтримує роботу у режимі реального часу. Програмне забезпечення ПФТС дозволяє торговцям у режимі реального часу виконувати такі операції:
■ виставляти власні котирування й отримувати котирування опонентів;
■ укладати угоди (акцептувати), підтверджувати двосторонні угоди;
■ обмінюватися повідомленнями з операторами.
В інформації про результати торгів вказується назва емітента акції або облігації, код емітента у ПФТС, котирування купівлі, котирування продажу, ціна останньої угоди, лот останньої угоди, спред у процентах, обсяги торгівлі в тисячах гривень та штуках, частка у загальному обсязі торгівлі в ПФТС. Інформацію з ПФТС публікує газета "Бізнес", журнал "Фондовий ринок". Асоціація виробила та щоденно розраховує зведений фондовий індекс.
Підсумовуючи, варто ще раз підкреслити відому, але не до кінця усвідомлену в Україні думку - нові інформаційні технології кардинально змінюють підходи до ведення бізнесу, відкривають нові можливості щодо його розвитку. Тому, на нашу думку, безперспективним є шлях до нарощування кількості бірж (на початок року їх кількість досягла астрономічної цифри - 414), які використовують старі підходи в організації торгівлі реальним товаром, тобто створюють ще одного примітивного посередника на гуртових ринках. На часі зробити зміни у концепціях становлення товарних біржових та фінансових ринках, передбачивши широке використання електронного біржового трейдингу. Це завдання стане можливим лише за умови навчання професійних учасників основних ринків, у т.ч. і підготовки кадрів відповідної кваліфікації вузами України.
Розвиток інтернет – трейдингу
(стаття з сайту http://news.finance.ua 02.08.2008)
У квітні-травні кілька інвестиційних компаній дозволять своїм клієнтам торгувати цінними паперами через інтернет.
Технічно це можливо вже зараз, залишилося заручатися підтримкою фондових бірж, у першу чергу ПФТС.
У жовтні минулого року Олександр Дорожко з Ужгорода заробив $286 тис. на падінні акцій IMS Health. Американська комісія цінних паперів і бірж (SEC) подала на нього в суд, підозрюючи у використанні інсайдерської інформації, але в цьому випадку цікаво інше. Пан Дорожко провернув всю операцію дистанційно, користуючись послугами компанії Interactive Brokers - через інтернет.
ПФТС майже готова
Уже цього року жителі України зможуть торгувати акціями з дому та офісу через інтернет. Як припустив директор з розвитку ІК "Проспект Інвестментс" Олег Філатов, швидше за все, перші угоди пройдуть уже у квітні-травні. Вони будуть проходити на найбільшому в Україні організованому ринку акцій - біржі Перша фондова торговельна система (ПФТС).
"Системи, які є в розроблювачів, дозволяють виходити на біржу. Ми проводили першу пробну угоду ще у вересні минулого року. З Алушти приєдналися до ринку заявок ПФТС і кілька разів купили та продали акції "Укрнафти". У листопаді завели пару своїх клієнтів, відкрили їм рахунку в себе, у Міжрегіональному фондовому союзі (МФС) і на ПФТС, і від їхнього імені торгували. Побачили, що угоди проходять. Коли запуститься інтернет-трейдинг тепер залежить від того, наскільки ПФТС зацікавлена в прискоренні процесу", - відзначив пан Філатов.
Біржа не проти. Тиждень назад її президент Ірина Зоря офіційно заявила, що в 2008 р. найбільш важливим є підключення брокерських систем до ринку заявок ПФТС. "Всю другу половину року відбувалося відпрацьовування, спільна робота із брокерськими системами. Учасники ринку хочуть, щоб клієнти мали можливість прямо працювати з біржею".
Представник біржі, що побажав залишитися невідомим, розповів, що ПФТС уже створила найнеобхідніше для запуску інтернет-торгівлі - ядро і шлюз. Ядро - це програмний продукт, що дозволяв би проводити угоди в режимі реального часу та зводити між собою ордери тисяч клієнтів. У свою чергу шлюз - це якийсь пристрій, комутатор, що видає торговцям через інтернет доступ на сервер біржі. "Функції ядра виконує наша система ринку заявок. Крім того, ми поки єдині в Україні, хто створив шлюз. Зараз іде тестування систем і розробка нормативної бази", - розповів він.
Софт для торгівлі
Друга необхідна частина для запуску інтернет-трейдингу - програми, які повинні закуповувати брокерські компанії. Вони дозволяють торговцеві приєднатися через шлюз до біржі, а клієнтам - до нього. У результаті клієнти одержують опосередкований доступ до торгівлі акціями. За словами Олега Філатова, ПФТС протестувало дві брокерські системи - Smart Trade (розроблювач "IT Інвест", Москва) і QUIK (Новосибірськ). У перспективі передбачається перевірка третього продукту - Net Investor (розробка "МФД-інфоцентр").
Директор інвестиційної компанії Galt&Taggart Securities Сергій Лесик розповів, що його компанія вже обслуговує своїх клієнтів через QUIK. Він відмовився рекламувати продукт, але зізнався, що його довелося адаптувати до українських умов.
Навпаки, пан Філатов не став приховувати, що саме "Проспект Інвестментс" просуває в Україні Smart Trade. Компанія входить у московську групу "Російські фонди", до якої належить і розроблювач програми. "У листопаді минулого року ми створили пул з 15-20 компаній, які планували купити Smart Trade. Періодично ми консультуємося, розвиваємо договірну базу", - підкреслив він.
Покупка та установка брокерського ПЗ -дороге задоволення. За даними Galt&Taggart Securities, установка торговельної системи QUIK обійшлася компанії приблизно в $1 млн. Представник "Проспект Інвестментс" не захотів розповісти, скільки коштує Smart Trade. До того ж компанія поки не квапиться купувати софт для інтернет-трейдингу. "Поспішати, поки біржа офіційно нічого не сказала, не має сенсу. Закупити та поставити систему займе від сили 10-15 днів", - відзначив пан Філатов.
Брокери зайняті більш важливою справою - розробкою бази документів для інтернет-трейдингу. До них належать брокерська угода, регламент і ще десятки нормативних актів. В ідеалі клієнт повинен прийти до торговця і швидко підписати короткий перелік паперів. Всю іншу роботу з оформлення операцій повинен взяти на себе торговець.
Торік про намір запустити інтернет-трейдинг заявляла також Українська міжбанківська валютна біржа. Колишня Донецька фондова біржа - тепер "ІННЕКС" - збиралася продатися російській РТС, що теоретично також могла б впровадити подібну послугу. Однак поки що на обох біржах, за даними опитаних брокерів, робота над системами інтернет-трейдингу не ведеться.