Сторінка
3
Саме цей шлях повинен пройти і ринок цінних паперів, на якому сьогодні чітко виділяється тенденція щодо відновлення рівноваги між Новим та Старим Світом. На американському, європейському та азійському фондових ринках відбувається процес консолідації фондових бірж для проведення операцій з цінними паперами транснаціональних компаній, які уже ідентифікуються за галузями діяльності, а не за країною їх розташування. Біржовий та позабіржовий ринки є частинами одного цілого, оскільки виконують одну із найважливіших економічних функцій, а саме перерозподіляють фінансові ризики між суб'єктами економіки, мають подібний склад учасників. Однак цей процес проходить неоднозначно, оскільки підвищує ризик інвестицій, який, завжди є вищим на позабіржовому ринку. Останні події на фондовому ринку США (мільярдні "неточності" при заповненні річних звітів корпорації "Enron", "Wolrd com", які не помітили знані на ринку аудитори), за "ефектом доміно" зачепили фондовий ринок Європи.
В червні-липні 2002 р. в США були оприлюднені сенсаційні факти. Як виявилось, провідні корпорації країни були у змові з найбільшими банками, які допомагали їм показувати недостовірну бухгалтерську звітність і занижувати витрати. Виходить, що біржі оперували невірними цифрами! Експерти вважають, що американська економіка коштує у два рази менше, ніж про це заявляють. Ланцюг скандалів розпочався з енергетичної компанії "Енрон", яка оголосила себе банкрутом. І це при тому, що її активи оцінювалися у 63,4 млрд. дол. Скандал набув політичного характеру, оскільки "Енрон" був у числі головних спонсорів Республіканської партії і самого Джорджа Буша . Після "Енрон" в липні 2002 р. оголосила про своє банкрутство "Ворлдком" - компанія із ще більшими активами - 107 млрд. доларів, вона винна банкам 41 млрд. Пред'явленні звинувачення і мастодонту американської економіки - телекомунікаційній компанії "Адельфія". Були виявленні не лише приписки та крадіжки, але й незаконні операції з цінними паперами. Поліція заарештувала 77-літнього засновника Джона Рігаса та його двох синів.
Фондовим біржам буде необхідно провести переоцінку вартості всіх американських компаній.
Щоб припинити обман акціонерів в США прийнято "Білль про чесний бізнес.
Скандал із штучним завищенням прибутковості показує, що навіть найдосконаліша техніка не врятовує від шахрайства та нечесності, що запровадження суперсучасних інформаційних технологій потребує і абсолютно чесних правил гри, яких повинні добровільно дотримуватися учасники ринку.
Процеси злиття фондових бірж відбуваються у відповідь на запровадження сучасних систем електронного трейдингу, якому дедалі більше надають перевагу інвестори. Через електронні комунікаційні системи ECNs (electronic Communications networcs) на фондовому ринку США уже сьогодні здійснюються біля 30% операцій з цінними паперами.
2 РОЗВИТОК БІРЖОВОГО
ЕЛЕКТРОННОГО ТРЕЙДИНГУ В УКРАЇНІ
Враховуючи зазначені реалії щодо розвитку електронного трейдингу на міжнародних фінансових ринках, український інвестор тепер теж має можливість інвестувати власні кошти у його інструменти. Зауважимо, що мова йде не лише про незначну кількість українців з доходами понад мільйон доларів, більшість з яких давно й активно використовують фондові інструменти. Маються на увазі фізичні особи з капіталом від 2 до 150 тисяч доларів.
Багато українських компаній (через свої офшорні структури) працюють на біржових західних ринках досить давно. Вони хеджують свої експортно-імпортні операції з нафтою та кольоровими металами, отримуючи додаткові прибутки на опціонах через володіння інсайдерською інформацією. Здійснювати легальну інвестиційну діяльність безпосередньо з України неможливо, оскільки юридичні особи повинні отримати дозвіл (ліцензію) Національного банку України, а фізичні можуть мати рахунки у зарубіжних банках лише на період перебування за кордоном.
Такий стан справ призвів до того, що сотні тисяч рахунків відкрито за кордоном без будь-яких дозволів. Поряд із забороною НБУ на здійснення в Україні строкових операцій з фінансовими активами це суттєво сповільнює інтеграцію українських ринків до світового, не дає можливості українським інвесторам вивчити та використати зарубіжний досвід, отримати навички біржового електронного трейдингу.
Інтерес до цього виду бізнесу в Україні уже помітно зростає. Провідний сайт щодо допомоги у навчанні електронному трейдингу www.internettrading.ru, - був відкритий уже після фінансової кризи у грудні 1998 p., і відвідують його близько ста тисяч користувачів на місяць. Серед відомих консалтингових фірм можна відзначити такі:
■ Internet Trading Group (www.day-trading.ru/publish) - ринок акцій США, статті, аналітика, управління портфелем;
■ StockTeleTrade (www.col.ra./incont/indeex.htm) - ф'ючерс на індекс S&P 500;
■ K2Kapital.Inc. (www.day-rading.ru/publish/www.k2kapital.com) - безкоштовна стрічка новин закордонних ринків, аналітика, котирування.
На тренувальний сайтах, яких створено величезну кількість, можна безкоштовно або за відносно невелику платню стати учасником гри, що імітує модель роботи на фондових і ф'ючерсних біржах, позабіржових системах комп'ютерного котирування цінних паперів.
Більшість учасників фінансового ринку України та інших постсоціалістичних країн, зокрема в Росії, успішно застосували елементи електронного трейдингу. В Росії інтернет-трейдинг пройшов чотири стадії еволюції. Започаткувала інтернет-трейдинг Московська міжбанківська валютна біржа через створення автоматичного шлюзу для введення замовлень та отримання ринкової інформації. Уже за перші два роки його існування частка ринку інтернет-брокерів зросла до 44%, а частка угод, що укладаються через шлюз - до 63%. До цієї торговельної системи підключилися сотні брокерських фірм.
Російський інтернет-трейдинг відрізняється від зарубіжних аналогів тим, що, обслуговуючи тисячі інвестиційних рахунків, надає можливості, які можна порівняти з можливостями роботи біля біржового терміналу. Перше покоління інтернет-брокерів було віддаленими терміналами біржі. Друге покоління інтернет-систем надавало послуги щодо маржинального кредитування.
Після МБВБ інтернет-трейдинг запровадили Московська фондова біржа, біржа "Санкт-Петербург" та фондова біржа РТС (Російська торговельна система), яка, крім торгівлі цінними паперами, у 2001 р. відкрила секцію з торгівлі ф'ючерсними та опціонними контрактами -FORTS. У результаті з'явилися нові інтернет-системи, які дозволяли одночасно працювати на кількох торговельних майданчиках. Це було третє покоління електронного трейдингу. Сьогодні в Росії більше 130 брокерів пропонують послуги з інтернет-тредингу, надаючи спеціальний пакет функцій для професійних учасників ринків, який дозволяє обслуговувати клієнтів, створювати дилінгові центри, спробувати сили в інтернет-брокерському бізнесі. Це і є системи четвертого покоління. Інтернет-брокери, конкуруючи між собою і змагаючись за вибір клієнтів, намагаються надавати їм різноманітні фінансові послуги в єдиному он-лайновому просторі, плавно переходячи від роботи в одній системі до роботи в іншій, щоразу отримуючи доступ до функцій, які найкраще реалізують той чи інший сервіс.