Сторінка
4

Інноваційні, виховні та педагогічні технології навчання

Ритмічне дихання – це незначне збільшення тривалості дихальних циклів, коли фаза видиху відбувається в 2–3 рази повільніше, ніж вдих. Наприклад, вдих – 2 с, видих – 4–6 с. Дихання має бути помірної глибини. Загальний час виконання – 10–15 хв.

Оригінальна методика дихання в уповільненому ритмі запропонована лікарем

А.І. Сухановим: сидячи на колінах, руки зчеплені позаду, не відриваючи таза від п'ят, зробити швидкий короткий вдих і, не дихаючи, повільно нахилитися і торкнутися лобом підлоги. Наприкінці нахилу – видих, при підйомі – вдих, далі пауза.

При затримці дихання на вдиху створюються сприятливі умови для інтенсивного засвоєння кисню, а при затримці на видиху більш інтенсивно йде процес виведення з крові вуглекислоти і продуктів обміну.

Дихальні вправи цієї групи можна виконувати в будь-яких умовах: лежачи, сидячи, під час ходьби, при виконанні фізичних вправ.

У положенні сидячи або лежачи вправу уповільненої дихання виконується при максимальному розслабленні м'язів. За перші 5 секунд відбувається спокійний, звичайної глибини вдих і видих, після чого дихання затримується на 10 с і т.д. Перший прийом: вдих і видих – 5 с, пауза 10 с. Другий прийом: вдих і видих – 5 с, пауза – 15 с. Протягом дня цю вправу рекомендується робити 10–15 хв. в два прийоми.

3. Вправи, які надають регулюючу дію на організм. Від ритму дихальних рухів залежать ритми електричних потенціалів в довгастому мозку і пов'язана з ним діяльність інших відділів мозку. Дихання з відносно коротким вдихом і тривалим видихом надає заспокійливу дію. А дихання з тривалим вдихом і різким видихом надає мобілізуюче, стимулюючу дію. За принципом зворотного зв'язку дихання впливає на емоції, що може бути успішно застосовано в повсякденному житті.

Виховання фізичних якостей ґрунтується на постійному прагненні зробити понад можливе для себе, здивувати оточуючих своїми можливостями. Але для цього з часу народження потрібно постійно і регулярно виконувати правила правильного фізичного виховання. Основним етапом у вихованні цих якостей є освітній період у житті людини (7–25 років), протягом якого відбувається закріплення потрібного навчального матеріалу для його подальшого застосування в житті (високопродуктивної праці)

Організація та керівництво фізичним вихованням

Метою фізичного виховання у вузах є сприяння підготовці гармонійно розвинених, висококваліфікованих фахівців.

У процесі навчання у вузі за курсом фізичного виховання передбачається рішення наступних завдань:

– Виховання у студентів високих моральних, вольових і фізичних якостей, готовності до високопродуктивної праці;

– Збереження і зміцнення здоров'я студентів, сприяння правильному формуванню і всебічному розвитку організму, підтримка високої працездатності протягом усього періоду навчання;

– Всебічна фізична підготовка студентів;

– Професійно – прикладна фізична підготовка студентів з урахуванням особливостей їх майбутньої трудової діяльності;

– Придбання студентами необхідних знань з основ теорії, методики і організації фізичного виховання і спортивного тренування, підготовка до роботи в якості громадських інструкторів, тренерів і суддів;

– Вдосконалення спортивної майстерності студентів – спортсменів;

– Виховання у студентів переконаності в необхідності регулярно займатися фізичною культурою і спортом.

Процес навчання організовується в залежності від стану здоров'я, рівня фізичного розвитку і підготовленості студентів, їхньої спортивної кваліфікації, а також з урахуванням умов і характеру праці їх майбутньої професійної діяльності. Однією з головних завдань вищих навчальних закладів є фізична підготовка студентів. У вищому навчальному закладі загальне керівництво фізичним вихованням і спортивно-масовою роботою серед студентів, а також організація спостережень за станом їх здоров'я покладено на ректора, а конкретне їх проведення здійснюється адміністративними підрозділами та громадськими організаціями вузу.

Безпосередня відповідальність за постановку і проведення навчально-виховного процесу з фізичного виховання студентів відповідно до навчального плану та державної програми покладена на кафедру фізичного виховання вузу. Масова оздоровча, фізкультурна і спортивна робота проводиться спортивним клубом спільно з кафедрою і громадськими організаціями. Медичне обстеження і спостереження за станом здоров'я студентів протягом навчального року здійснюється поліклінікою або здравпунктом вузу.

Форми фізичного виховання студентів

Фізичне виховання у ВНЗ проводиться протягом усього періоду навчання студентів і здійснюється в різноманітних формах, які взаємопов'язані, доповнюють один одного і являють собою єдиний процес фізичного виховання студентів. Навчальні заняття є основною формою фізичного виховання у вищих навчальних закладах. Вони плануються в навчальних планах по всіх спеціальностях, і їх проведення забезпечується викладачами кафедр фізичного виховання. Самостійні заняття сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу, дозволяють збільшити загальний час занять фізичними вправами, прискорюють процес фізичного вдосконалення, є одним із шляхів впровадження фізичної культури і спорту в побут і відпочинок студентів.

У сукупності з навчальними заняттями правильно організовані самостійні заняття забезпечують оптимальну безперервність і ефективність фізичного виховання. Ці заняття можуть проводитися у позанавчальний час за завданням викладачів або в секціях. Фізичні вправи в режимі дня спрямовані на зміцнення здоров'я підвищення розумової і фізичної працездатності, оздоровлення умов навчальної праці, побуту і відпочинку студентів, збільшення бюджету часу на фізичне виховання. Масові оздоровчі, фізкультурні і спортивні заходи спрямовані на широке залучення студентської молоді до регулярних занять фізичною культурою і спортом, зміцнення здоров'я, вдосконалення фізичної і спортивної підготовленості студентів. Вони організуються у вільний від навчальних занять час, у вихідні та святкові дні, в оздоровчо-спортивних таборах, під час навчальних практик, табірних зборів, у студентських будівельних загонах. Ці заходи проводяться спортивним клубом вузу на основі широкої ініціативи і самодіяльності студентів, при методичному керівництві кафедри фізичного виховання і активної участі профспілкової організації вузу.

Програмна побудова курсу фізичного виховання

Зміст курсу фізичного виховання регламентуються державної навчальною програмою для вузів «Фізичне виховання».

Навчальний матеріал програми передбачає вирішення завдань фізичного виховання студентів і складається з теоретичного і практичного розділів.

Зміст теоретичного розділу програми передбачає оволодіння студентами знань з основ теорії та методики фізичного виховання. Теоретичні знання повідомляються у формі лекцій, систематичних бесід, на практичних заняттях, а також шляхом самостійного вивчення студентами навчальної та спеціальної літератури. Лекційний курс в обсязі 20 годин розрахований на два роки навчання і складається з восьми тем. Перші чотири теми в обсязі 10 годин читаються на першому курсі, а чотири наступні теми в такому ж обсязі – на другому курсі. Практичний розділ програми містить навчальний матеріал для всіх навчальних відділень, який спрямований на вирішення конкретних завдань фізичної підготовки студентів. У зміст занять усіх навчальних відділень включаються розділи:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: