Сторінка
10
Програма
Історичні відомості про петриківський розпис. Виникнення і становлення розпису. Основні етапи розвитку. Петриківський розпис як мистецтво народу, прояв його моральної та духовної краси. Значення петриківського розпису у відродженні традицій народного мистецтва. Його застосування у різних галузях народної промисловості.
Технологія розпису темперою на папері. Фарби, їх особливості. Способи розведення на папері, застосування яєчної темпери для петриківського розпису. Матеріали та інструменти, їх особливості. Виготовлення пензлів з котячої шерсті.
Опанування технології петриківського розпису. Основні елементи: «зернятко», «вусик зернятка», «кривеньке зернятко», мазки під гострим кутом. Вправи на їх поєднання: «травичка», «колосок», «пірчасте листя», «пуп'янок», «три пари кривих зернят» і т.д. Складні квіткові елементи і традиційні форми листя: зв'язок з природою та політ фантазії.
Характерні особливості традиційного підходу у зображенні птахів, комах та тварин. Виконання практичної роботи. Опанування техніки виконання перехідного мазка.
Поняття про орнамент. Створення ескізів орнаменту простим олівцем. Стрічковий орнамент «бігунець». Його виконання з використанням перехідного мазка. Створення власних орнаментів.
Кольорова гама. Колорит.
Основи композиції петриківського розпису. Поняття про композицію та її елементи. Статика і динаміка. Симетрія та асиметрія. Вивчення традиційних прийомів композиції на основі робіт петриківських майстрів. Особливості композиційного вирішення «бігунця». Композиційний зв'язок 2–3 елементів розпису. Створення самостійних композицій з двох – трьох елементів розпису.
Композиція розпису у прямокутнику. Створення ескізу статичного розпису прямокутника.
Композиція розпису у колі. Створення ескізу динамічного розпису у колі.
Орнаментація тканини та створення рушникової композиції.
Технологія розпису об'ємних предметів з дерева. Технологічний процес. Характер розпису у зв'язку з колоритом місцевості та матеріалами, якими він виконується. Предмети побуту, вплив форми та функції на створення композицій їх розпису.
Створення ескізів розпису об'ємних предметів: кухонної дощечки, горщика, тарілки, вази, круглої та прямокутної шкатулок. Створення композицій для альфрейних робіт та розпису меблів: комина, печі і фризу, колиски, скрині.
Розмаїття барв і фантазії у виробах народних майстрів. Вивчення особливостей творів відомих майстрів старшого покоління, таких як Тетяна Пата, Надія Білокінь, Ярина Пилипенко, Надія Тимошенко, Параска Павленко. Ознайомлення з роботами учнів Тетяни Пати – Федора Панка, Василя Соколенка та її послідовників – Марфи Тимченко, Галини Павленко-Черниченко, Віри Павленко, Поліни Глущенко.
Пошук нових елементів петриківського декоративного розпису.
Загальні правила безпеки праці. Виробнича санітарія і гігієна.
Реалізація змісту навчальної програми в поурочному плануванні
Процес навчання має будуватися на основі об'єктивних законів психології навчання і принципах дидактики – науковості, систематичності, послідовності, наочності і доступності, усвідомленості і активності, індивідуального підходу у навчанні, міцності та грунтовності знань, принципах виховуючого навчання, зв'язку навчання з життям, працею. Ці дидактичні принципи мають творчо здійснюватися учителем на кожному уроці.
Комбінований урок носить навчальний характер і у своїй основі має відповідати сучасним вимогам до процесу навчання. Має бути досягнута мета заняття – нове поняття засвоєно всім класом, про що свідчили б відповіді учнів при вирішення поставлених задач та в процесі закріплення, а також їх активність на уроці. На уроці учитель організовує систематичний і цілеспрямований контроль за якістю засвоєння учнями знань, виробленням навиків та умінь. а також оцінкою знань учнів.
Сучасному уроку має бути притаманна чітка дидактична цілеспрямованість як у діяльності вчителя, так і в навчальній діяльності дітей. Не лише вчитель, але і учні мають знати як загальну, головну ціль уроку, так і конкретну задачу кожної послідуючої роботи, операції. Водночас з озброєнням учнів знаннями, уміннями і навичками слід навчати школярів раціональним способам пізнавальної і практичної діяльності. Необхідно сформувати в учнів навички самостійної роботи з підручником, книгою, праці при допомозі інструкції чи інструкційної картки, навчити самоконтролю.
І взагалі, по своїй структурі урок має бути логічним і композиційно струнким та завершеним.
Виконання стрічкового орнаменту «бігунець» з використанням перехідного мазка
7 клас
Мета:
навчальна – сформувати в учнів поняття про орнамент; ознайомити з його видами, зокрема з стрічковим орнаментом «бігунець»; розкрити принципи його утворення та особливості виконання; сформувати поняття сумісності окремих фарб та кольорів; ознайомити учнів з ускладненим мазком – перехідним у два кольори (кінчиком або бічною частиною пензлика); пояснити принцип його виконання та сфери застосування; навчити виконувати його на практиці; закріпити та узагальнити знання з історії виникнення та розвитку петриківського розпису.
розвиваюча – розвивати просторове мислення (пам'ять, увагу, уяву), логічне мислення (аналіз, порівняння, співставлення), а також зорове сприймання, чіткість, окомір, відчуття композиції, підбору і гармонії кольорів, координацію рухів.
виховна – виховувати посидючість, охайність, старанність, творче ставлення до роботи, послідовність та повагу до своєї праці, художній смак та прагнення до самоконтролю і самовдосконалення.
Матеріально-технічне забезпечення уроку: папір, фарби, пензлі, лінійки, олівці, гумки, яєчний жовток для утворення темпери.
Дидактичне забезпечення уроку:
– готові розписані предмети, що мають у візерунку розпису бігунцевий орнамент;
– зображення різних видів орнаменту (дод.);
– зразки стрічкового орнаменту;
– інструкційна картка на виконання стрічкового орнаменту (дод.);
– інструкційна картка з технології виконання перехідного мазка (дод.);
– зразки елементів розпису, що містять перехідний мазок;
– фотографія вази Віри Павленко.
Міжпредметні зв'язки: геометрія, креслення, образотворче мистецтво, історія.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
– привітання;
– відмітки про присутність учнів у класі;
– перевірка готовності дітей до уроку і правильної організації робочого місця.
– усунення зовнішніх перешкод для повноцінного сприйняття нового матеріалу (закрити двері чи фіранку для послаблення звукових подразників ззовні або для уникнення протягу; скоригувати освітлення);
– налаштування дітей на робочий лад, зосередження їх уваги на сприйманні нового матеріалу теми.
Форма організації: фронтальна.
Методи навчання: за джерелом знань і вмінь – словесні (бесіда).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Мета діяльності: перевірка учителем на початку уроку підготовленості учнів до сприймання навчального матеріалу з метою аналізу стану знань, умінь, набутих раніше і необхідних для засвоєння теми.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Організація та методика проведення уроку з теми: "Робота в комп’ютерній мережі"
Використання самостійної роботи на уроках української мови у початкових класах
Засоби реалізації принципу доступності у навчальному процесі початкової школи
Роль тренера в підготовці спортсмена
Диференціація навчання в освіті