Сторінка
3
Протягом 2004 р. майно підприємства зросло на 1,57 млн. грн., 80 % активу балансу складають необоротні активи. Джерелами формування майна виступає власний капітал, питома вага якого на кінець 2004 р. дорівнювала 97,8 %. Величина статутного капіталу за період, що аналізують, не змінювалася.
Аналіз структури оборотних активів у 2004 р. показав, що за усіма статтями певною мірою відбулося нарощування активів. Найбільшого зростання набули дебіторська заборгованість (49,4 %), витрати майбутніх періодів (100,1 %) та грошові кошти (26,8 %). Збільшення вартості майна відбулося завдяки нарощуванню власного капіталу, насамперед зростанню чистого прибутку та його реінвестування, а також накопичення резервного капіталу.
Таким чином, упродовж 2003–2004 рр. фінансовий стан курорту залишався абсолютно стійким, а баланс – абсолютно ліквідним. Підприємство в своїй діяльності фактично не використовує позикового капіталу. У структурі балансу дебіторська і кредиторська заборгованість мають невелике сумарне значення. Сума кредиторської заборгованості більше ніж дебіторська, що є кращим для фінансового стану підприємства.
Разом з тим було б невиправдано ігнорувати зниження показників операційного прибутку і рентабельності реалізованої продукції та підвищення її собівартості. Своєчасне застосування антикризових заходів, адекватна реакція на виникнення негативних тенденцій при управлінні фінансами підприємства, задіяння існуючого потенціалу розвитку, як свідчить практика, стає можливим за умови запровадження всього арсеналу методів антикризового фінансового менеджменту, зокрема, фінансового контролінгу.
З метою підвищення ефективності діяльності ЗАТ „Приазовкурорт” важливо активізувати роботу щодо впровадження моніторингу його сильних і слабких сторін, прогнозування банкрутства, управління ризиками (мінімізація і нейтралізація) та впровадження системи попереджувальних заходів. Сутність таких заходів у організаційно-управлінському аспекті зводиться до впровадження служби контролінгу з її підпорядкуванням фінансовому директору санаторно-курортного підприємства, при чому служба контролінгу повинна використовувати дані діяльності усіх служб, у тому числі фінансового, економічного відділу та бухгалтерії, що виключить можливість необ’єктивної оцінки.
Служба контролінгу, яку пропонується впровадити на ЗАТ „Приазовкурорт”, повинна забезпечити:
– взаємозв’язок контролінгу практично з усіма функціями управління;
– організацію і забезпечення функціонування на підприємстві центрів витрат, прибутку, виручки та інвестицій;
– впровадження системи стандарт-кост і директ-костінг;
– проведення моніторингу витрат на виробництві;
– на основі результатів контролінгу розробки заходів і підготовки управлінських рішень, спрямованих на покращання діяльності підприємства.
Для забезпечення виконання ролі контролінгу у системі фінансового менеджменту ЗАТ „Приазовкурорт” пропонується створити внутрікорпоративну інформаційну систему, яка накопичуватиме інформацію про стан ризиків і шансів за походженням як із зовнішнього, так і внутрішнього середовища (СРПР – систему раннього попередження та реагування), що дозволить підвищити ефективність управлінських рішень.
Література:
1. Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом: Закон України від 30.06.1999 № 784, із змінами, внесеними Законом України від 7.03.02 № 3088.
2. Балабанов І.Т. Основи фінансового менеджменту. – М.: Фінанси і статистика, 2001. – С. 49–100.
3. Бланк І.А. Фінансовий менеджмент. – К.: Ніка-Центр, 1999. – С. 15–60.
4. Лев Т.А. Контролінг у фінансовому менеджменті вищого учбового закладу. – Донецьк: ІЄПНАН України, 1999.
5. Пушкар М.С. Контролінг: Монографія. – Тернопіль, 1997. – 146 с.
6. Суторміна В.М. Федосов В.М., Рязанова Н.С. Фінанси зарубіжних корпорацій. – К.: Либідь, 1993. – С. 62.
7. Гулін Д.В. Максименко О.П. Система контролінгу на промисловому підприємстві // Маркетинг в Україні. – 2000. – № 4. – С. 20–24.
8. Гуляєва Н.М., Верещагін В.В. Моделі і методи розрахунків в інвестиційному контролінгу на торгівельних підприємствах // Регіональні аспекти. – 2000. – № 2, 3. – С. 39–42.
9. Терещенко О.О. Контролінг у системі антикризового управління підприємством // Фінанси України. – 2001. – № 12. – С. 56–63.