Сторінка
6

Використання інформаційних технологій в процесі навчання

Пошук і одержання необхідної інформації із глобальної комп'ютерної мережі Інтернет вимагає використання комунікаційних технологій. Використання Інтернет в школі повинно здійснюється за такими основними напрямками: включення в навчальні програми посилань на сайти Інтернет, що містять освітній матеріал, а також безпосереднє використання цих матеріалів; організація відеоконференцій та Інтернет-конференцій за участю школярів ряду шкіл міста; участь у on-line конкурсах та олімпіадах різного спрямування; використання можливостей Інтернет в освітньому процесі (зокрема, у викладацькій роботі).

Це використання електронної пошти, пошук інформації на різні теми, представлення власних розробок в глобальній мережі та ін; найбільш поширений аспект використання ресурсів Інтернету – це пошук інформації. Як показує досвід, застосування сучасних інформаційних технологій в школі, дозволяє забезпечити для учнів: підвищення мотивації навчання за рахунок комп'ютерної візуалізації досліджуваних об'єктів, явищ, керування досліджуваними об'єктами, ситуацією, можливості самостійного вибору форм і методів навчання, вкраплення ігрових ситуацій; інструменти дослідження, конструювання, формалізації знань про предметний світ і разом з тим активні компонента предметного світу, інструменти виміру, відображення і впливу на предметний світ; розширення сфери самостійної діяльності, за рахунок можливості організації різноманітних видів навчальної діяльності (експериментально-дослідницька, учбово-ігрова, інформаційно-навчальна діяльність, а також діяльність по обробці інформації, зокрема й аудіовізуальної), у тому числі індивідуальної, на кожному робочому місці, груповий, колективної; індивідуалізацію і диференціацію процесу навчання за рахунок реалізації можливостей інтерактивного діалогу, самостійного вибору режиму навчальної діяльності й організаційних форм навчання; формування інформаційної культури, компоненти культури індивіда, члена інформаційного суспільства, за рахунок здійснення інформаційно-навчальної діяльності, роботи з об'єктно-орієнтованими програмними засобами. Інформаційно-комунікаційні технології в навчальному процесі – це найважливіший напрямок інформатизації освіти, який впливає на підвищення якості підготовки школярів – майбутніх фахівців з абсолютно новим рівнем мислення, який відповідає рівню розвитку інформаційного суспільства. В ідеалі такий фахівець не піде з написаним шаблоном, а зробить аналіз запропонованих засобів і вибере з них оптимальний. Це і є стратегічним завданням впровадження нових ІКТ в шкільне життя. Вчитель за допомогою засобів інформатизації повинен вивчити три основні моменти – знати, які є інформаційні ресурси, де вони знаходяться, як можна отримати до них доступ і як їх можна використовувати з метою підвищення ефективності професійної діяльності. Створення і застосування ІКТ в навчальному процесі потребує і призводить до розвитку інформаційної компетентності як викладача, так і учня . Інформаційні технології надають широкі можливості для розвитку особистості учнів і реалізації їх здібностей, впровадження нових методів і організаційних форм навчальної діяльності в сучасній школі. Використання комп'ютера сприяє вирішенню проблеми інтенсифікації та підвищення ефективності навчального процесу за рахунок посилення індивідуального підходу.

Отже, інформаційні технології в школі це не мода – це необхідність, це потреба сучасності, потреба майбутнього. Ми, вчителі, повинні чітко це усвідомлювати і робити все можливе аби забезпечити відповідне навчання і розвиток нашої молоді.

Використання мультимедійних презентацій на уроках природознавства

Долучити дітей до світового банку знань – одне з найважливіших завдань сучасної освіти. Тому використання комп’ютерної системи стає невід’ємною складовою вивчення будь-якого предмета. Особливо цікавою є ця робота під час опанування учнями курсу про рідний край, свою малу батьківщину, землю, де ти народився.

Головна мета курсу природознавства – формування потреби до пізнання світу і людини в ньому як біологічної та соціальної істоти; розвиток духовних цінностей у різноманітних сферах: екологічній, пізнавальній, моральній, діяльнісно-вольовій, емоційній, естетичній, комунікативній. На уроках учні ознайомлюються з різноманітністю природи, господарською діяльністю населення, охороною і збереженням природи рідного краю, України, з системою цінностей у ставленні до природи, до людей, до самого себе.

У традиційному навчанні підготовка уроків природознавства викликає низку труднощів, які пов’язані з необхідністю продемонструвати учням динамічні елементи (обертання Землі навколо вісі відносно інших планет рідкісні явища (зорепад) або процеси, які недоступні для звичайного сприймання (сонячні випромінювання, астероїдне кільце планети Сатурн тощо). У такому разі, засобом унаочнення виступають навчальні відеофрагменти, які зручно розмістити і відтворити в межах навчальної мультимедіа-презентації. (Фільм «Земля – планета Сонячної системи»)

Дану технологію можна розглядати як пояснювально-ілюстративний метод навчання, основним призначенням якого є організація засвоєння інформації на основі сполучення навчального матеріалу з його зоровим сприйняттям.

Відомо (дослідження інституту Євро лінгвіст, Голландія), що більшість людей запам’ятовують 5% почутого і 20% побаченого. Одночасне використання аудіо- і відеоінформації підвищує запам’ятовування до 40–50%.

Для підготовки мультимедіа-презентації вчитель може скористатися як добре відомим програмним засобом – Microsoft PowerPoint, так і спеціалізованими редакторами: Macromedia Flash, Picasa, Photodex ProShow та ін. Зокрема, програма Picasa (Google, Inc.), дозволяє легко виокремлювати статичні й динамічні зображення з Інтернету; зручно, швидко проектувати як слайд-шоу, так і навчальні фільми; додавати до проекту текстові й звукові коментарі; створювати колажі із статичних зображень; з легкістю завантажувати зображення у Веб-альбоми тощо. Створені Веб-альбоми можна розміщувати на шкільному сервері та організовувати роботу молодших школярів з інформацією відповідно їх навчальним можливостям.

В нагоді вчителеві стане електронний навчально-методичний комплект «Природознавство, 4 клас» ТМ «Розумники». Увесь курс складається з 33 уроків. Кожен мультимедійний урок ЕНМК розкриває конкретну тему згідно з навчальною програмою та містить: теоретичний матеріал, багатий ілюстративний матеріал, цікаву анімацію природних процесів та явищ, інтерактивні моделі, відеофрагменти, звуковий супровід до уроку тощо. Також до кожної теми пропонується тестовий контроль, який можна доповнити, скориставшись конструктором тестових завдань.

Водночас, для підготовки мультимедіа-презентації вчитель може скористатися готовими програмними засобами, зокрема, «Природоведение для самых маленьких», «Астрономия для самых маленьких», «Географія для найменших», «Земля та Всесвіт», «Рослини нашої планети»; «Маленький астроном», «Природа й людина», «Питання про тварин», «Світ природи. Цікаві матеріали про навколишнє середовище» тощо.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: