Сторінка
3
Таким чином, знання вчителем початкової школи видів мультимедійних технологій дозволяє педагогічно обґрунтовано використовувати потужні дидактичні можливості мультимедіа у початковій ланці освіти, що дозволить глибше розвинути резерви дитини, дасть змогу вчителеві працювати творчо, ініціативно, з більшою професійною майстерністю.
Особливості створення навчальних мультимедійних презентацій у початковій школі. Специфіка і структура мультимедійного уроку в початковій школі. Типи мультимедійних уроків, вимоги до їх створення
Презентація (від англ. «рrеsепtаtіоп» – подання, вистава) – це набір картинок-слайдів на певну тему, які зберігаються у файлі спеціального формату. На кожному слайді можна вміщувати довільну текстову, графічну, відеоінформацію, анімацію, стереозвук, як синтезований, так і записаний із мікрофона. Презентації легко створювати за допомогою програми MS PowerPoint.
За структурою презентації поділяють на лінійні та розгалужені.
Презентації лінійної структури створюються для послідовного викладання матеріалу з використанням мультимедійних засобів. Вони мають містити лише головні положення повідомлення, які допомагають усвідомити його зміст, та ілюстрації.
Презентації, які можна використовувати під час узагальнення й систематизації знань та для визначення рівня навчальних досягнень учнів, завдяки гіпертекстовим посиланням найчастіше мають розгалужену структуру.
Додаткові вимоги до презентацій: кожен слайд має відображати одну думку; текст має складатися з коротких слів та простих речень; рядок має містити 6–8 слів; всього на слайді має бути 6–8 рядків; загальна кількість слів не повинна перевищувати 50; дієслова мають бути в одній часовій формі; заголовки мають привертати увагу аудиторії та узагальнювати основні положення слайду; у заголовках мають бути і великі, і малі літери; слайди мають бути не надто яскравими – зайві прикраси лише створюють бар'єр на шляху ефективної передачі інформації; кількість блоків інформації під час відображення статистичних даних на одному слайді має бути не більше чотирьох; підписи до ілюстрації розміщуються під нею, а не над нею; усі слайди презентації мають бути витримані в одному стилі.
Правила створення презентації
Презентація має бути стислою і лаконічною – чим менше слайдів потрібно, щоб розкрити тему, тим краще. На слайдах не повинно бути ніякої інформації, що не збираєтесь озвучувати. Все по темі і коротко.
Дотримуйтесь правил створення слайдів:
На кожному слайді має міститись заголовок. Навіть якщо один розділ презентації розбитий на кілька слайдів, на всіх слайдах повинна відображатись назва розділу.
Мінімум тексту на слайдах! По можливості максимально скоротіть текст слайду. Не потрібно розміщувати на слайді весь той текст, що збираєтесь озвучити. Текст має бути короткими фразами, що відображають зміст вашої доповіді.
Інформація на слайдах має подаватись в доступній формі. Враховуйте особливості аудиторії, якій презентація буде демонструватись.
Слайди не потрібно загружати зайвою інформацією – на них має міститись лише та інформація, що буде розповідатись. Нічого зайвого!
Продумайте дизайн презентації. Дизайн має бути:
Збалансованим. Уявіть, що кожен об’єкт на слайді має вагу. При оформленні слайдів потрібно звертати увагу чи «витримає вагу» верхнього нижній об’єкт? Якщо, наприклад, розмістити велику картинку над маленькою, складається враження, що ліліпут тримає на плечах велетня.
Контрастним. Фон і об’єкти на слайдах мають бути контрастних кольорів, щоб об’єкти не зливались з фоном.
Економним. На слайдах має міститись лише необхідна інформація. Всі зображення повинні бути доречними; вони мають демонструвати зміст презентації.
Це не означає, що на слайдах не може бути декоративних елементів. Але кожен елемент декору також має нести якийсь зміст, відповідати темі роботи.
Єдиним. При перегляді презентації має виникати відчуття чогось єдиного. У презентації повинен бути один стиль. Навіть якщо ви хочете виділити різні за змістом групи слайдів, наприклад, різним кольором, то все рівно вони мають бути пов’язані чимось єдиним (однакове розміщення об’єктів, однакові декоративні елементи, анімація тощо). Перехід між різним оформленням слайдів повинен бути плавним.
Дотримуйтесь правил роботи з текстом презентації.
Правильно оформляйте графічні об’єкти.
Керуйтесь правилом «Легко для очей та вух». Не зловживайте анімацією та звуковим супроводом. Вони повинні бути обґрунтованими та підкреслювати головні моменти доповіді.
Правильно використовуйте анімацію. Наприклад, застосовуйте її для відображення динаміки, підкреслення головного.
Правильно визначте темп демонстрації презентації. Розраховуйте час демонстрації кожного слайду таким чином, щоб глядачі встигли ознайомитись з його змістом, але у них не залишилось часу відволікатись.
Ми коротко розглянули основні правила, яких потрібно дотримуватись при створенні презентацій.
Зупинимось детальніше на дизайні презентації.
Дизайн (англ. design – задум, план, проект, ескіз, композиція) – це процес художньо-технічного проектування виробів або їхніх комплексів. Дизайном також називають і результат цього проектування.
В дизайні виділяють кілька напрямків:
Промисловий дизайн (розробляються знаряддя праці)
Дизайн середовища:
– архітектурний дизайн (будівлі та їх розміщення на місцевості)
– дизайн інтер’єру (внутрішні приміщення та їх оформлення)
– ландшафтний дизайн (парки, сквери, сади тощо)
– графічний дизайн (друкована продукція, реклама)
Комп’ютерний дизайн (веб-сайти, програми, цифрова фотографія тощо)
Дизайн зовнішнього вигляду людини (зачіски, макіяж, візаж, одяг тощо)
Для реалізації успішного дизайну потрібно дотримуватись законів композиції, колористики та ергономіки.
Композиція (лат. compositio – складання, зв’язування) – наука про узгодження складових об’єкта для надання йому зовнішньої привабливості та функціональності, а також результат такого узгодження.
При розробці композиції (структури) слайдів потрібно враховувати властивості композиції:
Цілісність – презентація повинна викликати у глядача відчуття чогось єдиного (всі елементи презентації мають бути чимось пов’язані)
Виразність – розміщення і оформлення слайдів має бути таким, щоб глядач міг легко визначити точну ідею презентації чи окремого слайда. Для цього потрібно використовувати контрастні кольори, правильне розміщення об’єктів на слайдах, рамку об’єктів тощо.
Динамічність – для демонстрації динамічності композиції використовують спрямовані (стрілки) або видовженої форми (прямокутники, лінії) об’єкти, які відображають динамічність. Цю властивість потрібно враховувати при створення, наприклад, кнопок переключення слайдів, активації звуку тощо.
Симетрія і асиметрія – симетричне розміщення об’єктів підкреслює статичність, надійність та гармонійність композиції, а асиметрія відображає здатність до швидкого розвитку та готовність до змін, мобільність композиції.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Аналіз можливостей тестового контролю у вищій школі
Використання демонстраційного досліду як засобу вивчення функціонування рослинного організму в розділі "Рослини"
Педагогічне мислення
Єдність естетичного та трудового виховання у процесі навчання писанкарству дітей
Зміст та завдання естетичного виховання школярів