Сторінка
4
3 група - інтелектуальні ігри. Активізують пізнавальну діяльність школяра, мають проблемний характер вирішення задач. Можуть застосовуватися на уроках іноземної мови.
4 група - технічні, конструкторські ігри.
5 група - дидактичні ігри. Ігри з готовими правилами, які служать для вирішення учбових завдань. У цю групу входять власне лінгвістичні ігри, в які грають на уроках іноземної мови. Лінгвістичні ігри по кількості учасників підрозділяються на індивідуальні, парні і групові. При цьому до індивідуальних відносять кросворди, анаграми, а до парних і групових - гри типу бінго, поєднання аналогічних картинок і їх знаходження за допомогою питань, заповнення плану квартири, диктант «в картинках».
На уроці іноземної мови можна використовувати ігрові елементи через створення проблемних уявних ситуацій, робота з ігровими вправами для повторення лексики по темі.
Для створення ігрових ситуацій широко використовують малюнки, опис ситуацій, інструкції, тексти художніх творів.
Більшість авторів вважають за доцільно проводити гру на завершальному етапі роботи з лексикою по даній темі, оскільки гра дає можливість використовувати новий матеріал в ситуації спілкування.
Але існує велика кількість ігор, застосування яких на уроці зробить процес засвоєння нової лексики захоплюючим заняттям. Ігри можна використовувати на будь-якому з етапів роботи над лексикою іноземної мови.
Ряд ігор призначений для тренування окремих частин мови, одиниць, числівників, прикметників, учнів у вживанні. Інші ігри відповідають певним темам. Наприклад, в грі “What can I do for you?” представлена тема “Покупки”, “What colour is my shirt?” - тема “Одяг”.
Таким чином, можна підвести підсумок, що ігри переслідують ціль навчити учнів вживати зразки, які містять певні граматичні труднощі, створити реальну ситуацію для вживання данного мовного зразка, а також розвити активність і самостійність. І головне, треба не забувати, що гра повинна служити досягненню мети уроку. Тому необхідно точно поставити ціль і правильно підібрати гру, яка буде розвивати ті чи інші навики у дітей. Що ж до лексичних ігор, то вони переслідують майже таку ж ціль, а саме тренування лексики в максимально наближеній до реальності ситуації, розвивати мовну реакцію, ознайомлення зі сполучуваністю слів. І для досягнення мети необхідно підбирати ігри з обмеженою кількістю труднощів.
Основні принципи використання ігор в ЗОШ
Напевно, нема вчителя, який не використовував би гру у своїй роботі. Однак послідовне використання ігрових завдань вимагає певних навиків. Та певна річ рано чи пізно вони сформуються. Рекомендації в даній роботі можуть лише декілька прискорити цей процес і спростити роботу вчителя. Сам принцип гри в навчанні старший, ніж людство: вже дитинчата тварин опановують необхідними їм в подальшому житті уміннями в грі. Отже, схильність до гри і у людини, мабуть, закладена на рівні інстинкту. Відповідно, перше завдання викладача — розбудити в учнях смак до гри, бажання грати. Друге завдання полягає в тому, аби направити гру в потрібне русло: адже гра нас цікавить не сама по собі, а лише постільки, оскільки вона допомагає учням наблизитися до сповна конкретних цілей навчання. Як відомо, одним з істотних недоліків в навчанні мові дорослих є те, що викладачеві доводиться навчати мові і мовленню як деякій формі, тоді як учень давно вже звикся користуватися мовою і мовленням для змістовних цілей.
Спостереження показують, що в грі, у будь-якому її вигляді, форма і вміст також міняються місцями: наприклад, в грі в шахи поважно перемогти противника не взагалі, а в рамках правил. Тому, коли ми накладаємо структуру гри на схему учбової діяльності, ми як би перетворюємо учбовий процес на процес цільової, а не учбової комунікації. Так, коли ми пропонуємо учням протягом однієї хвилини визначити і назвати всі відмінності між двома картинками, ми ставимо перед ними відволікаючу не навчальну ціль, а мова стає засобом досягнення цієї цілі. У грі, з психологічної точки зору, відбувається згладжування внутрішніх протиріч особи, внутрішнє урівноваження, тому в учнів в умовах ігрового навчання зазвичай покращується актуальний психологічний стан. Гра дозволяє створити між викладачем і групою і між членами групи особливі стосунки довіри, як будь-яка інша форма приємної і корисної діяльності, що вимагає взаєморозуміння і взаємодії учасників і передбачає певні контакти між ними.
Спільна діяльність укріплює положення викладача як організатора учбового процесу і підвищує його професійний авторитет, об'єднує учбову групу, створює в ній невимушені дружні і одночасно ділові стосунки, побудовані на спільності завдання взаємодопомоги. Гра дозволяє зазвичай навіть важкий для учнів матеріал представити в привабливій для них формі. За різноманітністю ігрові завдання не можна порівняти ні з якими іншими прийомами навчання: практично викладач має можливість необмеженого вибору, що дозволяє максимально індивідуалізувати учбовий процес з врахуванням рівня і особливостей особи учнів. Гра дає самому викладачеві величезне професійне задоволення, оскільки завдяки їй сам процес навчання стає процесом безперервної творчості в повному розумінні цього слова. Гра допомагає учневі по-новому побачити себе і партнера, а також предмет навчання, тому використання гри позитивно впливає і на всі останні аспекти учбового процесу. Тож розглянемо ігри, які допоможуть учням різного віку та рівню підготовки краще засвоїти, закріпити чи то вивчити матеріал.
Лексичні ігри.
Ігри початкового рівня.
1. Числівники. Мета: закріплення кількісних і порядкових числівників.
Хід гри: утворюються дві команди. Викладач називає порядковий або кількісний числівник. Перша команда повинна назвати попереднє число, друга – подальше, відповідно порядковий або кількісний числівник. За кожну помилку команда отримує штрафне очко. Виграє команда, що отримала меншу кількість штрафних очок.
2. Заборонений числівник. Мета: закріплення кількісних і порядкових числівників.
Хід гри: викладач називає «заборонений» числівник. Учні хором рахують, спочатку називаються кількісні, потім порядкові числівники. «Заборонений» числівник називати не можна. Той, хто помиляється і вимовляє його, приносить своїй команді штрафне очко. Виграє команда, що отримала меншу кількість штрафних очок.
3. П'ять слів. Мета: закріплення лексики по темі або по одному з пройдених уроків.
Хід гри: поки учень з однієї команди рахує до п'яти, представник другої команди повинен назвати п'ять слів по даній темі. Учасник, що не справився із завданням, вибуває з гри.
4. Озвучування картинки. Мета: активізація лексики по вивченій темі, розвиток навиків діалогічної мови.
Хід гри: гравці утворюють пари. Кожній парі даються картинки, до яких додаються картки з відповідними репліками. З їх допомогою необхідно озвучити картинки. Виграє пара, яка першою підготує діалог і правильно його відтворить.
Ігри середнього рівня
1. Змійка. Мета: гру доцільно проводити для закріплення вивчених слів.