Сторінка
3
З метою визначення перспектив своєчасного погашення відсотків та основної суми боргу, а також з метою оцінки впливу запозичення на доходи і видатки бюджету, здійснюється аналіз виконання бюджету. До згаданого аналізу належить вивчення абсолютного та відносного зростання доходів і витрат, а також випадків і масштабів дисбалансу бюджету, відзначених протягом п’ятирічного періоду.
Таким чином, під час прогнозування витрат оцінюються перспективи їх зростання у зв’язку з отриманням запозичення і необхідністю сплачувати відсотки та основну суму боргу. Реалізація проектів, для здійснення яких робиться запозичення, також буде вимагати певних поточних витрат.
В оцінку структури доходів входить дослідження основних джерел, змін співвідношення цих джерел протягом часу та їхньої відповідності економічній базі. У першу чергу робиться порівняння власних доходів і міжбюджетних трансфертів. Особливо ретельно вивчаються власні доходи, оскільки вони найбільш повно контролюються безпосередньо місцевим органом самоврядування. Не менш важливими факторами є рівень диверсифікованості джерел доходів і залежність цих джерел від змін податкової політики. Крім того, проводиться визначення рівня податкового тягаря.
У дослідженні витрат робиться акцент на оцінці частки так званих дискреційних (чи необов’язкових) витрат, а також тенденції до підвищення витрат у періоди несприятливих економічних змін.
Необов’язкові витрати визначаються як несуттєві капітальні та поточні витрати. Для визначення рівня гнучкості оцінюється мінімальний рівень капітальних витрат, необхідних для підтримки існуючої інфраструктури і завершення нових істотних чи невідкладних проектів. Капітальні витрати можуть фінансуватися за рахунок кредитних коштів (наприклад, випусків облігацій) з урахуванням дозволеного рівня обслуговування боргу.
Видатки з обслуговування боргу, оплату енергоносіїв, соціальні виплати і витрати на службовців розглядають як захищені і їх зростання щодо обсягів бюджету ретельно досліджується. Тому стабільність погашення боргових зобов’язань і своєчасна оплата енергоносіїв поряд із трудовими відносинами є основним моментом. Вивчається процес установлення заробітної плати, регламентація робочого часу, продуктивність і результативність праці, а також значимість трудових суперечок.
Як і у випадку з доходами, залежність поточних витрат від економічних тенденцій оцінюється за співвідношенням змінної величини витрат протягом економічного циклу і рівня особистого доходу або обсягу виробництва.
Виконання бюджету, на нашу думку, є найважливішою частиною аналізу щодо оцінки кредитоспроможності органу місцевого самоврядування у довгостроковій та середньостроковій перспективі. При оцінці виконання бюджету найбільш важливим фактором є величина розбіжностей між плановими і фактичними показниками виконання бюджету. Значні та циклічні розбіжності піднімають питання про адекватність існуючої техніки прогнозування, методи бюджетного контролю, компетентності місцевих фінансових управлінь, уміння і бажання адміністрації органу місцевого самоврядування домагатися перегляду бюджету протягом року.
Частиною аналізу виконання бюджету є дослідження поточних доходів і витрат для визначення рівня консерватизму. Наприклад, при консервативному підході до витрат включаються витрати на капітальні вкладення і субсидії приватному сектору, навіть якщо такі платежі слугують для інвестиційних цілей.
Розумне керування капітальними витратами найкраще можна оцінити при розгляді обсягу інвестицій протягом середньострокового періоду з таких джерел, як вільний залишок коштів, поточний профіцит і безоплатні перерахування на капітальні витрати від вищих органів влади. Відношення чистих потреб у фінансуванні до загального доходу показує темпи акумулювання заборгованості щодо ресурсів, що використовуються для її погашення.
Надзвичайно важливим для рейтингової оцінки є питання про позики, кредит та інші боргові зобов’язання органу місцевого самоврядування, вплив яких (виплати відсотків, часток основної суми боргу тощо) буде тривати протягом років, які охоплює даний аналіз. Оцінка менеджменту боргових зобов’язань концентрується на вивченні структури і складу боргу, забезпеченого податковими зборами, з урахуванням строків погашення боргових зобов’язань, характеристик валюти, у якій були зроблені запозичення, і чутливості відсоткових ставок.
Аналіз фінансового стану регіону полягає в оцінці рівня ліквідності, боргового навантаження та позабалансових зобов’язань.
Під час оцінки ліквідності визначається відповідність параметрів внутрішньої ліквідності, інвестиційної політики, зобов’язань з існуючих банківських чи інших кредитних ліній, сезонної динаміки рівня доходів і витрат. Цей аналіз важливий для будь-якої непогашеної короткострокової заборгованості, заборгованості зі ставкою відсотка, що змінюється, чи для облігацій, що передбачають погашення всієї основної суми заборгованості наприкінці кредитного періоду.
Аналізується відношення середніх і мінімальних резервів бюджетних коштів і касової готівки до загальних витрат бюджету і витрат з обслуговування боргу. Велика залежність від короткострокової заборгованості чи заборгованості з нерегулярною схемою погашення може означати серйозний ризик за відсутності адекватних можливостей рефінансування. Ефективна система управління коштами і координування їх із довгостроковими позиками часто свідчить про добре бюджетне планування і контроль.
Боргове навантаження оцінюється шляхом порівняння щорічних виплат і суми боргових зобов’язань на кінець року з наявними в розпорядженні коштами. Для аналізу використовується кілька методів оцінки заборгованості, включаючи суму прямої і гарантованої заборгованості, а також загальне боргове навантаження (включаючи заборгованість комунальних підприємств), забезпечене податковим потенціалом. Так само, як і у випадку оцінки податків регіонального або муніципального утворення, заборгованість регіону не розглядається в ізоляції, а оцінюється з урахуванням відповідної частки заборгованості вищих утворень і загальнодержавних органів управління.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Фінансове оздоровлення підприємств житлово-комунального господарства
Лізингове кредитування підприємств
Характеристика основних інструментів фінансового ринку. Інструменти страхового ринку
Основи організації фінансів суб’єктів господарювання
Фінансове оздоровлення в системі антикризового управління підприємством