Сторінка
2
У договорі перестрахування беруть участь страховик, який прийняв ризик від страхувальника у всій сумі, здійснивши його первинне розміщення. Якщо цей ризик виявляється для нього занадто великим, він виступає як цедента і звертається до іншого страховика чи в спеціалізоване перестрахове товариство (цесіонер) із пропозицією прийняти частину ризику на свою відповідальність у вторинне розміщення.
Відповідно до Положення про порядок здійснення операцій з перестрахування, затвердженого КМУ від 24.10.96 № 1290, страховик зобов’язаний передати ризик у вторинне розміщення, якщо страхова сума з окремого об’єкта чи виду страхування становить більше 10 % від суми сплаченого статутного фонду і створених страхових резервів на останню звітну дату.
Прагнення максимально розподілити ризики, неоднорідність останніх і їхня сумарна величина припускає проведення операцій перестрахування на міжнародному страховому ринку, що обумовлює відтік валюти у вигляді перестрахових премій. Уряди різних держав, регулюючи перестрахування, обмежували співробітництво з нерезидентами, створювали державні перестрахувальні товариства. Українська перестрахова компанія вперше зареєстрована в середині 1994 року. Cвітовий досвід демонструє, що перестрахування об’єктивно не може обмежуватися межами однієї держави. Українські страхові компанії найчастіше перестраховують ризики у таких світових лідерів, як Lloyds, Swiss Re, General Cologne Re, Munich Re, Heath Group, Coris, Willis Faber, J & H, Marth & Mclennan.
Після терактів у США перестрахові ставки цих гігантів істотно збільшилися, що позначилося і на українському ринку. У 2001 р. із зібраних українськими страховиками премій близько 57,4 % було витрачено на перестраховиків. З них 785 млн грн склали комісійну винагороду іноземним цесіонерам. У 2002 р. закордонні перестраховики одержали 75–85 % від загальної страхової премії.
Чи варто заборонити перестрахування на зовнішньому ринку, вважаючи його каналом відтоку капіталу? Необхідно розділяти здорові тенденції ринку і нездорові. Роль перестрахування окремих цих сегментів страхування діаметрально протилежна. Якщо йдеться про реальне страхування, коли страхується, наприклад, авіація, великі майнові комплекси вартістю в десятки мільйонів доларів, то без перестрахування українським страховикам не обійтися. З іншого боку, з перестрахуванням пов’язана безліч нелегальних схем перекачування грошей за кордон. З цією проблемою, на нашу думку, треба боротися фіскально.
Зокрема, заслуговує на увагу ініціатива поділу перестрахування на „м’яке” і „тверде” і відповідне його регулювання. „Твердим” перестрахуванням називають роботу з перестраховиками-нерезидентами, що мають рейтинг Standart&Poors, наприклад, Munich Re, Swiss re чи Allianz. У цьому випадку зловживання нереальні. „М’яку” частину ринку представляють страховики країн Балтії, Росії, Польщі та ін. Відтік коштів у них з України за звичай пов’язують з різними тіньовими схемами. За неофіційними даними, за 9 місяців минулого року в Латвію відраховано близько 55 % від загальної суми платежів з перестрахування. На другому місці – Росія (близько 16 %). І хоча серед російських перестраховиків досить компаній „з ім’ям”, ні для кого не секрет, що велика їх кількість „зав’язана” на офшорах. Метою кримінального використання офшорних страхових фірм є, в основному, ухилення від сплати податків, нелегальний експорт капіталу, створення неформальних грошових фондів і відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.
Компанія-страхувальник укладає договір зі страховою фірмою, яка у свою чергу перестраховує ризики в офшорній страховій компанії. Остання заздалегідь зареєстрована першою компанією в одній з офшорних юрисдикцій. У результаті цього кошти, що надходять у вигляді страхових премій, через посередника потрапляють на рахунок офшорної фірми. Фірма перестраховик діє на основі принципу солідарної відповідальності: страхові ризики повинні бути розподілені між страховою фірмою і фірмою в офшорній зоні. Аналогічно розподіляється і страхова премія. Частка страхової фірми-посередника, як правило, незначна, а більша частина коштів надходить в офшорну фірму.
При цьому фірма-страхувальник досягає таких цілей: по-перше, як правило, на величину страхових внесків зменшується оподатковуваний прибуток; по-друге, значна частина коштів, сплачених у формі страхових премій (за винятком незначної частки, одержаної фірмою-посередником), виявляється під контролем фірми-страхувальника і може бути використана для створення неформальних грошових фондів як для інвестицій за межами країни, так і для повернення в національну економіку у формі неоподаткованого доходу.
На сьогодні українська держава вирішила боротися з перестрахуванням як інструментом виведення грошей зі сфери оподатковування, використовуючи фіскальні методи. Ще в 2000 році висловлювалися пропозиції встановити рейтингування перестраховиків і 15 %-ний податок з операцій українських страховиків із нерейтинговими перестраховиками-нерезидентами, до яких найчастіше і належать „відмиваючі” компанії. При цьому практика роботи з провідними світовими перестраховиками залишилася б незмінною. На думку фахівців багатьох великих компаній, що працюють на нашому ринку, така міра обмежить відтік капіталу за кордон і зробить невигідним використання „фінансових схем”, що створюються за допомогою перестрахування.
У той же час визначений „поріг надійності”, на думку багатьох учасників ринку, надмірно завищений і означає відхід з українського ринку багатьох перестраховиків, серед яких чимало компаній з високою репутацією, а відтік капіталу за кордон не зменшиться. Ще більше ускладняться відносини з перестраховиками, які і так не дуже охоче працюють на малопотужному і малопривабливому, з погляду прибутковості, українському ринку. Крім того, введення податку може відбитися і на вартості страхових послуг тих страхових компаній, що змушені будуть платити податок. Це призведе як мінімум до 15–20 %-го росту цін на страхування.