Сторінка
11
Хід засідання
1) Вступне слово вчителя.
- Пропонуємо вашій увазі перше і, сподіваємось, останнє знайомство з кримінальним законодавством України.
Про існування Кримінального кодексу ви всі знаєте, але хотілося би дещо детальніше, на конкретних прикладах з життя ознайомити вас із суттю цього документа.
Отже, перегорнемо сторінки Кримінального кодексу України .
Основна частина.
Учень 1. Нині діючий Кримінальний кодекс України набрав чинності 1 вересня 2001 року і має завдання охороняти державний лад, осіб та права громадян, правопорядок від злочинних посягань.
Учень 2. Кримінальній відповідальності і покаранню підлягає лише особа, яка винна у вчиненні злочину, тобто така, що умисно або з необережності вчинила передбачене кодексом суспільне небезпечне діяння. Кримінальне покарання застосовується тільки за вироком суду. Особи, які вчинили злочин, піддягають відповідальності на підставі цього кодексу.
Головуючий: Але давайте спочатку визначимо, що означає саме поняття "злочин", "тяжкий злочин", вчинення злочину умисно або з необережності? І Звернімося за відповіддю до сторінок Кримінального кодексу.
Підготовлений заздалегідь виступ учня
Злочином визнається передбачене кримінальним законодавством суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на власність, особу, права громадян, на правопорядок.
Тяжкими злочинами визнаються умисні діяння, що являють собою підвищену суспільну небезпеку. До тяжких злочинів належать: особливо небезпечні державні злочини, бандитизм, контрабанда, масові безпорядки, виготовлення або збут підроблених грошей, умисні вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, грабіж за обтяжуючих обставин, зґвалтування, одержання хабарів.
Злочин вважається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала суспільне небезпечний характер своєї дії або бездіяльності, передбачала її суспільне небезпечні наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Злочин визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання небезпечних наслідків своєї дії, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Головуючий : Отже, ми з'ясували, що таке злочин і тепер поговоримо про відповідальність неповнолітніх, яка передбачена Кримінальним кодексом.
Виступ учня (пояснення до таблиці):
Повній кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину минуло 16 років, Особи, які вчинили злочин у віці від 14 до 16 років, несуть часткову відповідальність лише за вбивство, умисне заподіяння тілесних ушкоджень, що спричинили розлад здоров'я, зґвалтування, крадіжку, грабіж, розбій, злісне або особливо злісне хуліганство, знищення майна, що спричинило тяжкі наслідки, а також за умисне вчинення дій, що можуть викликати аварію поїзда. Коли суд визнає, що злочин, який вчинила особа у віці до 18 років, не становить великої суспільної небезпеки, можливе не застосування кримінального покарання, а лише заходи виховного характеру, які не є кримінальним покаранням.
Сам факт неповноліття винного у скоєнні злочину враховується судом як пом'якшуюча обставина. Для осіб, що вчинили злочин уперше в неповнолітньому віці, передбачено полегшені, порівняно з дорослими злочинцями, умови відбування покарання.
Дуже часто для підлітка, що вперше вчинив злочин, замість кримінального покарання застосовують наступні примусові заходи виховного характеру: зобов'язання попросити пробачення, застереження, передача під нагляд, але найбільш суворий захід виховного характеру — направлення до спеціальних навчально-виховних установ (школи, професійні училища соціальної реабілітації для порушників 11—18-річного віку).
Головуючий: Кримінальний кодекс як офіційний документ визначає мету та види покарань. Це також треба знати кожному громадянину України. Нині в Україні функціонує 120 тюрем на 160 тис. місць. Засуджено понад 100 тис. підлітків, 527 тис. взято на облік у КМСН.
Учень. Покарання не тільки є карою за вчинення злочину, але й має на меті виправлення і перевиховання засуджених, точне виконання законів, запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами,
Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принижувати людську гідність.
До осіб, які вчинили злочин, можуть застосовуватись такі основні покарання; позбавлення волі, вправні роботи, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю, штраф, догана та інші.
Крім основних до засуджених можуть застосовуватись такі додаткові покарання; конфіскація майна, позбавлення батьківських прав.
Треба окремо відзначити, що у нашій країні вже немає виняткової міри покарання — смертної кари , що замінена по життєвим ув'язненням. Де-юре (юридичне) це закріплено в новому Кримінальному Кодексі, а де-факто (фактично) мораторій на цю міру покарання в Україні введено з 11.03,1997 року.У 72 країнах світу заборонено застосовувати цю міру покарання до неповнолітніх.
Головуючий: Кримінальний кодекс України досить об’ємний за своїм змістом. Неможливо за одне засідання його вивчити чи перечитати. Окремо, в кожній частині кодексу мова йдеться про;
•державні злочини;
•злочини проти власності;
•злочини проти життя, здоров'я, честі і гідності особи;
•злочини проти політичних, трудових прав громадян;
•службові злочини;
•військові злочини;
•злочини проти правосуддя;
•злочини проти громадської безпеки, громадської порядку та людського здоров'я.
Зупинимося на розділі, де мова йде про злочин проти громадської безпеки. Які злочини тут фігурують, яка міра покарання передбачена за скоєння саме такого роду злочинів?
Пропонуємо ознайомитися з деякими статтями цього розділу.
(Учні по черзі зачитують статті з кодексу закріплюють їх).
1 .Хуліганство. Хуліганство, тобто навмисні дії, ш грубо порушують громадський порядок. Карається позбавленням волі на строк від 6 місяців.
2.3лісне хуліганство. Дії, що визначаються цинізмом, зухвалістю, вчинені раніше судимою особою. Карається позбавленням волі на строк д 3 років.
Знищення і руйнування пам'яток культури (позбавлення волі на строк до З років).
Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння /позбавлення волі на строк ДОІ року).
Глум над могилою (позбавлення вол; на строк до 3 років).
Придбання або збут майна за відома здобутого злочинним шляхом (позбавлення волі на строк до 2 років).
Угин автотранспортних засобів позбавлення волі: на строк до 1 року)
Самовільна зупинка поїзда без потреби (до 2 років позбавлення волі):
Незаконне везіння зберігання, виготовлення і збут вогнепальної чи холодної зброї, бойових припасів та вибухових речовин (позбавлення волі до 5 років),
Виготовлення, придбання, зберігання або збут отруйних і сильнодіючих речовин (позбавлення волі па строк до 3 років)
Незаконне виготовлення, придбання, зберігання, пересилка або збут наркотичних, речовин (позбавлення волі на строк до 10 років).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методологія педагогіки
Типові помилки етико-педагогічної поведінки вчителів початкових класів на етапі їхнього професійного становлення
Організація самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів в умовах особистісно-орієнтованого навчання
Педагогічні основи використання самостійних робіт у малокомплектній початковій школі
Методика формування іншомовної компетенції учнів 8 класу у письмі