Сторінка
8
Пояснення нового матеріалу
– Діти, хто з вас купував молоко, квас, сік? Чи знаєте ви, чим вимірюють рідини? (їх вимірюють літрами.) Сьогодні ми з вами ознайомимось з мірою 1 літр. Учитель показує кружку, банку, пляшку місткістю 1 літр.
– Хто знає, скільки склянок соку вміщається у літровій банці? (Перевіряє, наливши у літрову банку 5 склянок води). Склянками міряють менші кількості рідини.
Учитель виставляє трилітрову банку, дволітрову банку, чотирилітрову каструлю.
– Як ви гадаєте, скільки літрів поміститься в кожній з цих посудин? Учні називають числа, а вчитель перевіряє їх, наливаючи воду в цей посуд літровою банкою.
– Якщо виготовити кубик, порожній всередині, довжина, ширина і висота якого дорівнюють 10 см, то в нього поміститься 1 л рідини.
Первинне закріплення
Використовуємо дидактичну гру „ВОДОЛЕЙ” з „Алгоритміки”.
III. Розвиток математичних знань
1. Учні розв’язують задачу: в одному відрі 5 л води, а в другому – 3 л. Як зробити, щоб води стало у відрах порівну? (Можна перелити 1 л води з першого відра у друге; можна з першого відра вилити 2 л води; можна в друге відро влити 2 л води; можна з першого вилити 3 л, а з другого 1 л; і т. д.)
2. У літрову банку налито 2 склянки води. Скільки ще склянок води можна долити? Учні усно дають відповідь на запитання, з’ясовуючи, що в основі розв’язання цієї задачі лежить склад числа 5.
IV. Підсумок уроку
Урок 8. Літр. Задачі на знаходження різниці (остачі). Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання
Мета. Учити розв’язувати задачі з використанням одиниці вимірювання місткості.
Хід уроку
І. Повторення вивченого матеріалу
1. Усні обчислення за вправами 1 і 4 (с. 69).
2. – Як знайти невідомий доданок? Сума 6, перший доданок 2. Знайдіть другий доданок.
3. До якого числа треба додати 5, щоб дістати 6? 9? 10? Від якого числа потрібно відняти 5, щоб дістати 2, 0, З?
II. Розвиток математичних знань
Учитель подає на комп’ютері короткі записи:
Було – 10 л
Відлили – 3 л
Залишилося – ?
Було – 10 л
Відлили – 3 л і 1 л
Залишилось – ?
Порівнюючи обидві задачі, учні з’ясовують, що в першій задачі відлили З л, а в другій – 4 л, але це число спочатку потрібно було знайти, додавши З л і 1 л. Задачі розв’язують усно.
2. Учитель робить на дошці короткі записи задач вивчених видів з використанням одиниці вимірювання місткості, а учні за цими записами складають і розв’язують задачі в зошитах.
VІ. Підсумок уроку (роздатковий матеріал)
4л + 6л
7л - 6л
9л - 6л
10л - 8л
Урок 9. Кілограм. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання
Мета. Ознайомити дітей з одиницею вимірювання маси – кілограмом, навчиті практично користуватись нею. Готувати до розв’язування задач на 2 дії.
Хід уроку
І. Повторення і закріплення вивченого матеріалу
Усні обчислення
1. Розказати напам’ять таблиці додавання і віднімання 8, 9.
2. Математичний диктант.
• 3 збільшити на 7; 10 зменшити на 9.
• І доданок – 1, II доданок – 9. Запишіть суму.
• 2 плюс 8 мінус 9; 10 мінус 7 плюс 0.
3. Гра «Вдягни ялинку» (використовуємо WORD).
Пояснення нового матеріалу
– Сьогодні ми ознайомимось ще з однією одиницею вимірювання – кілограмом. Кілограмами вимірюють масу. Усі ви бачили в магазині, на ринку, як зважують різні товари. Часто у магазинах продають розфасовані у мішечки, пакети, коробки цукор, рис, сіль .
Учитель демонструє кілограмові пакети рису, цукру, солі.
За вправою 1 учні знайомляться з приладом для зважування – вагою».
Найпростіша вага – шалькова. На ній зважують зрівнюванням вантажів на обох шальках. Діти розглядають малюнки вправи 1 і пояснюють, як проходить процес зважування. Учитель запитує, що буде, якщо рис буде важчий, ніж 6 кг? (Ліва шалька опуститься.) Якщо гранати будуть легшими, ніж 2 кг? (Ліва шалька підніметься.) Учні розглядають на таблиці вагу, якою користуються в магазинах. Учитель пояснює, що на більшу шальку кладуть товар, а стрілка допомагає точніше визначити масу товару.
Учитель називає різні види ваг (і по можливості показує): кантор, аптечні терези, пружинна вага, медичні ваги, ваги на току тощо. (можна використати презентацію або розповідь вчителя на основі фотографій чи малюнків у комп’ютері)
Первинне закріплення
Використання гри „ВЕСОВЩИК” з „Алгоритміки”
III. Розвиток математичних знань
1. Коментоване виконання вправи 2.
2. Фронтальна робота над задачею 4.
Учні спочатку дають відповідь на перше запитання і записують розв’язання в зошитах.
Що тепер відомо про хлопчика і дівчинку? (Хлопчик спіймав 5 окунів, а дівчинка – 3 окуні.) Чи можна тепер дізнатися, скільки окунів вони упіймали разом? (5 + 3 = 8.) Отже, щоб дати відповідь на друге запитання, ми склали нову задачу, у якій використали відповідь на перше запитання – З окуні.
IV. Підсумок уроку
– З якою одиницею вимірювання ми ознайомились? Яку величину вимірюють у кілограмах?
Урок 10. Таблиці ділення на 8. Вправи на застосування таблиці ділення на 8. Задачі на зведення до одиниці. Знаходження частини числа (3 клас)
Мета: Ознайомити учнів з таблицею ділення на 8, повторити знаходження частини від числа та ознайомити із складеною задачею.
Хід уроку
І. Контроль, корекція та закріплення знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Опитування.
Поясніть розв'язання прикладів
2 м + 6 дм – 17 дм
1 год + 7 хв – 20 хв
Назвіть усі фігури, які є прямокутниками (використовуємо комп’ютер).
Діти розфарбовують кожен окремий фрагмент (геом. фігуру) у окремий колір (Paint).
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Використовуємо роздруковані кожному учневі таблиці ділення числа на 8.
ІІІ. Розв’язування задач.
Підсумок уроку. Д/З.
Урок 11. Таблиця множення числа 6. Знаходження значень виразів з буквою, що повторюється. (3 клас)
Мета: Ознайомити учнів з таблицею множення числа 6 та її практичним застосуванням; удосконалювати вміння учнів обчислювати значення виразів з буквою.
Хід уроку
І. Контроль, корекція і закріплення знань.
Усні обчислення.
1. Математичний диктант.
– Перший множник – 2, другий – частка чисел 40 і 5. Запишіть добуток.
–Число 45 зменшити у 5 разів і результат зменшити на 3.
– Третину від 27 зменшити на 5.
–Ділене – 25, дільник–різниця чисел 5 3 і 48. Запишіть частку.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика підготовки і проведення практичного заняття "Оцінка екологічної стабільності території" з дисципліни "Землевпорядне проектування" з використанням інформаційно-комунікаційних технологій
Підготовка майбутніх учителів до роботи із низькостатусними членами учнівського колективу як соціально-педагогічна проблема
Музично-ритмічне виховання молодших школярів
Пізнавальна активність дошкільнят
Емоційна експресивність у невербальній поведінці вчителя