Сторінка
5
Для оптичних приладів - мікроскопів, препарувальних інструментів і ручних луп бажано відвести спеціальну шафу. Мікроскопи повинні зберігатися під чохлом з синтетичної плівки в закритих секціях шафи. Ручні лупи в спеціальних укладках.
Розміщення посуду в кабінеті біології залежить від частоти її використання. Найбільш часто застосовуються посуд невеликої ємності, предметні і покривні скла, тому їх розташовують у середній частині шафи в лотках. У цій же шафі на верхній полиці зберігають прилади, які використовуються при вивченні біології. У нижньому відділенні поміщають дрібні лабораторні приналежності: штативи, скляні та гумові трубки, коркові і гумові пробки. На торцевій частини укладок наклеюють етикетки з назвою наявного устаткування.
До зберігання реактивів в кабінеті пред'являють загальні вимоги до зберігання хімічних реактивів в школі. Найбільш вживаними реактивами є наступні: розчин йоду в йодистім кажі, крохмаль, глюкоза, натрій бікарбонат, калій перманганат, вапняна вода, спирт етиловий, формалін (40%), натрій хлорид (фізіологічний розчин, гіпертонічний розчин).
Розчини й сухі речовини зберігають у скляних банках з притертими кришками. Кожну банку позначають етикеткою з назвою, формулою речовини та її концентрацією. Зберігати речовини без етикеток в кабінеті забороняється. Органічні речовини (спирт, формалін) повинні зберігатися в кабінеті хімії.
Для боротьби з шкідниками на пришкільній ділянці, в куточку живої природи, для боротьби з музейними шкідниками кабінет біології забезпечують отруйними речовинами. Багато з них є отруйними і для людини. На етикетці посудин, де зберігаються ці речовини, необхідно вказати "отрута". Отруйні речовини необхідно зберігати в шафі, яка замикається або сейфі.
Екскурсійне обладнання - папки для збору рослин, преси для сушіння, , совки, банки для збору живого матеріалу - складають в особливому відділенні шафи або препараторському столі в лаборантскій.
Вимоги до оформлення інтер’єру кабінету. Інтер'єр кабінету повинен надавати позитивний емоційний вплив на вчителя і учнів. Інтер'єр кабінету повинен бути функціонально значущим: для оформлення використовують ті матеріали, які постійно або найбільш часто використовуються на уроках біології. Предмети постійної експозиції кабінету повинні сприяти розвитку основних біологічних понять (таких, як рівні організації живого, розвиток органічного світу, охорона навколишнього середовища)
При розміщенні предметів постійної та тимчасової експозиції слід враховувати, що весь цей матеріал призначений для використання на уроках, а значить текст, малюнки повинні бути видні навчаються з будь-якого робочого місця.
Для ілюстрації поняття розвитку органічного світу доцільно використовувати друковану таблицю. Іншим елементом постійної експозиції є стенд "Фенологічні спостереження", використовуваний при вивченні всіх розділів курсу біології. Для оформлення бокової стіни використовують матеріали серії "Рівні організації живої природи", портрети вчених-біологів.
Уздовж задньої стіни повинні бути розміщені шафи (двосекційні, верхня секція засклені), або вітрини, в яких розташовують представників (у вигляді гербарного матеріалу, опудал і т.п.) основних систематичних груп рослинного і тваринного світу, а також експозиції "Типові біоценози" .
Основну частину матеріалів епізодичного використання розміщують поза кабінетом, де учні можуть ознайомитися з ними на перервах. У коридорах і рекреаціях, що примикають до біологічного кабінету, рекомендується розміщувати стенди з профорієнтації школярів, стенд з літературою для позакласного читання, а також фотомонтажі, стінгазети біологічних гуртків та інше.
При підборі рослин в кабінеті біології насамперед слід виходити з того, наскільки ці об'єкти можуть бути використані на уроках та в позакласній роботі. Крім того, необхідно враховувати роль рослин в оформленні інтер'єру кабінету і їх невибагливість до умов утримання. Рослини доцільно розміщувати на стійках, які кріпляться в простінках біля краю вікон або на підставках.
Всі рослини позначають етикетками, де пишуть видову назву, сімейство, походження рослини. Етикетки кріплять до квіткових вазонів.
Критерії оцінки кабінету біології в процесі експертизи професійної діяльності вчителів біології
Кабінет біології за кількістю та розстановкою меблів, освітленості, розташуванню навчально-наочних посібників і т. д. повинен відповідати санітарно-гігієнічним вимогам, які пред'являються до навчальних кабінетах освітніх установ і можуть бути сформульовані наступним чином:
• Наявність інструкцій з охорони праці (інструкції з охорони праці при роботі в кабінеті і проведенні практичних робіт, затверджені директором школи та профспілковим комітетом школи. Дані інструкції оновлюються не рідше, ніж один раз на три роки).
• Наявність і заповнення журналів реєстрації інструктажів з охорони праці (журнали заповнюються перед початком практичних робіт, гурткових або факультативних занять).
• Укомплектованість медичної аптечки (медична аптечка повинна містити медичні препарати для надання першої медичної допомоги: бинт стерильний, бинт нестерильний, серветки стерильні, вату гігроскопічну, пінцет, клей БФ-6, йодну настоянку, 3%-ий пероксид водню, активоване вугілля, 10% -ий розчин аміаку, альбуцид, спирт етиловий, гліцерин, 2%-ний водний розчин харчової соди, 2%-ий водний розчин борної кислоти, піпетки. На дверцятах медичної аптечки або поруч повинні бути інструкції з надання першої допомоги при травмах, опіках, а також номер телефону найближчого лікувально-поліклінічного закладу).
• Наявність необхідних для роботи стендів і таблиць (в т. ч. стендів з оновлюваною експозицією).
· Організація робочого місця вчителя.
• Наявність в кабінеті технічних та електронних засобів навчання.
• Особливості розміщення обладнання (таблиці, стенди, колекції, моделі, лабораторний посуд і т. д.).
• Бібліотека кабінету: підбір літератури по предмету, актуальність, сучасність літератури.
• Чистота і озеленення навчального кабінету.
Живий куточок у кабінеті біології та рекомендації щодо його організації
У живому куточку протягом усього навчального року містять рослини:
1) Кімнатні;
2) дикорослі (насінні і спорові);
3) культурні, вирощувані з насіння, коренів, бульб та цибулин;
4) гілки дерев і кущів.
Кімнатні рослини як багаторічні і найбільш життєздатні в зимовий час складають постійну частину живого куточка.
В колекцію бажано включити рослини, що дають можливість поставити з ними не один, а кілька дослідів. П'ять - десять таких рослин, не займаючи багато місця, забезпечують матеріалом заняття з курсів ботаніки і загальної біології. До них відносяться наступні кімнатні рослини: пеларгонія (герань), примула, фуксія, монстера, традесканція, бегонія, елодея, кактуси.
Крім цих рослин, для курсу загальної біології цікаві аралія, плющ (вікова мінливість, щеплення); хлорофітум пучковатий, ломикамінь, аспідістра, папороть живородящий, бріофіллюм (вегетативне розмноження); амариліс, кринум, клівія (штучне запилення); кактуси, алое, іглиця , лігуструм, циперус (екологічні фактори).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування культури писемного мовлення майбутнього вчителя початкових класів
Лексико-граматичні ігри на уроках іноземної мови в ЗОШ
Риторика української мови в загальноосвітньому і вищому навчальному закладах
Методика запобігання комп’ютерної залежності учнів середньої школи
Методика вивчення раціональних нерівностей в шкільному курсі алгебри