Сторінка
2

Вимоги до кабінету біології в школі

Опудала, колекції комах і гербарії зберігають упакованими в коробки з нафталіном або мішечками з інсектицидами. Скелети тварин поміщають в скляну частину шафи, скелет людини - в поліетиленовий чохол. Мікропрепарати зберігають у спеціальних коробках, кожен препарат у своєму відділенні. Мікроскопи та штативні лупи кладуть у футляри.

Таблиці наклеюють на картон і зберігають у вертикальному положенні. Паперові таблиці розкладають на широких полицях у горизонтальному положенні.

Дидактичні картки, фотографії, малюнки, схеми, листівки, роздатковий матеріал з частинами рослин зберігають в конвертах, каталожних ящиках або папках. Проекційну апаратуру в кабінеті розставляють з урахуванням фокусної відстані, величини об'єктів і формату носія інформації, краще на пересувних підставках.

Біологічні газети, бюлетені, стенди з матеріалами змінних виставок можна розміщувати в коридорах, що прилягають до кабінету біології.

Довідкова функція кабінету біології. Для швидкого отримання інформації про наявність в кабінеті біології того чи іншого навчального обладнання, місце його зберігання повинна бути довідкова картотека з основних розділів: література, прилади, технічні та аудіовізуальні засоби, таблиці, препарати, колекції, гербарії і ін Крім того, кабінет повинен мати каталоги навчальних кінофільмів і відеофільмів, дискет з програмним забезпеченням для комп'ютера і інше.

Функція обліку і планування кабінету. Учитель як завідувач кабінетом зобов'язаний вести книгу обліку, в яку в алфавітному порядку по розділах треба записувати матеріальні цінності (лабораторний посуд, реактиви, наочні посібники та ін.) Раз на рік у кабінеті проводять їх інвентаризацію, звіт здають керівнику школи. В книгу обліку регулярно записують знову придбане обладнання і відзначають факт списання застарілого устаткування.

До числа документів обліку відноситься також паспорт кабінету, в ньому повинні бути записані основні відомості про кабінет.

Вдосконалення матеріальної бази кабінету біології і його робота здійснюються на основі перспективного і річного планів. У плани крім позакласної та самостійної роботи учнів включають виготовлення саморобних наочних посібників, ремонт і заміну обладнання, проведення виставок, методичної роботи та консультацій, спостережень, дослідів та ін із зазначенням термінів проведення робіт, виконавців і відміткою про їх виконання.

Всю основну організаційну роботу кабінету біології, зберігання обладнання виконує завідуючий кабінетом біології. Ця функція, як правило, належить вчителю біології .

Вимоги до навчального кабінету біології

Вимоги до навчального кабінету біології:

1. Наявність паспорта кабінету, оформленого із зазначенням функціонального призначення наявного в ньому обладнання, приладів, технічних засобів, наочних посібників, дидактичних матеріалів та ін

2. Наявність плану роботи навчального кабінету на навчальний рік і перспективу.

3. Дотримання правил техніки безпеки, санітарно-гігієнічних норм в навчальному кабінеті.

4. Дотримання естетичних вимог до оформлення навчального кабінету: наявність постійних (періодична таблиця д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд напруги металів, забарвлення індикаторів в різних середовищах) і змінних навчально-інформаційних стендів та ін (за планом роботи навчального кабінету).

5. Укомплектованість кабінету навчальним обладнанням, навчально-методичним комплексом засобів навчання, необхідних для виконання освітньої програми школи.

6. Відповідність навчально-методичного комплексу і комплексу засобів навчання профілем кабінету, вимогам стандарту освіти та освітніх програм.

7. Наявність комплексу дидактичних матеріалів, типових завдань, тестів, самостійних і контрольних робіт та інших матеріалів для діагностики якості навчання та освітнього процесу (за профілем кабінету).

8. Забезпеченість підручниками, дидактичними матеріалами, роздковим матеріалом відповідно до освітньої програми.

9. Відкрите та наочне пред'явлення учням мінімально необхідного змісту освіти та вимог до рівня обов'язкової підготовки (стандарту освіти).

10. Відкрите та наочне пред'явлення учням зразків вимірювачів виконання вимог обов'язкового стандарту.

11. Забезпеченість учнів комплектом типових завдань, тестів, контрольних робіт тощо для діагностики виконання вимоги базового та підвищеного рівнів освітнього стандарту.

12. Наявність стендового матеріалу навчального кабінету: рекомендації для учнів по проектуванню їх навчальної діяльності, по виконанню програми розвитку умінь і навичок, з організації та виконання домашньої роботи, по підготовці до різних форм навчально-пізнавальної діяльності (практикум, семінар, лабораторна робота, тестування, залік , співбесіда, іспит та ін.)

13. Наявність екрану результативності виконання учнями освітнього стандарту.

14. Наявність розкладу роботи навчального кабінету по обов'язковій програмі, факультативним заняттям, програмою додаткової освіти, індивідуальних занять з відстаючими, з обдарованими учнями, консультацій та ін.

Для реалізації даних вимог необхідно керуватися певною нормативною базою, мати в кабінеті відповідну документацію.

Необхідна документація кабінету біології:

1. Паспорт учбового кабінету.

2.Інвентарна відомість на наявне обладнання.

3. Журнал або картотека наочних посібників, роздаткового матеріалу.

4.Правила техніки безпеки при роботі у навчальному кабінеті.

5. Журнал інструктажу учнів при проведенні позакласних та заходів, а також інструктажу лаборанта і студентів практикантів.

6.Правила поведінки учнів у навчальному кабінеті.

7.Графік роботи навчального кабінету.

8.Акт прийому навчального кабінету адміністрацією школи.

9.План робити кабінету на навчальний рік.

10. Перспективний план роботи кабінету (пландообладнання).

Вся документація кабінету біології ведеться вчителем (лаборантом) регулярно і відповідно до встановлених методичними вимогами і термінами. Вона повинна бути впорядкована, зберігатися в пронумерованих папках з відповідними назвами.

У папках (коробках, ящиках) накопичується і інший матеріал, що має відношення до викладання даного предмету.

Наведемо приблизні назви папок, які можна мати в кабінеті біології:

1. Кабінет біології.

2. Охорона праці.

3. Нормативні документи.

4.Планування навчальної діяльності.

5.Робота по самоосвіті вчителя.

6. Сучасні освітні технології.

7. Методичні рекомендації.

8. Нетрадиційні форми занять з біології.

9. Тиждень біології в школі.

10. Позакласна робота з біології.

11. Робота з обдарованими дітьми.

12. Біологія і здоров’я.

13. Екологія.

14. Новини науки.

15. Проблеми сучасної біології.

І інші за побажанням вчителя.

Загальні вимоги до кабінету біології. У навчальному кабінеті повинна знаходитися наступна законодавча та нормативна документація:

•Закон України «Про освіту»;

• Типове положення про загальноосвітню установу (при необхідності - Типове положення про установу відповідного типу);

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: