Сторінка
3
Схематично структуру діяльності первинного колективу на першій стадії можна подати так (рис. 3.6).
Класному керівникові в роботі з колективом, який знаходиться на першій стадії розвитку, доводиться розв'язувати низку педагогічних завдань. Простежимо логіку дій педагога на цій стадії в контексті певних ситуацій.
Схематична структура діяльності первинного колективу на другій стадії має такий вигляд (рис. 3.7).
На другій стадії розвитку колективу починає діяти принцип паралельної дії: педагог впливає на вихованців через актив і одночасно тактовно і ненав'язливо здійснює безпосередній вплив. Це дієвий, але водночас і доволі тонкий інструмент формування колективу і забезпечення належних умов для життєдіяльності кожного його члена.
Структура діяльності колективу на 3-й стадії вкладається в таку схему (рис. 3.8).
Всі питання життєдіяльності колективу на цій стадії розглядаються на загальних зборах. Педагог-вихователь набуває статусу рядового члена колективу з правом одного голосу. У нього є одна перевага: знання і практичний досвід, який вихованці можуть використовувати в консультативному плані.
Повернувшись до тих завдань, які треба було виконати з колективом на першій стадії розвитку - організація належної дисципліни, прибирання класу, робота на пришкільній ділянці тощо, на третій стадії ці питання розв'язуються рішеннями загальних зборів. Для виконання певних короткотермінових
завдань загальними зборами можуть бути призначені керівники (старости, бригадири, ланкові та ін.). Вихователь на цій стадії не повинен виконувати роль наглядача, контролера. Найбільш зручна для нього позиція - брати активну участь у конкретних справах разом з учнями, показуючи їм приклад.
Особливості розвитку дитячого колективу
Дуже часто ми чуємо, що колектив є кращим вихователем людини. Це правильно, але за умови, якщо колектив є по-справжньому дружним і згуртованим. Навіть дуже хороший організатор не зможе тривалий час один нести тяжкий тягар керівника, якщо у нього не буде твердою і надійної опори під назвою колектив. Ось чому понад завданням організатора є формування та згуртування колективу. Що значить "формувати"? Це означає створювати, ліпити, надавати будь-чому нову форму.
Слово "згуртувати" означає щільно з'єднати, домогтися єдності.
Організатор повинен бути диригентом, керувати процесом становлення колективу, його формуванням. Він не може змусити дружити хлопців, але допомогти кожному розкритися, показати свої кращі сторони, які можуть привернути до нього однолітків, - це йому під силу. Формування і згуртування колективу - це як сходження до вершини. Одному туди ніяк не добратися. Тільки спільно можна штурмувати пік, іменований "колектив". Біля самого підніжжя розташувалася станція, "Піщаний розсип". На відстані одного переходу - "М'яка глина". Приблизно на середині шляху до колективу - ступінь "Мерехтливий маяк". Далі дорога крутіше, і призводить вона до "червоного вітрила". Ще один ривок, правда, найскладніший, і вершина - "Палаючий факел".
"Піщаний розсип" - буває в колективі, що кожен як піщинка: і ніби все разом, і в той же час кожен окремо. Немає того, щоб щось "зчіплювалось", єднало людей. Тут люди або ще мало знають один одного, або просто не наважуються і не бажають піти назустріч один одному. Немає спільних інтересів, спільних справ. Відсутність твердого, авторитетного центру призводить до пухкості, "розсипчастості" групи.
Група ця існує формально, не приносячи радості і задоволення всім, хто в неї входить.
"М'яка глина". У групі, що знаходиться на цьому ступені, помітні перші зусилля по згуртуванню колективу, хоча вони і боязкі.
"Мерехтливий маяк" - колектив що формується, стурбований, щоб кожен ішов вірним шляхом. У такій групі переважає бажання працювати спільно, допомагати один одному, бувати разом. Група помітно відрізняється серед інших груп своєю індивідуальністю, але іноді не завжди вистачає сил підкоритися колективним вимогам у деяких членів групи.
"Червоний парус" - дружня участь і зацікавленість справами один одного поєднуються з принциповістю і взаємною вимогливістю. Командний склад парусника - знаючі і надійні організатори, авторитетні товариші. До них йдуть за порадою, звертаються за допомогою, і вони безкорисливо надають її.
"Палаючий факел" - це живе полум'я, горючим матеріалом якого є тісна дружба, єдина воля, відмінне взаєморозуміння, ділове співробітництво, відповідальність кожного не тільки за себе, а й за весь колектив.
Справжній колектив той, де безкорисливо приходять на допомогу, роблять все, щоб принести користь людям, висвітлюючи подібно легендарному Данко, жаром свого серця дорогу іншим.
А.С. Макаренко виділив 4 стадії розвитку колективу за характером пропонованих педагогом вимог і позицій педагога.
1. Перша стадія характеризується тим, що педагог організовує життя і діяльність групи, об'єднуючи цілі і сенс діяльності і пред'являючи прямі, ясні, рішучі вимоги. Переважають розвиваються особистісні відносини, вони ще дуже рухливі, нерідко конфліктні. Відносини з іншими колективами складаються тільки в системі особистісних відносин членів різних колективів. Закінчується перший етап формуванням активу. Суб'єкт виховання - вихователь.
2. Друга стадія - вимога педагога підтримуються активом, це найбільш свідома частина групи пред'являє їх до товаришів, вимога вихователя стають опосередкованими. Актив стає опорою педагога і авторитетом для інших членів колективу. Педагог сприяє зміцненню позиції активу і розширенню його складу, залучаючи всіх дітей у спільну діяльність. Суб'єкт виховання - актив.
3. Третя стадія - велика частина членів групи висуває вимоги до товаришів і собі і допомагає педагогам коригувати розвиток кожного. Вимоги пред'являє колектив у формі громадської думки. Громадська колективна думка являє собою сукупне оціночне судження, що виражає ставлення колективу до різних подій і явищ в житті суспільства і даного колективу. Суб'єкт виховання - колектив.
4. Четверта стадія - педагог підтримує самоврядування й інтерес до інших колективам. Відбувається спонукання всіх членів колективу до самовиховання, створюються умови для розвитку творчої індивідуальності кожного члена колективу. Кожен вихованець сам пред'являє до себе певні вимоги.
А.С. Макаренко вважав, що рух вперед - закон життя дитячого колективу, зупинка - смерть. Динаміка формування колективу узагальнено може бути визначена за сукупністю наступних ознак: загальні соціально-значимі цілі, спільна організована діяльність, відносини відповідальної залежності, можливість відокремлення особистості в групі. Показовим є в залежності від рівня розвитку поведінки групи в стресовій ситуації.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика організації навчання учнів на уроках технічної праці на матеріалі вивчення теми «Екскурсії на підприємство»
Розвиток творчих здібностей молодших школярів шляхом використання української народної казки на уроках читання
Управління освітою та фінансування освіти
Монологічне мовлення у процесі комунікації
Емпіричне дослідження морального розвитку молодших школярів