Сторінка
3
Концепцією амортизаційної політики передбачено, що за суб’єктами господарської діяльності повинно бути закріплено право на використання коштів амортизаційного фонду, але не передбачено відповідальності за нецільове використання коштів цього фонду, а це може призвести до тінізації цих коштів і, як наслідок, – до ухилення від оподаткування податком на прибуток.
Тому для вирішення даного питання пропонуємо:
– у разі застосування податкового методу нарахування амортизації запровадити методику контролю з боку державних податкових органів за цільовим використанням коштів амортизаційного фонду;
– дозволити торговельним підприємствам зменшення оподатковуваного прибутку на частину амортизаційних відрахувань, розрахованих бухгалтерським методом, для недопущення зростання собівартості низьколіквідних товарів, реалізація яких проводиться з використанням системи знижок, що зупинить зниження прибутковості роботи підприємства при проведенні таких операцій;
– запровадити у разі нецільового використання коштів амортизаційного фонду, розрахованих податковим методом, оподаткування їх за базовою ставкою податком на прибуток підприємств;
– розробити ряд законодавчих актів, що регулюватимуть, згідно з Концепцією амортизаційної політики, надання податкових знижок тим суб’єктам господарювання, що мають документальне підтвердження інвестиційного використання коштів амортизаційного фонду.
Література:
1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 „Основні засоби”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 травня 2000 р. за № 288/4509 – www.zakon.rada.gov.ua.
2. Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.1997 № 283/97-ВР – www.zakon.rada.gov.ua.
3. Бухгалтерський облік в Україні: Навч. посібник / За ред. Р.Л. Хом’яка. – 3-те вид., доп. і перероб. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка” (Інформаційно-видавничий центр „ІНТЕЛЕКТ+” Інституту післядипломної освіти), „Інтелект – Захід”, 2004. – 912 с.
4. Костюк Д. Еще раз о „налоговой” и „бухгалтерской” амортизации // Налоги и бухгалтерский учёт. – Золотая коллекция CD.
5. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 24.05.2002 № 349-ІV. – www.zakon.rada.gov.ua.
6. Лишиленко О.В. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Київ: Вид-во „Центр навчальної літератури”, 2003. – 628 с.
7. Концепція амортизаційної політики, схвалена Указом Президента України від 7 березня 2001 року № 169/2001. – www.zakon.rada.gov.ua;
8. Воробйов Ю.М. Формування власного фінансового капіталу підприємств // Фінанси України. – 2002. – № 6.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 „Витрати”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19 січня 2001 р. за № 27/4248 – www.zakon.rada.gov.ua.