Сторінка
4
1) глобальне раніше локального;
2) від простого до складного;
3) перенос (засвоєні знання і навички можуть бути використані в різних умовах).
Знання і навички композиції, отримані на заняттях зі спецкомпозиції, рисунка і живописові студенти використовують на фахових заняттях.
«Потрібно пам'ятати, що композиційним прийомам можна навчитися . постійні вправи в композиційному мистецтві зрештою формують і розвивають композиційні навички».
Студент-дизайнер повинен розуміти, наскільки важливим є знання законів композиції, тому викладачеві необхідно постійно на конкретних прикладах мотивувати значимість одержання цих знань і розвиток умінь і навичок.
Результати та їх обговорення
Метою навчального процесу на факультеті дизайну є навчання і формування висококваліфікованого фахівця в сфері дизайну. Зокрема, цьому допомагає вузькоспеціальна дисципліна «Спецкомпозиція», що є індивідуальною для кожної конкретної спеціалізації. Завдання викладачів кафедри рисунка та живопису – дати знання і прищепити навички й уміння студентам не тільки з дисциплін «Рисунок» і «Живопис», але і прищепити знання законів композиції з урахуванням обраної студентом спеціалізації. Як показує досвід, не кожен студент, навіть досконало знаючи теорію, може правильно застосувати її на практиці, тому що йому може не вистачати досвіду і практичних навичок.
Студент, що одержав знання з лекційного курсу і розвив навички й уміння використання цих знань на практиці, здатний грамотно підійти до рішення будь-якого проекту. Постійні вправи з активізацією умінь і навичок в області законів композиції на практичних заняттях, синхронізація програм з рисунка та живопису з програмами з основних дисциплін спеціальності показали, наскільки краще засвоюється матеріал студентами і наскільки виростає їхній професійний рівень, розвивається творчий потенціал, що надалі показує високі результати в роботі.
Систематизовані навички дають кращий результат при вихованні майбутніх спеціалістів. Це зазначають викладачі, яким доводиться керувати курсовими і дипломними проектами.
Робота на практичних заняттях зі студентами показала, що студенти, якими засвоєні знання законів композиції, а також розвинуті художній смак, здатні чітко й естетично грамотно виразити свою ідею, задум, що надалі веде до професійного результату при роботі над дипломним проектом.
Розуміння особливостей і трансформації в композиції, а також розуміння її впливу на зміни в галузі дизайну формує фахівців вищого класу. Щоб розуміти сучасні трансформації в композиції, необхідні також знання предмета в історичному аспекті. Безперервний розвиток технології теж вносить корективи при підході до вивчення композиційних законів. Але є основні принципи, що залишаються незмінними. Наприклад, закони перспективи, масштабність, ритм і так далі.
Необхідним є уважне спостереження за тим, як студент засвоює матеріал зі спецдисциплін, аналіз результатів навчання і внесення визначених коректив при необхідності.
Кінцевою метою навчального процесу зі спецдисциплін, є збагачення талановитих і старанних студентів професійними знаннями, допомога при становленні фахівців високого рівня. У час високих технологій необхідні дизайнери із сучасним мисленням, тому синхронізація і коректування завдань при вивченні спецдисциплін, дає можливість випускати фахівців, що необхідні на сьогоднішній день, що зможуть не тільки правильно застосовувати отримані знання на практиці, але і розвивати нові напрями дизайну.
Приклади занять з використанням принципу наочності
Тема: Вишивання шва "козлик".
Мета:
1) навчальна - ознайомити студентів з історією виникнення української народної вишивки, поглибити знання дітей про різновиди швів, розвивати конструктивні вміння побудови вишивки; шов "козлик";
2) розвиваюча - розвивати відчуття кольору, композиції, уяву, фантазію, зорово-рухову координацію;
3) виховна - виховувати повагу і любов до українських народних традицій і звичаїв, працелюбність і шану до чужої праці.
Обладнання: ілюстративний матеріал - таблиці з поетапним зображенням створення шва "козлик"; орнаменти - зразки однолітків, українські народні сорочки з вишитим орнаментом.
Художній матеріал - міліметровий папір, олівець, гумка, кольорові олівці чи фломастер.
Методи і прийоми роботи вчителя:
Бесіда, розповідь, коментар, спостереження, аналіз, наочність, активізація уваги, робота на класній дошці.
Види діяльності студентів на уроці:
Практична, комунікативна, оцінна, пізнавальна, творча.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
- Добрий день.
ІІ. Сьогодні у нас урок надзвичайний.
Але щоб дізнатися, яка сьогоднішня тема, вам потрібно відгадати ребус.
Правильно - це вишивати. І сьогоднішня наша тема звучить так: "Вишивання шва "козлик".
ІІІ. Подача нового матеріалу.
Вишивка - найпоширеніший вид народного декоративно-прикладного мистецтва, орнаментальне або сюжетне зображення на тканинах, шкірі, шерсті, виконане різними ручними або машинними швами. Дивовижне багатство художньо-емоційних рішень української народної вишивки зумовлене різнотипністю матеріалів, технік виконання орнаментів, композицій, колориту, які мають численні локальні особливості. Художнє обдарування українського народу, вершини його мистецького хисту в повну силу виявлені у вишитих творах. Немає меж розмаїттю їхніх художньо-виражальних засобів.
Для вишивання бажано користуватися нитками, що не линяють. Адже лише одна нитка після прання може зіпсувати всю річ. Вишивати можна на різних тканинах. Голку для вишивання підбираєм довгу і тонку, що легко проколює тканину, не залишаючи великих дірок. Щоб не пошкодити пучки пальців, треба користуватися наперстками.
Підведення підсумку уроку
Проведення уроку-проекту
Шоу „мода буде завжди”
Мета: Ознайомити студентів з основами моделювання, художнього оформлення одягу; з українським національним одягом і втіленням традицій українського національного костюма в моделюванні сучасного одягу; сприяти розвитку індивідуального стилю і свого гармонійного образу та інтересу до кравецького мистецтва.
Обладнання: журнали мод, комплект ілюстрацій українського вишитого одягу, картки по основам моделювання, плакати, рушники, „ хліб-сіль”, фонограми: пісні „Модниця”, „Чарівниця-українка”, „Моя Марусинка” і український танок, використання матеріалів „Сезонів Моди в Україні”.
Хід: українка з „хлібом-сіллю” і українка зі скрипкою запрошують гостей.
День добрий Вам, люди добрі
Щиро просимо до господи.
Хлібом-сіллю Вас вітаємо
І здоров’я Вам бажаємо.
Під веселий рідний спів,
Посилаємо вам уклін.
Всі вклоняються, звучить українська народна пісня „Їхав козак за Дунай”, яку виконує учениця на скрипочці.
Вчитель: з давніх-давен людина не обходиться без одягу. Дуже часто, розповідаючи про когось із друзів або знайомих, ми так чи інакше даємо оцінку і їхній манері вдягатися. Такі штрихи нерідко допомагають зробити повніше портрет людини, що про неї йде мова. Одяг багато важить у характеристиці людини. Немає жодної людини поза модою – або сьогоденної, або вчорашньої, або авангардної, тобто ти чи сучасний, чи старомодний, чи опереджаєш час. А як турбуються молоді люди про своє вбрання, йдучи на побачення або зустріч з друзями і це зовсім не ознака легковажності або марнолюбства. Ні. Це – природно. Наш костюм – складова вихованості й доброзичливості. Сьогодні ми будемо говорити про мову і її закони.