Сторінка
2
Інтерактивні методи на уроках української мови
Робота в малих групах — дає змогу учням набути навичок, необхідних для спілкування та співпраці. Вона стимулює роботу в команді. Ідеї, вироблені в групі, допомагають учасникам бути корисним одне одному. Висловлювання думок допомагає їм відчути особисті можливості та зміцнити їх.
Робота в парах — одна з форм роботи в малих групах. Кожна пара обмінюється своїми ідеями та аргументами з усім класом, що допомагає провести дискусію.
Ці форми роботи дуже ефективні на уроках української мови, особливо у 5-6 класах. Хчні із задоволенням перевіряють знання правил одне в одного. Крім того, у них з’являється живий дух суперництва, тому кожна група прагне виконати завдання краще. У групах діти спроможні раціонально розподіляти навантаження, щоб найслабші теж брали посильну участь й оволоділи матеріалом, що вивчається.
Розв’язання проблем — метод, за допомогою якого можна вирішувати більшість дилем. Він складається з кількох етапів:
аналіз проблеми;
пошук розв’язання проблеми;
вибір розв’язання.
Симуляційні ігри (симуляції) — це створення вчителем ситуації, під час яких учні копіюють у спрощеному вигляді процеси, які відбуваються в справжньому суспільному, економічному чи політичному житті. Під час симуляції не йдеться про демонстрування акторських здібностей, а лише про вміле і за можливості безособове відтворення даного процесу.
У цій формі доречно те, що не треба демонструвати акторські здібності Насамперед важливе розуміння політичної, економічної, загальнолюдської ситуації, у якій опинився герой. Так, наприклад, у творах XIX, початку і середини XX століття, що є далекою історією для сьогоднішніх учнів, це є дуже важливим. І їхній життєвий досвід, історичні знання допомагають увійти у цю ситуацію, спробувати об’єктивно оцінити дії учасників конфлікту.
Вироби особисту позицію — це метод, який корисний під час проведення в класі дискусії стосовно суперечливої теми. Як проблеми слід використовувати дві протилежні думки, які не мають правильної відповіді.
Прес-метод слід використовувати тоді, коли виникають суперечливі питання та під час проведення вправ, у яких треба посісти визначену позицію з обговорюваної теми.
Розігрування ситуації за ролями (програвання сценки) — мета такого методу — визначити ставлення до конкретної ситуації або проблеми, набути досвіду шляхом гри.
Аналіз ситуації — одна з форм робота на уроках. Для розгляду певної ситуації (випадку з життя) необхідно звертати увагу на основні моменти:
факти;
проблеми;
аргументи;
рішення.
Дискусія — дає чудову нагоду виявити різні позиції з певної проблеми або з приводу суперечливого питання. Для того, щоб дискусія була відвертою, необхідно створити атмосферу довіри та взаємоповаги. Тому в класі бажано виробити правила культури ведення диекусії.
«Коло ідей» — цей метод залучає всіх учнів до дискусії. Він добре спрацьовує, коли ставлять запитання або виступають доповідачі від малих груп.
«Акваріум» — цей метод передбачає розподіл учнів на чотири групи й пропонує прочитання тексту підручника. Він пояснює, що ці норми будуть потрібні під час виконання наступного завдання. Потім одна з груп сідає в центрі класу. Це необхідно, щоб відокремити діючу групу від слухачів певною відстанню Ця група отримує листа із ситуацією і завдання.
Активне спухання (10-20 хвилин). Об’єднати учнів у пари. Запропонувати першим номерам розповісі другим якусь інформацію за вивченим матеріале» Другі номери намагаються слухати, демонструючи і мімікою, вигуками, жестами. Далі учні міняються ролями. Другі номери розповідають, а перші — слухають.
«Градусник» (10-15 хвилин). Кожен учень має визн чити свій емоційний стан у градусах. Не вище +12 і і нижче —12. «Температуру» кожного учитель фіксує і градуснику. Знаючи емоційний стан класу, учитель ві повідно вибирає ту чи іншу інтерактивну технологію
Спільна угода (10—45 хвилин). Кожна група продум> які правила можна запропонувати іншим, щоб роб та була завжди ефективною. Кожна група називає і 2-3 правила. Учитель записує їх на дошці, обговорі з усім класом. Він пояснює, що зараз клас намагаєть виробити «Спільну угоду» — набір правил доведін: в групах. Записати ці правила і вивісити у класі. Наді необхідно виконувати цю угоду.
Знайомство (10—15 хвилин)
Варіант 1. Ім’я та характер
Кожен називає своє ім’я та рису характеру. Рухати по колу, не пропускаючи нікого, в тому числі й себе. Дякуйте кожному.
Варіант 2. Іграшка
Кожен називає своє ім’я та улюблену іграшку, я була у дитинстві. На невеличких, заздалегідь роздан аркушах паперу малюють і підписують свою «візитк Візитки можуть бути вивішені на дошці.
Варіант 3. Інтерв’ю
Об’єднати учнів у пари. Протягом 3 хвилин треба розпитати свого сусіда про друзів, захоплення. Далі розказати те, про що дізнався, іншим.
«Зіпсований телефон» (10-20 хвилин). Підготувати аркуші з текстом для кожної групи. Учні у групі по черзі виконують завдання, загорнувши свій запис так, щоб наступний учасник групи не зміг його прочитати. Останній учасник розгортає аркуш і читає відповіді.
Бажано провести рефлексію:
Який висновок можна зробити після цієї вправи?
Що може статися після подачі неправильної інформації?
Як цьому можна запобігти?
«Мікрофон» (3—10 хвилин). Поставити запитання класові. Запропонуйте певний предмет (ручку, олівець), що виконуватиме роль уявного мікрофона. Учні передаватимуть його одне одному, по черзі беручи слово. Наприкінці обговорення слово може взяти учитель. цей метод дає змогу кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку. Цей метод дає змогу кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку.
«Мозковий штурм». Чітко сформулювати проблемне питання. Запропонувати всім висловити ідеї, коментарі, пов’язані з цією проблемою. Записати всі пропозиції на аркуші паперу. Наприкінці обговорити й оцінити запропоновані ідеї.
Керована лекція (25-30 хвилин). Лекція повинна мати логічно завершені частини. Учитель викладає матеріал вступної частини лекції. Учні виділяють головне, не записуючи в зошит. Під час викладання основної частини можна використовувати технічні засоби навчання, наочні посібники. Учням пропонується записати основні положення лекції. Після викладення матеріалу заключної частини учитель може перевірити засвоєння матеріалу за допомогою тестів, фронтальної бесіди.
Судове слухання (25—40 хвилин). На урок можна підготувати картки з текстами чи завданнями. Оберіть ситуацію (судову справу). Підготувати необхідну інформацію на картках. Підготувати план проведення судового слухання. Його регламент записати на дошці. Поділити клас на три групи: судді, обвинувачі, обвинувачувані. Кожен суддя сідає поруч з обвинувачем та обвинуваченим. У кожній групі проходить судове слухання. Після завершення слухань судці оголошують свої рішення.
Займи позицію (до 15 хвилин). На дошці плакати «за», «проти», «це складне питання». Запропонувати учням висловити власну позицію щодо матеріалу уроку. Вибрати декількох учасників і попросити їх обгрунтувати свою позицію.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розробка мультимедійного навчального комплексу з дисципліни "Теорія кольору"
Види учіння та особливості мотивації учбової діяльності
Теоретичні основи впровадження рейтингової системи педагогічного контролю у процес професійної підготовки майбутніх фахівців з фізичного виховання
Формування особистості в колективі за творчою спадщиною А.С.Макаренка
Система вищої освіти у Фінляндії