Сторінка
19
Самостійна робота учнів має певну структуру. Вона включає три етапи: підготовчий (орієнтувальний), виконавчий і перевірний.
Нами проаналізовано питання організації самостійної роботи в масовому педагогічному досвіді роботи вчителів початкових класів, можливості завдань підручника для організації різних видів самостійної роботи, узагальнено результати спостереження уроків, матеріали анкетного опитування учителів початкових класів. Результати аналізу показали, що у методиці організації самостійної роботи відбулися певні зміни (розширення видів самостійних завдань, зростання завдань, які сприяють розвитку пізнавальної активності).
На основі аналізу психолого-педагогічної літератури виділено дидактичні умови організації самостійної роботи на уроках у початкових класах: різноманітність змісту та характеру навчальних завдань, диференціація навчальних завдань, організація контролю і самоконтролю навчальної діяльності.
Гіпотезу нашого дослідження ми перевірили в процесі педагогічного експерименту, який проводився на матеріалах навчальних предметів з української мови та математики у 2-их класах загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 24 м.Тернополя. Нами розроблено систему завдань з окремих тем у відповідності до виділених нами дидактичних умов.
Аналіз результатів контрольних зрізів знань, умінь і навичок з української мови та математики показав, що учні експериментальних класів краще справилися із завданнями, ніж учні контрольних класів. Зокрема, з математики в експериментальному класі учнів із високим рівнем навчальних досягнень на 13% більше, ніж у контрольному класі, а з достатнім рівнем – на 9% більше.
Таким чином, результати експериментального дослідження підтвердили правильність нашої гіпотези про ефективний вплив виділених дидактичних умов на зростання рівня навчальних досягнень учнів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Педагогічна творчість як умова формування інтересу у школярів до іноземної мови
Завдання щодо вдосконалення вищої освіти в Україні у контексті вимог Болонського процесу
Ефективність використання сучасних освітніх технологій в практичній роботі вчителя
Навчання техніки читання
Педагогічні засади вчення С.Ф. Русової