Сторінка
2
З 1 вересня 2000 року відповідно до наказу Державної податкової адміністрації України від 28.04.2000 р. № 226 „Про створення інспекцій по роботі з великими платниками податків” [9] почала свою діяльність Державна податкова інспекція у м. Запоріжжі з функціями безпосереднього обслуговування і контролю по роботі з великими платниками податків. Відповідно до наказу ДПА України від 27.11.2001 року № 474 „Про затвердження типової організаційної структури спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків” [8] створено Спеціалізовану державну податкову інспекцію (далі – СДПІ) по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі, яка є правонаступником ДПІ у м. Запоріжжі з функціями безпосереднього обслуговування та контролю за великими платниками податків.
Місто Запоріжжя є великим виробником електроенергії, високоякісної сталі, феросплавів, кольорових металів, абразивної та кабельної продукції, силових трансформаторів, різноманітного обладнання та машин, а також легкових автомобілів.
Металургійний комплекс міста представлений: ВАТ „Запоріжсталь”, „Дніпроспецсталь”, „Запорізький завод феросплавів”, „Запоріжкокс”, „Запорізький алюмінієвий комбінат”. Машинобудування міста характеризується високотехнологічним виробництвом і зорієнто-вано взагалі на випуск авіадвигунів – ВАТ „Мотор-Січ”, легкових автомобілів – ВАТ „АвтоЗАЗДЕУ” та силових трансформаторів. Галузеву структуру промислового вироб-ництва міста подано на рис. 4.
Рис. 4. Галузева структура промислового виробництва міста Запоріжжя
Галузева структура промислового виробництва міста має такий вигляд:
– електроенергетика – 4,9 %;
– металургія – 72,8 % (у т. ч. чорна металургія – 58,9 %; кольорова металургія – 13,9 %);
– машинобудування – 14,7 %;
– харчова промисловість – 5,0 %;
– хімічна та нафтохімічна – 0,8 %;
– будівних матеріалів – 0,3 %;
– легка промисловість – 0,2 %;
– інші галузі – 0,3 %.
На обслуговування в новостворену інспекцію 1 вересня 2000 року перейшло 142 підпри-ємства, установи та організації: 60 підприємств виробничої та 82 підприємства невиробничої сфер. Це бюджетоформуючі підприємства, оскільки сума податкових надходжень цих підприємств становить 60 % від загальних податкових надходжень у регіоні.
Станом на 01.01.2006 року на обліку в СДПІ 195 платників податків, на 01.07.2006 року кількість платників на обліку у СДПІ складає 194 підприємства. У загальній кількості підприємств 52 структурні підрозділи.
Динаміку зміни кількості великих платників податків міста Запоріжжя з часу створення спеціалізованої інспекції подано на рис. 5.
Рис. 5. Динаміка зміни кількості ВПП
Стратегічною ціллю роботи податкової інспекції є стимулювання платників податків у дотриманні ними фінансових зобов’язань і добровільної сплати податків у бюджет.
Сьогодні, аналізуючи роботу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі, потрібно зазначити, що це спеціалізований територіальний орган державної податкової служби України, створений відповідно до Положення про державну податкову службу України з метою підвищення рівня обслуговування найбільших бюджетоутворюючих підприємств за рахунок налагодження партнерських відносин, галузевої спеціалізації внутрішньої організаційної структури, орієнтації на клієнта та концентрації контролюючих зусиль, включає в себе всі процеси податкового обслуговування та контролю за великими платниками податків, починаючи з надання консультацій під час складання клієнтом податкової звітності та закінчуючи проведенням податкового аудиту в разі виявлення податкових ризиків. Окремо потрібно зазначити, що вперше вводиться таке поняття, як податкові послуги – це різновид державних послуг, що надаються фізичним та юридичним особам органами державної податкової служби України, виключно, на безоплатній основі. Вони є результатом удосконалення фінансових правовідносин між державою і платниками податків, і передбачають надання всебічної допомоги клієнту в правильному нарахуванні та сплаті податків, а також у своєчасному виявленні помилок у веденні бухгалтерського, фінансового та податкового обліку, які можуть негативно вплинути на результати його діяльності.
СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі протягом 2001–2005 років забезпечує повноту сплати нарахованих поточних зобов’язань до державного та місцевого бюджетів. Аналізуючи надходження з початку 2006 року протягом першого півріччя, спеціалізованою інспекцією зібрано коштів до державного бюджету 1118,4 млн грн, до місцевого – 192,5 млн грн (рис. 6). Виконання плану-графіка надходжень по платежах державного бюджету становило 105,9%, помісячного розпису доходів місцевого бюджету – 100,2%.
Рис. 6. Динаміка виконання державного бюджету за 6 місяців 2005–2006 р.
Завдання щодо надходжень до державного бюджету у червні виконано на 100 %, до місцевого бюджету – на 100,3 %. Самостійно нараховані податкові зобов’язання підприємствами сплачено своєчасно і в повному обсязі. З початку року до державного бюджету надійшло 3 675,8млн грн, порівняно з відповідним періодом 2005 року фактичні надходження збільшено на 293,5 млн грн.
У розрізі податків забезпечено значне зростання надходжень до державного бюджету порівняно з відповідним періодом минулого року по податку на прибуток ( на 14,5 %), по податку на додану вартість (збір) (на 31,5 %), по акцизному збору в 2,4 раза).
Рис. 7. Динаміка надходжень до державного бюджету в розрізі податків
Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження місцевого бюджету збільшено на 32,8 млн грн, або на 20 %, у т. ч. по податку з доходів фізичних осіб (на 21,5 %), по збору з власників транспортних засобів (на 48,1 %), по податку на прибуток (на 0,5 млн грн, або на 37,2 %), по збору за забруднення навколишнього природного середовища (на 2,4 млн грн, або на 79,1 %).
Рис. 8. Динаміка надходжень до місцевого бюджету в розрізі податків
Питома вага добровільної сплати у загальній сумі надходжень до зведеного бюджету по СДПІ перевищує обласний показник і дорівнює 98,7 %. За відповідний період 2005 року цей показник становить 98 %.
Основний бюджетоутворюючий податок – це податок на прибуток. Аналіз надходжень податку на прибуток показує позитивну динаміку протягом 2001 – 2005 років (рис. 9).
Рис. 9. Динаміка надходжень податку на прибуток до державного бюджету