Сторінка
4
Працюючи над формуванням графічних дій, учитель весь час залучає дітей до спостережень, навчає робити посильні висновки й користуватися ними. Зокрема, наголошує, що тим дітям легко писати, котрі сидять правильно і зошит лежить на парті похило (вліво) так, щоб те, що вони пишуть було проти середини грудей.
Такі прийоми допомагають дітям усвідомити правила: писати треба завжди з нахилом, легко, чітко, плавно, акуратно, не тиснути на ручку, слова розташовувати на однаковій відстані одне від одного.
Обов’язковим до кожного уроку письма має бути продумана система обладнання: ручка і зошити; кольорові олівці, плакати – "сиди правильно під час письма", таблиця великих і малих писаних букв, зразки найскладніших поєднань, зразки букв, розкладених на елементи.
У зошитах для письма дотримана послідовність і систематичність у розташуванні матеріалу, ускладненість у розташуванні матеріалу, ускладненість від одного етапу до іншого. Вправи підготовчого періоду розташовані від простих до складних вони не тільки ознайомлюють дітей зошитом, його сіткою, письмом різних ліній, а й навчають правильної термінології елементів букв, поєднання елементів, користування ручкою і олівцем
Вимоги до написання букви
Під час написання букв у букварний і після букварний період особлива увага має приділятися аналізу структури кожної букви, її складових елементів самими дітьми, оскільки зоровий образ визначає послідовність її накреслення. Перед тим, як написати букву, дитина має подумати, як вона буде її зображувати, в якій послідовності виконувати той чи інший рух руки, пальців. Через те, крім "аналітичного" образу кожної нової букви в колі, учні мають обов’язково "обвести" кожний елемент букви "в повітрі", коментуючи "мовчки", в якому порядку вони її "пишуть", спробувати свої сили у зображенні букви на дошці крейдою чи вологим пензликом.
Якість написання букв багато в чому залежить від того, як дитина орієнтуватиметься у завданні, наскільки вона вміло аналізує структуру, форму букви та зразка, знаходить у зошиті ті місця, де лінія букви різко змінює свій напрямок.
Порядок письма букви.
Можна орієнтовно помітити такий порядок письма букв.
1. Повторення засвоєних раніше букв з метою закріплення графічних навичок.
2. Зосередження уваги дітей на методі нової роботи.
3. Показ нової букви в цілому (друкованої і писаної, встановлення в їх графічному зображенні спільного і різного).
4. Членування на елементи. Зображення кожного елемента і пояснення способу і порядку накреслення елемента.
5. Вправляння у "написанні" (обведені в повітрі) кожного елемента букви.
6. Показ учителям способів поєднання цих елементів букви.
7. Повторний показ письма букви учителем з детальним коментарем і при уважному спостереженні та запам’ятовуванні порядку зображення учнями.
8. Тренування в обведені цілого образу букви дітьми (в повітрі, на дошці крейдою чи вологим пензликом). Пояснення дітьми письма букви в цілому.
9. Письмо букви, буквосполучень, складів.
10. Письмо слів і словосполучень.
11. Детальний аналіз написаного учнем і педагогом.
12. Підсумок виконаного.
З перших уроків букварного періоду передбачається формування у дітей шести років уміння списувати спочатку з дошки, пізніше з підручника писаного і друкованого текстів. Процес навчання списувати проходить поступово: спочатку букви, потім склади, слова. Особливу увагу звертає вчитель на списування по складах.
Коли в учнів виробиться уміння списувати писаний текст, учитель включає вправи на списування друкованого тексту.
У після букварному періоді рекомендується списування двоскладових і трискладових слів писаного і друкованого текстів без попереднього їх поділу на склади.
Необхідно пам’ятати, що в частини дітей шестирічного віку ще не сформоване правильне сприймання форм букв, а тому вони зображують їх на площині зошита "дзеркально". Для них на кожному занятті, крім спільної роботи з класом, мають пропонувати індивідуальні завдання. Допомагатимуть тут вправляння таих дітей у зображенні букв, їх елементів, складів пензликом чи крейдою на дошці, зображення дитиною спіралевидних кілець і розташування на них значної кількості крапок, відбитих ритмічними рухами правої і лівої руки.
Застерігаємо педагогів і від категоричних вимог дітей, в яких успадкована особливість виконання різноманітних дій лівою рукою. Якщо дитині під час письма важко дається переключення з лівої руки на правву, слід дозволити їй писати лівою рукою.
Міцному засвоєнню графічних знань сприятиме систематичне повторення вивченого. Разом з цим учитель може використати кращі, на його думку, форми закріплення, повторення вивченого, ніж ті, що даються в розробках. Варто пам’ятати, що кожний незаповнений рядок можна використати для повторення різноманітними формами диктантів та ігрових завдань.
У зошитах чітко визначено кількість матеріалу на одни урок чи заняття. Автори свідомо дещо збільшили його, для першого півріччя, виходячи з того, що в добукварний період і першій частині букварного періоду вчителі можуть поводити не уроки, а хвилини письма не тільки на спеціально відведених для цього уроках 35 хв шестирічні діти писати не зможуть, бо навіть 7-8 хв безперервного письма їх стомлює.
Тому, залежно від класу, його підготовленості, досвіду вчителя, цей матеріал варто розподілити і на уроки читання. Так само і на уроках письма можна відвести кілька хвилин для читання.
У другому півріччі навчального року опрацьовуються також відомі дітям різноманітні види роботи і вводяться нові – списування з дошки друкованого тексту, письмо з коментуванням, зорові і слухові диктанти.
Особлива увага приділяється повторенню. Кожен незаповнений рядок використовується для повторення вивчених букв, складів, невеличких слів. Дітям варто вже з ІІІ четверті раз у тиждень писати у звичайних зошитах для письма (дві вузькі рядкові лінії з рідкою похилою).
Звичайно, перед цим слід детально ознайомити шестирічних школярів із сіткою зошита, за яким вони працюватимуть, сказати про особливості його. "Перехідний" зошит, як правило, буде без міжрядкових ліній, а тому першими вправами треба пропонувати письмо складів, слів, елементи букв в яких під час письма не виходять за рядок.
Дані вправи ускладнюють завданнями, виконуючи які учні орієнтуються на визначення висоти, ширини букви, нахилу. Ще раз підкреслюємо, що в таких зошитах виконуються завдання лише на повторення, закріплення знань. Виконана робота з письмом, як і з інших навчальних предметів, оцінюється описово з детальним поясненням успіхів і особливо недоліків дитини та доброзичливою йому допомогою.
Учитель після виконаного учнями завдання обов’язково перевіряє зошити, ставить свій підпис та кілька зразків, як правильно виконувати завдання, в яких допущено помилки.
Через кожні 7-10 хв рекомендується проводити фізкультхвилинку тривалістю 1,5-2 хв чи хвилинки гумору, загадок і інше.