Сторінка
3
учні повинні знати:
• порядок змішування фарб з водою та одна з одною;
• отримувати похідні кольори з суміші кольорів;
• передавати форму і колір предметів і через них своє ставлення до об'єктів малювання;
• правильно будувати малюнок з урахуванням композиції, 5—6-ті класи: учні повинні вміти:
• передавати найголовніше, найхарактерніше в предметі, створюючи цілісний образ предмета;
• будувати композицію згідно з перспективами;
• підпорядковувати зображення предмета, композицію малюнка своєму ставленню до речі;
• за допомогою кольору і форми передавати найпростіші почуття до об'єктів;
• зображати птахів, тварин, людину і через них реалізувати в малюнку свої емоції, свої почуття;
• учні повинні знати про специфічну мову образотворчого мистецтва, розуміти поняття «колорит», «колоризм», «тон», «півтон», «живописність», «три види перспектив» тощо та користуватися ними під час аналізу творів.
Роботи учнів мають нести певні відчуття, відображати індивідуальне світобачення, бути цілісними.
На уроках образотворчого мистецтва малюнки виконують акварельними фарбами. Вчитель змочує аркуш паперу водою й таким чином прикріплює його до дошки, показує порядок виконання малюнка. Після закінчення аркуш легко зняти. Малюнок виконують протягом уроку. Він передбачає заповнення фарбами всієї площини. Малювання виконують на попередньо затонованих аркушах, не допускається виконання малюнка просто по тлі білого паперу, це збіднює відчуття учня, не розвиває уяви.
Крейду використовують тільки на уроках графіки в старшому класі. Методику образотворчого мистецтва зорієнтовано на такі види навчальної діяльності:
І. Тематичне творче малювання,
II. Малювання з натури.
Передбачено можливість для дітей змінювати освітлення натури, співвідношення тла і площини, вибір кольору тла і площини, на якій розташовано об'єкт. А якщо потрібно, то й вибір кольору і форми предмета. Головне вміння — підпорядковувати кольори і форму задуму вияву певних почуттів.
III. Малювання за уявою.
IV. Уроки графіки (старший клас). Малювання з натури, малювання за уявою.
V. Декоративно-прикладне малювання (старші класи).
VI. Уроки розуміння образотворчого мистецтва (старший клас). Складаються з бесіди і копіювання.
Приклад уроку.
Тема. Тематична композиція «Осінь».
Мета: вироблення вміння передати свої почуття за допомогою зорових образів, підпорядковувати колір і форму елементів композиції задуму, ідеї; розвиток творчої уяви, вдосконалення композиційних навичок. Учні шляхом запитань, відповідей мають з'ясувати, що ми вкладатимемо в поняття «осінь»: чи це радість чи сум, пора багатства.
Наприклад, більшість дітей робить висновок, що осінь — це старість природи, де трішки сумно, це як старість людини. Саме тому й пропонується кольорове вирішення малюнку. Небо фіолетове, коричнево-зелена земля. Між цими елементами виникає напруження, що спрямоване всередину, де стоятиме дерево. Дерево вибираємо старе, з покрученими гілками, але ще міцне. Дерево під тягярем неба вже не прагне рости у висоту, воно ніби перебуває під тиском неба і землі. Учні уточнюють кольори, вносять відтінки. В таких роботах вони мають зрозуміти, що таке колорит, уточнювати всі деталі роботи на прикладі роботи вчителя біля дошки. Учні самостійно починають працювати над малюнком, маючи змогу вирішувати його по-своєму. Але всі вони повинні за допомогою мотиву передати відчуття суму, тугу за минулим тощо. Роботу учні виконують протягом одного уроку. Подібним чином вирішується тема, де осінь — радісна пора, пора багатства і краси. Але все це в іншому співвідношенні барв і форм.
Тема уроку. Тематична композиція «Зима».
Учитель шляхом запитань і відповідей приводить дітей до висновку, що зима — це відмирання природи. Уточнює почуття, які викликає зима. Учні пропонують кольорове і композиційне вирішення: небо холодне, сіро-голубе, земля біла з голубими, сірими, світло-коричневими тінями. Між небом і землею не виникає ніякого напруження, відсутній рух, усе завмерло.
Дерево темне, гілки розпросталися в різні боки, воно теж завмерло. Хід мислення учнів учитель фіксує фарбами на зволоженому аркуші, прикріпленому до дошки. По закінченні обговорення учні приступають до роботи. Завдання перед учнями: передати відчуття суму, туги, смерті природи.
Сьогодення ставить перед нами проблему розвитку змісту і методів навчання й виховання, спрямоване на формування особистості, котра була б не лише інтелектуально, а й духовно розвинутою, духовно багатою, бо саме це визначає Людину в людині. Адже причиною теперішнього духовного стану були і є наші старі підходи до навчання й виховання.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Музичний керівник: нова формація
Інноваційні освітні проекти та управління їх здійсненням
Місце трудової підготовки школярів у системі народної освіти
Порядок комплектації та організації студентів спеціальних медичних груп на заняттях фізвиховання
Процес навчання математики з впровадженням елементів історизму