Сторінка
2
На уроках іноземної мови вчитель використовує різноманітні методи та прийоми:
вивчення віршів. Вірші складають основну частину при вивченні іноземної мови. Вони поділяються на:
пальчикові ігри, які широко використовуються у першому класі. Існує також багато віршів, які супроводжуються не лише рухом пальців, але й рук, ніг, тіла взагалі, в залежності від того, як вчитель вирішить працювати з дітьми;
лічилки, які використовуються в усіх ситуаціях, коли треба поділити дітей на групи, а також при вивченні тем «Тварини» та «Числа»;
діалоги у формі віршів, які використовуються під час хорового та індивідуального співу чи ігор;
вивчення скоромовок, в яких увага приділяється певних звукам іноземної мови, які дітям важко вимовляти;
вивчення пісень, які поділяються на пентатонічні пісні та пісні в унісон (перший та другий класи), пісні по колу та ролеві пісні (третій та четвертий класи). Також використовуються пісенні ігри та пісенні пальчикові ігри;
вивчення загадок, які надають чудову можливість зацікавити дітей. Вони полюбляють заховану в загадках мудрість та із задоволенням працюють в групах над відгадуванням. Працюючи разом з учнями над відгадуванням загадок, вчитель створює чудові умови для спілкування іноземною мовою;
вивчення прислів’їв та приказок, які найчастіше використовуються для опису природи, що допомагає дітям краще зрозуміти навколишній світ. В багатьох випадках різні мови мають схожі прислів’я та приказки, що також сприяє кращому розумінню і розвитку рідної мови;
використання ігор, які є першим кроком на шляху до вільного спілкування. Застосовуючи ігри, слід пам’ятати, що кожна гра має свій власний характер, своє місце на уроці, і діти також мають свої власні уподобання стосовно стилю і правил проведення гри;
використання жартів та кумедних ситуацій, які слід добре обміркувати заздалегідь. Кумедні історії, як базис навчання, сприяють формування гарного словникового запасу. Але, розповідаючи жарти чи кумедні історії, вчитель має добре володіти своїм тілом, голосом, бути гарним актором, драматургом та оповідачем.
Організація уроків іноземної мови у початкових класах вальдорфської школи має певні особливості. Один з найбільш ефективних прийомів на початку кожного уроку – це хорова рецитація всім класом вірша, який створює атмосферу спокою, урочистості. Найчастіше розповідаються вірші, присвячені духовному розвитку людини, любові та вдячності Богові, явищам природи чи порам року. Після хорової рецитації можна попросити окремих учнів чи групу повторити цей вірш. Рецитація вірша на початку уроку звичайно супроводжується відповідними рухами.
Після ритмічної частини уроку вводиться щось нове. Бажано, щоб цей новий матеріал був пов’язаний із тим, що вивчалось на попередньому уроці. Вчитель повинен намагатися допомогти дітям зрозуміти матеріал, застосовуючи ретельно продумані жести для створення яскравих образів та атмосфери. Також можна використовувати зорові опори, наприклад, предмети одягу чи предмети щоденного використання, – це зазвичай дозволяє уникнути пояснень рідною мовою.
Спочатку діти слухають пояснення вчителя, повторюють за ним і поступово захоплюються роботою. Вони всі більше пробуджуються через своє вимовляння та жести. І в процесі цієї діяльності, що постійно розширюється, значення змісту стає більш зрозумілим. Через кілька тижнів у дитині виникає почуття, що вона добре розуміє цей вірш і може сама розповісти його. Коли досягається цей етап, цей вірш слід убрати з набору віршів, які декламує клас.
Основна частина уроку присвячується в основному повторенню і практиці. На цьому етапі уроку важливо правильно оцінити та врахувати настрій класу в даний конкретний момент. Вчитель має успішно і методично правильно сполучити всі вірші, пісні, ігри з репертуару класу, які є доречними в даний момент навчального процесу. Кожний окремий урок – це унікальна послідовність віршів, пісень, діалогів, пальчикових ігор, загадок, які виконуються дітьми, а також короткі бесіди на теми погоди, родини, домашніх тварин.
Дуже важливим на уроках іноземної мови є чергування різних видів діяльності, які спрямовані на розслабленість та зосередженість. Вчитель має сам правильно обрати момент на уроці, коли треба змінити вид діяльності. Активність повинна чергуватися із спокоєм, і діти із задоволенням приймають участь у різноманітних формах діяльності, а наприкінці уроку здається, що весь клас відпочив, незважаючи на те, що насправді діти добре попрацювали.
Після того, як всі різноманітні види діяльності були використані у ході уроку, останні п’ять чи десять хвилин використовуються для того, щоб знову зосередити увагу дітей і знову зібрати увесь клас разом. Це можна зробити, якщо розповісти дітям невелику історію іноземною мовою. Зміст таких історій узгоджується з історіями, які розповідаються класним учителем на головному уроці. Це можуть бути казки, легенди, байки.
Отже, за перші три роки вивчення іноземної мови дитини оволодіває більшою частиною звуків іншої мови і відчуває впевненість по відношенні до іншомовних інтонацій.
Узагальнюючи вальдорфський досвід навчання іноземних мов, можна визначити можливості його використання в сучасних українських школах. Вальдорфська школа накопичили великий запас різних ігор, віршів, пісень, загадок, діалогів з різних тем, за допомогою яких діти практикують вимову, розширюють словниковий запас, несвідомо оволодівають граматичними конструкціями. Також корисним є врахування основ організації навчальної діяльності на уроці та особливостей чергування різних видів вправ. На уроках іноземної мови у вальдорфській школі використовуються різні види діяльності, які спрямовані на формування власної активності дітей та стану спокою.
Отже, у сучасних українських школах корисним є врахування і застосування методики початкового навчання іноземних мов, орієнтованої на розвиток усного мовлення дитини через її співпереживання та активну власну діяльність.
Таким чином процес вивчення іноземних мов у вальдорфській школі – це живий, художньо оформлений, яскравий навчальний процес, який спрямований на формування міцних граматичних та лінгвістичних здібностей. Процес викладання іноземних мов має додержуватися балансу між творчістю та систематичною роботою. Переважно усне вивчення іноземних мов у початковій вальдорфській школі повинно бути живим і цікавим, відповідати віку дітей та відбуватися систематично. Такий процес навчання створює природний та невимушений зв’язок дитини з іноземною мовою та одночасно формує певні якості та вміння дитини (вміння слухати, концентруватися, навички руху, спілкування, керівництва тощо), а також створює фундамент для оволодіння школярами іноземною мовою без примусу, поспіху та психологічних травм.
Подальшого дослідження потребують наступні напрямки: творчий розвиток молодших школярів на уроках іноземної мови у вальдорфській школі; використання різних видів творчих вправ на уроках іноземної мови; визначення шляхів використання вальдорфського досвіду навчання молодших школярів у сучасній українській школі.