Сторінка
17
Самостійне виконання малюнків-схем вимагає від учнів певних навичок. Тому доцільно, щоб розповідь учителя супроводжувалась, малюванням на дошці, щоб учні могли бачити зразок правильного виконання схематичного малюнка. Наприклад, у III класі, пояснюючи новий матеріал «Озера і болота», учитель може супроводжувати свою розповідь схематичним малюванням процесу перетворення озера в болото.
Великі можливості для організації самостійної роботи виникають під час закріплення і повторення матеріалу.
Якщо змістом самостійної роботи є тренувальні вправи, завдання треба ускладнювати поступово. Спочатку вчитель пояснює і показує на прикладах, як треба працювати, потім діти виконують кілька вправ під його безпосереднім керуванням. І тільки після цього вони самостійно працюють над аналогічними завданнями.
Розглянемо деякі вимоги щодо змісту тренувальних завдань для самостійної роботи. Насамперед у кожному класі в межах як усієї теми, так і окремого уроку завдання для самостійної роботи слід пропонувати в чіткій системі. Кожне наступне завдання повинне логічно пов'язуватись з попереднім матеріалом, бути спрямоване на досягнення мети даного уроку.
Складність змісту самостійних робіт підвищується в процесі опанування певного змісту навчальних завдань, а також під час оволодіння певними прийомами роботи (читання, тексту і його аналіз; усвідомлення правила і його застосування; розуміння певної математичної властивості і розв'язування прикладів на її основі та ін.). Форму і зміст самостійних тренувальних завдань слід урізноманітнювати так, щоб у сприйманні матеріалу брали участь різні види пам'яті — зорова, слухова, рухова. Необхідно уникати перевантаження якогось одного виду сприймання. (Ця вимога стосується не тільки організації самостійної роботи, а й усього процесу навчання).
Особливості самостійної роботи на уроках математики
На уроках математикина етапі закріплення матеріалу урізноманітнюються види завдань, ускладнюється відпрацювання окремих прийомів обчислення, зростають вимоги до їх застосування в процесі розв'язування рівнянь, задач тощо, посилюється темп роботи учнів. Тому важливо, щоб зміст і форма завдань на цьому етапі виключали формалізм у засвоєнні математичних знань. Як відомо, молодші школярі оволодівають обчислювальними навичками на основі знань елементів теорії. Наприклад, у І класі перед вивченням додавання і віднімання у межах 100 засвоюються чотири властивості цих дій: додавання числа до суми і віднімання числа від суми; додавання суми до числа і віднімання суми від числа; у II класі перед вивченням позатабличного множення діти ознайомлюються з властивістю множення суми на число, а перед вивченням позатабличного ділення— з правилом ділення суми на число і т. д.
Для того, щоб учні діяли свідомо, вміли обґрунтовувати послідовність своїх дій, не тільки при поясненні нового, а й при первинному закріпленні та наступному тренуванні обов'язково використовується відповідний теоретичний матеріал.
Якщо обчислювальний прийом тільки засвоюється, для закріплення послідовності дій корисно давати учням алгоритм розв'язання. Наприклад, коли другокласники опановують прийом віднімання двоцифрового числа від двоцифрового, перед виконанням прикладів з повним поясненням доцільно запропонувати дітям міркувати в такій послідовності:
1. Запиши зменшуване.
2. Заміни від'ємник сумою різних доданків.
3. Прочитай про себе знайдений вираз. (Від числа . відняти суму . і .).
4. Згадай правило віднімання суми від числа.
5. Подумай, який спосіб розв'язування тут найзручніший.
6. Обчисли приклад і зроби перевірку.
Наведемо види самостійних завдань у процесі розв'язування задач:
I. а) Прочитати уважно умову задачі та запитаний до неї. (І клас).
б) Прочитати умову задачі і відповісти на запитання, що означає число . (І клас).
в) Прочитати умову задачі. Зробити схему або короткий запис умови.
г) Частково самостійно розв'язати задачу. Задачу аналізують з учителем до з'ясування основного пункту в її розв'язуванні. Учні закінчують розв'язуваний самостійно.
д) Сформулювати запитання до кожної дії повного розв'язання. Виконати відповідні дії.
II. Завдання, пов'язані з перетворенням умови задачі:
а) зміна запитання задачі (щоб розв'язати задачу двома діями; щоб у запитанні було слово «більше на .», «менше в .», щоб розв'язати задачу спочатку додаванням, потім відніманням тощо);
б) складання обернених задач.
III. Завдання, пов'язані з доповненням умови задач:
а) вставляння пропущених даних;
б) постановка запитання;
в) перетворення сюжетного тексту в задачу.
IV. Складання задач за коротким записом, схемою (без чисел і з числами), самостійне складання.
а) Прочитайте задачу. Складіть за текстом рівняння з х.
б) Запишіть відповідь.
в) Придумайте подібну задачу з тими самими числами, але про . (І клас).
г) На набірному полотні зображені різні предмети (або малюнки).
Учням пропонують скласти задачу про будь-який предмет, а в зошит записати самостійно складену формулу розв'язання.
д) Яке запитання слід поставити до задачі, щоб замість двох дій її розв'язали б однією (або навпаки)?
є) Сформулюйте задачу так, щоб відповідь не змінилась, а задачу можна було розв'язати двома діями, є) Розв'яжіть задачу і подумайте, з якою задачею її можна плутати? Яку помилку тут можна допустити?
ж) Складіть і розв'яжіть задачі за формулами і порівняйте їх умови і запитання:
х = (24+12) + 25; х - (25—12) + 25.
На уроках математики в І—II класах діти спостерігають різноманітні факти про кількісну зміну результатів залежно від зміни компонентів дій. Тому в III класі учні вже можуть самостійно узагальнити знання, потрібні для сприймання нового матеріалу з теми «Зміна суми залежно від зміни одного з доданків (якщо другий постійний)».
Наприклад, у І класі перед вивченням додавання виду 27+8 підготовчою самостійною роботою можуть бути вправи на заміну двоцифрового числа сумою розрядних доданків, розв'язування прикладів різними способами з використанням властивості додавання суми до числа. У II класі перед вивченням ділення двоцифрового числа на двоцифрове підготовчими вправами можуть бути приклади на зв'язок множення і ділення, множення круглих чисел на одноцифрове число, табличне множення, множення двоцифрових чисел на одноцифрове, знаходження невідомого співмножника. Підготовчими вправами до вивчення в НІ класі теми «Множення багатоцифрових чисел на одноцифрове» (нулі всередині множеного) можуть бути такі самостійні завдання, написані на дошці:
1. Замінити множення додаванням і розв'язати приклади:
3*5 0*2 0*5 0*9
2. Розв'язати приклади:
0+6 0-+1
0+8 0-2+7
3. Порівняти вирази. Поставити потрібний знак: «<», «>», «=».
0+7 .0-7 0+6 .0+5 0+8 .0+8 0-4 . 0-5
У II класі можна запропонувати учням для самостійної роботи з використанням підручника такі теми: множення п'яти і ділення на п'ять; додавання суми до суми; прийом порозрядного додавання; розв'язування задач, у яких відомі сума і один з доданків, а треба порівняти доданки; міліметр. У III класі доступні для первинного самостійного ознайомлення такі теми: зміна різниці залежно від зміни зменшуваного, додавання й віднімання багатоцифрових чисел; множення багатоцифрового числа на одноцифрове; розв'язування задач на знаходження дробу від числа; знаходження однієї сторони прямокутника за даною площею і другою його стороною; додавання, віднімання і множення багатоцифрових складених іменованих чисел; перетворення чисел, виражених у мірах часу; множення і ділення на 10, 100, 1000, множення чисел, які закінчуються нулями. Наприклад, тему додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона третьокласники легко засвоюють самостійно, оскільки алгоритм додавання і віднімання великих чисел їм уже відомий.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток освіти і шкільництва на Слобожанщині у другій половині XIX ст.-на початку XX ст
Прогресивна педагогіка в Росії на початку XX ст.
Особливості гендерного виховання дітей дошкільного віку
Педагогічна роль оцінки на сучасному етапі
Особливості консультування батьків підлітків з питань профілактики педагогічної занедбаності