Сторінка
8
а ) визначення місця дидактичних ігор та ігрових ситуацій у системі інших видів діяльності на уроці ;
б ) доцільність цілеспрямованого й систематичного використання їх на різних етапах уроку ;
в ) розробка методики проведення дидактичних ігор з урахуванням дидактичної мети уроку та рівня підготовки учнів ;
д ) передбачення способів стимулювання учнів, заохочення в процесі гри тих, хто найбільше відзначився, а також для підбадьорення відстаючих .
Говорячи про проблеми творчих здібностей дітей, нам би хотілося підкреслити, що їх ефективний розвиток можливий лише при спільних зусиллях як з боку педагогів, так і з боку родини. На жаль, педагоги скаржаться на відсутність належної підтримки з боку батьків, тим більше, якщо це стосується педагогіки творчості. Тому доцільно проводити спеціальні бесіди та лекції для батьків, на яких би розповідалося про те, чому так важливо розвивати творчі здібності з дитинства, які умови необхідно створювати в сім'ї для їх успішного розвитку, які прийоми та ігри можна використовувати для розвитку творчих здібностей в сім'ї, а також батькам рекомендувалася б спеціальна література з цієї проблеми.
Отже, ми вважаємо, що запропоновані вище заходи сприятимуть більш ефективному розвитку творчих здібностей у молодшому шкільному віці.
Висновки до 2 розділу
У процесі дослідження нами виявлено найефективніші умови розвитку творчі здібності молодших школярів під час уроків читання. З виконаної роботи можна зробити такі висновки:
1) У нашому формуючому експерименті ми використовували такі величезні кошти розвитку творчі здібності, як творчі завдання під час уроків читання, творчі перекази, вправи, створені задля розвиток літературної творчості школярів (створення газет, журналів, альманахів, написання віршів, ведення особистих щоденників).
2) Однією з важливих способів розвитку творчі здібності у початковій школі є включення молодших школярів в спільну діяльність в час. Участь школярів у творчій діяльності на позакласних заходах найяскравіше демонструють рівень інтересу до виконання творчих завдань. У нашому експерименті цей спосіб ми реалізували черезсочинительскую діяльність дітей (твір загадок, віршів).
3) Аналіз результатів другогоконстатирующего експерименту в контрольному і експериментальному класі показав, що розвитку творчі здібності молодших школярів в контрольному класі, де яка формує експеримент не проводився, залишився незмінним. У учнів експериментального класу загалом рівень розвитку творчі здібності значно вища, ніж в учнів контрольного класу. Дані другогоконстатирующего експерименту свідчать, що у рівні творчі здібності учнів експериментального класу відбулися зміни, зумовлені проведених у п'ятому класі формує експериментом.
Відповідно до поставлених нами завдань ми можемо зробити такі висновки:
Теоретично обґрунтовано зміст поняття «творчість» та «творчі здібності» шляхом аналізу теоретично-довідкової літератури й дано визначення цього поняття з урахування різнопланових аспектів та поглядів педагогів, психологів, соціологів. Творчі здібності-це індивідуально-психологічні особливості людини, що дають змогу за сприятливих умов успішно розкривати творчий потенціал, розвивати його, знаходити розв'язання нестандартних ситуацій та прагнути до відкриття нового.
Ми проаналізували особливості розвитку дітей молодшого шкільного віку, звертаючи основну увагу на проблему форму-вання творчих здібностей у навчально-виховному процесі. Творчість для молодшого школяра у навчальному процесі передбачає наявність у нього здібностей, мотивів, знань і умінь, завдяки яким створюється продукт, що відрізняється новизною, оригінальністю, унікальністю. Вивчення цих властивостей особистості виявило важливу роль уяви, інтуїції, неусвідомлюваних компонентів розумової активності, а також потреби особистості в самоактуалізації, в розкритті і розширенні своїх творчих можливостей.
Успішний розвиток творчих здібностей можливий лише за створення певних умов, сприяючих їх формуванню. Такими умовами є:
1. Ранній фізичний та інтелектуальний розвиток дітей.
2. Створення ситуацій випереджуючого розвитку дитини.
3. Самостійне рішення дитиною завдань, які потребують максимальної напруги сил, коли дитина дістається " стелі " своїх можливостей.
4. Надання дитині свободи у виборі діяльності, чергуванні справ, тривалості занять однією справою і т.д.
5. Розумна, доброзичлива допомога (а не підказка) дорослих.
6. Комфортна психологічна обстановка, заохочення дорослими прагнення дитини до творчості.
4) Психодіагностика творчих здібностей молодших школярів дуже важливий процес для шкільного психолога та педагогів. Орієнтуючись саме на результати діагностування рівня творчих здібностей учнів молодших класів, існує можливість розробити групові та індивідуальні системи розви-вальних занять для підвищення рівня креативності та сформованості творчих здібностей дітей. Адже в сучасній освіті саме освітні технології для розвитку творчих здібностей виступають важливим фактором у процесі постійного духовно-творчого удосконалення особистості, формування інтелектуального і культурного потенціалу кожної людини.
5) Кожна дитина має певні здібності, тому завдання педагогів і батьків – визначити, відшукати і допомогти їх розвинути. Успішне вирішення завдань навчання і виховання молодших школярів перебуває у прямій залежності від характеру взаємодії між учителем і учнем. Переорієнтація навчально-виховного процесу на формування творчої особистості реалізується за умов діалогізації, співробітництва, що мають особистісну спрямованість і стимулюють до творчого розвитку і самовдосконалення особистості. Особистість педагога й особистість вихованця навчального закладу виступають як рівноправні співучасники педагогічного процесу з однаковою відповідальністю за кінцевий результат їхньої співпраці та співтворчості. З огляду на це, особливо актуальним стає теоретичне опанування та практичне впровадження освітніх технологій для розвитку творчих здібностей учнів, до яких, насамперед, слід віднести: технологію розвиваючого навчання; технологію формування творчої особистості; проектно-моделюючі та нові інформаційні технології; технологію колективної творчої діяльності; технологію "створення ситуації успіху"; інтеграцію різних видів мистецтва та інші.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Сучасний урок: форми, структура, зміст і методи проведення
Гурток як вид позанавчальної роботи з образотворчого мистецтва в школі
Розвиток логічного мислення учнів у процесі вивчення геометрії
Розвиток музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі
Навчально-виховний процес у загальноосвітній школі та особливості вивчення теми "Міжнародна валютна система. Міжнародні гроші"